Rodzynki

Bakalie.com

Historia i występowanie

Rodzynki to suszone owoce winorośli. Nazwa wywodzi się od łacińskiego "racemus" czyli - kiść, grono. Dzika winorośl pierwotnie porastała obszary basenu Morza Śródziemnego i Azji południowo-zachodniej. Winorośl uprawiano już prawie 5000 lat przed naszą erą. Tradycyjnie uważa się, że winorośl właściwą zaczęto uprawiać na południowym Kaukazie. Nie znamy momentu udomowienia dzikiej winorośli. Ostatecznie przyjmuje się, że do udomowienia rośliny na Bliskim Wschodzie doszło w IV tys. p.n.e. Dzikie winogrona również nadają się do produkcji wina, więc tym samym tradycja wytwarzania napoju mogła znacznie wyprzedzić proces udomowienia. Dzikie winogrono ma więcej pestek, jest trochę mniejsze niż jego udomowione odmiany. Jego owoce są bardziej owalne, zawierają mniej cukrów i w smaku są bardziej kwaśne. W odmianach hodowlanych jedynymi pozostałościami po starożytnych winogronach są pestki. Winorośl uwielbia słońce, powinniśmy, więc sadzić ją od południa lub południowego zachodu. Nauka zajmująca się klasyfikacją winorośli to ampelografia.

Jako pierwsi zalety suszonych na słońcu winogron odkryli mieszkańcy Synaju. Najwcześniejsze odniesienia do rodzynek znajdują się w Tekstach Piramid i datowane są na ok. 2400-2300 p.n.e. Są wymienione wśród towarów, którymi król będzie cieszyć się w życiu pozagrobowym.

Papirus Harris I rejestruje wpłaty i dostawę ziół i żywic do produkcji kyphi w świątyni Ramzesa III . Instrukcje dotyczące przygotowania kyphi i wykazów składników, między innymi rodzynek; znajdują się wśród napisów ściennych w świątyniach Edfu i Dendera w Górnym Egipcie. Wzmianki o zastosowaniu suszonych winogron znajdujemy w zapiskach Galena oraz w egipskiej Farmakopei. Podobnie w dziele Izyda i Ozyrys Plutarcha istnieje opis powstawania kadzideł, perfum i balsamów zawierający rodzynki. Przez starożytnych Rzymian rodzynki traktowane były wyjątkowo, ówcześni medycy przepisywali je jako panaceum na wszystkie dolegliwości, począwszy od zatrucia grzybami, na schorzeniach wieku podeszłego skończywszy. Kolejne wzmianki o rodzynkach pojawiają się ok.1000 lat p.n.e. w czasach króla Dawida. Natomiast ponad tysiąc lat temu trafiły do Europy, w czasie powrotów rycerzy z wypraw krzyżowych do domu. Włoscy podróżnicy, którzy sprowadzili je ze Środkowego Wschodu do Europy,  w czasach Krzysztofa Kolumba, przewieźli je dalej  do Meksyku i Kalifornii.Uprawa

Proces powstawania rodzynek, jest bardzo prosty, ale niezwykle czasochłonny. Pierwszy etap polega na suszeniu na słońcu kiści winogron przez ok. 3 tygodnie. W pełni dojrzałe grona rozkładane są na słomianych matach i suszone na słońcu, aż woda z nich odparuje, a wówczas wzrasta poziom cukru wewnątrz owocu. Przez ten czas owoce są systematycznie odwracane, aby wysuszyły się równomiernie. W drugim etapie następuje rolowanie rodzynek wraz z arkuszami papieru, następuje wtedy dosuszanie, które trwa kilka dni. Po odparowani wody rodzynki uzyskują charakterystyczną lśniącą skórkę. W zależności od odmiany oraz metody, jaką są suszone uzyskują kolor brunatny lub brązowy. Dla otrzymania jasnej, "złotej" barwy rodzynek wykorzystuje się suszenie mechaniczne. Owoce są myte, umieszczane na drewnianych tacach i suszone w strumieniu gorącego powietrza przez około 24 godziny.

Winorośl uprawiana jest na całym świecie. Szacuje się, że pod uprawę winorośli przeznaczone jest około 9 milionów hektarów, z czego 85 % znajduje się w Europie i Azji. W Europie największe uprawy znajdują się we Francji, Hiszpanii, Portugalii, Włoszech, Grecji, Bułgarii i Niemczech. Większość, około 80% zbiorów zużywane jest do produkcji win,  a tylko 4% do suszenia. Wiele odmian winorośli o soczystych owocach z dużą zawartością cukru i kwasów organicznych nadaje się do produkcji wina. Na pozyskanie rodzynek przeznaczone są odmiany deserowe o dużych, twardych i słodkich owocach z cienką skórką i małymi nasionami lub bez pestkowe.

W zależności od szczepu winogron możemy wyróżnić następujące rodzaje rodzynek: smyrneńskie, koryntki, cybeby, włoskie i chilijskie.

Produkty z Rodzynek

Rodzynki Smyrneńskie są suszonym produktem otrzymanym z winogron uprawianych gatunku Vitis vinifera L.. Są one bezpestkowe, średniej wielkości, koloru złotego, przechodzącego w brązowy i słodkie. Najczęściej pochodzą z Turcji, Kalifornii, RPA i Australii. występujące w trzech gatunkach: sułtanki; damascenki, sułtanki perskie

Koryntki- są suszonym produktem otrzymywanym z winogron odmiany Vitis vinifera L. Są one małe, okrągłe, bez szypułek i praktycznie bez pestek, koloru ciemnofioletowego, przechodzącego w czarny i są bardzo słodkie. Najczęściej pochodzące  z Grecji, Kalifornii, RPA i Australii

Cybebygatunek ciemnobrązowych, wydłużonych rodzynek, mających nasiona.  Rodzynki włoskie (z Kalabrii)o zapachu muszkatołowym; mają zastosowanie przy wypiekach ciast, są też surowcem przy wyrobie wina.  Rodzynki chilijskie - Bardzo duże rodzynki, których nie stosuje się jako dodatków do potraw - ze względu na ich rozmiar, a zjada się same - jak orzeszki.

Autor: Redakcja Bakalie.com