Bakalie - cudowny składnik dań przyrządzanych na całym świecie

Bakalie.com

Bakalie to perły w każdej kuchni. Przechowują dla nas słodkie smaki lata. Nie zrobimy bez nich keksa, masy makowej i wielu innych deserów. Są doskonałym dodatkiem do świątecznych wypieków. Pieczony drób czy schab z bakaliami stają się wyszukanym daniem. Bakalie spotkamy w potrawach serwowanych w kuchniach na całym globie.

Dlaczego warto jeść bakalie?

Zima i wiosna to okres, kiedy świeże owoce albo są drogie, albo niezbyt dobrej jakości. Jedne są przechowywane przez wiele miesięcy i tracą wiele ze swoich właściwości, inne po bardzo długich podróżach z krajów o ciepłym klimacie, często z innych kontynentów, zawierają niezdrowe dodatki konserwujące. Alternatywą są bakalie, które kuszą wspaniałym smakiem i świetnie zastępują batoniki i inne słodycze.

Zanim zatem pojawią się truskawki, pierwsze zwiastuny sezonu owocowego, korzystajmy z bakalii. Suszone owoce skupiają cały smak świeżych owoców oraz mają dodatkowe, specyficzne posmaki. Bakalie są doskonałe zarówno w deserach, jak i w daniach mięsnych i warzywnych.

Wiele z nich to rodzime, tradycyjne potrawy, ale korzystamy także z przepisów inspirowanych recepturami charakterystycznymi dla wielu zakątków świata. Nie sposób jest opisać wszystkie dania z bakaliami. To, co wymieniamy to jedynie ułamek niezliczonych potraw z suszonymi owocami i orzechami. Bakalie mogą nam pomóc w odkrywaniu nowych i ekscytujących smaków, z którymi warto eksperymentować.

Bliski Wschód

Niezwykle popularna potrawa o nazwie Khoshaf jest rodzajem sałatki z rodzynek, suszonych śliwek, moreli, migdałów, orzeszków piniowych i surowych pistacji. Wszystko jest polane sokiem morelowym z dodatkiem wody z kwiatów pomarańczy. Suszone owoce są również popularne w niemal każdym rodzaju kuskusu i dań z ryżu. Ryż basmati ugotowany z bakaliami i pokrojony po wystudzeniu na kawałki jest podawany, jako słodka przekąska.

W Iranie dodaje się bakalie do pilawów, głównie jagnięcych lub baranich.

Tureckie desery, ciasta i ciasteczka pełne są orzechowych dodatków i bakalii oraz miodu i syropów. Koronnym przykładem jest słodka i kleista baklava. Innym przysmakiem jest tulumba, ciasto obficie nasączone słodkim syropem, zawierające kandyzowane małe jabłuszka oraz figi.

 

Azja

Korzysta się tam z ogromnej liczby suszonych owoców. Na przykład suszone mango pojawia się jak warzywo w różnych potrawach. Sałatki z suszonego mango i awokado z dressingiem z orzeszków ziemnych to popularne posiłki w Azji Południowo-Wschodniej. Uznaniem cieszy się też pikantna sałatka z wieprzowiny, wołowiny lub krewetek z dodatkiem suszonej papai.

Indyjskie curry zawiera rodzynki, daktyle, mango i figi, a także rozdrobnione orzechy kokosowe. Na południu Indii często podaje się biryani, jest to klasyczne danie, które przyrządza się je, zapiekając w szczelnym naczyniu różne składniki, podstawę stanowi ryż, a dodaje się mięso, warzywa, migdały, bakalie i charakterystyczne dla indyjskiej kuchni przyprawy.

Popularnym deserem jest ladoo, rodzaj pralinek robionych z podprażonej kaszy jaglanej i mnóstwa bakalii — rodzynek, suszonych śliwek, fig i daktyli oraz prażonych orzechów.

Ameryka Środkowa i Południowa

To kontynent, gdzie spotyka się mniej, znanych nam suszonych owoców, ale wykorzystuje się inne, rzadkie na kontynencie europejskim. Jednym z nich jest „złoty owoc”, czyli miechunka peruwiańska.

W wielu krajach Ameryki Łacińskiej jada chutney z suszoną miechunką peruwiańską.

W Peru królują ziemniaki, a wśród robionych z nich potraw jest papa rellena — ugotowane i ubite ziemniaki w formie kulek, zawierających w środku farsz z mięsa, jajek, oliwek i rodzynek.

W Ekwadorze jada się deser o nazwie cucurucho. To mieszanka wiórków kokosowych, miodu, orzechów i pomarańczy, całość zawinięta jest w rożek z liścia palmowego.

Europa

Misa świeżych i suszonych owoców oraz orzechów różnych gatunków to tradycyjny deser kuchni greckiej. Innym jest bardzo słodki przysmak, robiony na bazie ciasta filo, bakalii, syropów owocowych i miodu

We Francji można spotkać chleb z dodatkiem bakalii, a Niemcy i Skandynawowie jadają stollen, czyli ciasto bez jajek, składające się głównie z bakalii oraz z marcepanu. Słynne są włoskie lody bakaliowe, a w kuchni sycylijskiej popularne są desery i ciasta pełne bakalii, kandyzowanych owoców i cytrusów. Jednym z nich jest cassata — ciasto biszkoptowe z serem ricotta i kandyzowanymi owocami.

Rosja to przede wszystkim permskie ciastka z bakaliami, wielkanocna pascha — słodka potrawa z twarogu, masła, jajek i bakalii oraz kulicz, rodzaj baby drożdżowej z bakaliami, pokrytej polewą z orzechami. Z kolei kutia to tradycyjne danie kuchni rosyjskiej, litewskiej ukraińskiej i polskiej kresowej. Powstaje z ugotowanej pszenicy oraz masy makowej z bardzo dużą ilością bakalii.

Ameryka Północna

Specyfiką tego kontynentu są przyjęte tradycje, osiedlających się przez wieki różnych nacji. Jadane tam potrawy z bakaliami pochodzą z kulinarnych kultur całego świata.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy