Prawdziwa Meksykańska Dynia

Bakalie.com

Meksykańska Dynia – Smak, którego się nie zapomina

Ten prawdziwy symboli jesieni, swoje korzenie ma w Meksyku, jednakże nie znajdziesz tam ani dyń wydrążonych w kształt złowieszczych uśmiechów ani słodkich dyniowych pąc ków. Znajdziesz zaś prawdziwą dynię, podaną tak jak trzeba, w najprawdziwszy możliwy sposób.

Mówię jesień myślę dynia

Jesień to jeden z najbardziej intensywnych okresów w Meksyku, ze względu na to, że przygotowania do Dnia Wszystkich Świętych – Dia de los Muertos, są w pełnym rozkwicie. Gwarne rynki od wczesnych godzin porannych sprzedają wiązanki nagietków, wykorzystywanych w obchodach rytualnych oraz calabaza – meksykańskie dynie.

Kwintesencję jesieni – dynię, można spotkać na sześciu kontynentach, dookoła świata – lecz jej prawdziwym domem jest Meksyk. Calabaza jest przed Hiszpańską uprawą, datowaną nawet na 7,500 lat. Te oryginalne dynie są niewielkie, twarde i gorzkie, lecz ich trwałe wnętrze było idealne do przetrwania trudnej, ciężkiej pogody co przyczyniło się do tego, że stały się integralną częścią starożytnej, meksykańskiej diety.

Dynia, a Meksyk

Na współczesnych Meksykańskich rynkach, nie da się odnaleźć gładkiej, jedwabistej i jasnej dyni, znanej szeroko na świecie. Zamiast niej, rynki sprzedają calabazę, która jest bulwiasta i beżowa, okrągła w zielone paski lub nierówna nakrapiana w żółte plamki. Pulpa dyniowa występuje w wielu wytrawnych daniach takich jak moles, tamales czy pepitas. Zaś grillowane i solone pestki dodawane są do dania comal. Calabaza jest często krystalizowana, aż stanie się niezwykle słodką słodyczą pojawiającą się na wystawach meksykańskich sklepów i cukierni.

Podczas gdy większa część świata do przygotowania potraw wykorzystuje tylko pulpę z dyni, Meksykanie od setek lat wykorzystują całą calabazę. Pepitas – prażone pestki dyni były doceniane już przez Azteków, zaś cały owoc był uwielbiany przez Majów – miąższ dyni był dodawany do sosów, nasiona były prażone i mielone, zaś skóra była wykorzystywana jako naczynie do picia.Kiedy Hiszpanie dotarli do Jukatanu, otrzymali danie zwane papadzules  - lub danie dla Bogów, składające się z kukurydzianych tortilli maczanych w sosie dyniowym. Hiszpanie zabrali odżywczą calabazę do swojego kraju, dzięki czemu rozpowszechniła się ona na całym świecie.

Calabaza en tacha - danie, bardzo popularne w dniu Wszystkich Świętych

Calabaza en tacha -  danie, bardzo popularne w dniu Wszystkich Świętych – przygotowywane w niezwykle prosty sposób.  Rozpoczyna się od zredukowania dyni i cukru do postaci syropu. Im ciemniejszy jego kolor tym intensywniejszy smak. Następnie dodaje się laski guawy i cynamonu i pozostawia do powolnego gotowania na godzinę. Dzięki czemu syrop wsiąka w miąższ dyni. Ponieważ danie wyglądanie nieapetycznie, turyści bardzo często boją się go próbować, lecz rdzenni mieszkańcy wiedzą w czym rzecz. W końcu przeznaczyli tysiące lat by dopracować ten przepis do perfekcji. Kiedy calabaza przestanie się gotować, uzyskujemy prawdziwy, tradycyjny, Meksykański deser, tak daleki od słodkich dyniowych Latte, pączków i ciast popularnych we współczesnym świecie. Oto dynia w postaci w jakiej występuje naturalnie. Prosta, pełna smaku i autentyczna. Jest to danie, które w najlepszy sposób reprezentuje tradycyjną Meksykańską kuchnię, ponieważ składa się z produktów, które możemy odnaleźć wszędzie na terenie współczesnego Meksyku. Tak wiele Meksykańskich przepisów nie jest nigdzie spisywanych i udostępnianych, że jedynie uczestnicząc w takich wydarzeniach jak Dzień Wszystkich Świętych, można prawdziwie zetknąć się z ich kulinarną, czystą tradycją.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy