Pokrzywa- pospolita roślina o wielu niepospolitych właściwościach

Bakalie.com

Pokrzywa zwyczajna to znana wszystkim roślina, która pojawia się nieproszona w ogrodach, na polach i pastwiskach. Nie powinniśmy jej jednak traktować wyłącznie, jako uciążliwego chwastu. Od wieków jest leczniczym ziołem. Jest też jadana, stosuje się ją do wyrobu wielu kosmetyków, a działkowcy przetwarzają pokrzywy na nawóz.

Nie przechodźmy obok niej obojętnie i postarajmy się docenić jej właściwości lecznicze, spróbować przyrządzić potrawy z pokrzywą oraz zastosować do przygotowania, na przykład wzmacniającej włosy płukanki.

Co warto wiedzieć o pokrzywie ?

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) jest jednym z bardzo licznych gatunków z rodziny pokrzywowatych. Początkowo występowała w Europie, Azji i Afryce Północnej. Obecnie można spotkać jej liczne gatunki i podgatunki na wszystkich kontynentach.
Pokrzywa zwyczajna to najbardziej rozpowszechniony gatunek występujący w Polsce. Można ją spotkać zarówno w lasach i na nieużytkach, jak i na terenach zagospodarowanych przez człowieka.
Przed wiekami, tak jak wiele innych ziół, była lekarstwem na wiele dolegliwości. Przypisywano jej także właściwości magiczne. Dla ludów skandynawskich była rośliną Thora, a dla germańskich Donara. Ich przychylność osłaniała przed burzami, gdyż byli bogami burz, piorunów i sił witalnych.
Także Słowianie uważali, że pokrzywy chronią domostwa przed piorunami. Wierzyli też, że odpędzają złe duchy, a ich dymem okadzano krowy, aby wiedźmy i czarownice nie odebrały im mleka.Pokrzywa zwyczajna to roślina mająca liczne zastosowania w wielu dziedzinach.

Ziołolecznictwo i medycyna wykorzystują właściwości lecznicze pokrzywy

Od czasów starożytnych świeża pokrzywa była używana do uśmierzania bólów artretycznych, leczenia z reumatyzmu i paraliżu mięśni. W medycynie ludowej stosowano okładanie pokrzywą dla pobudzenia krążenia i dostarczenia ciepła do stawów i kończyn.

Z liści i kłączy pokrzywy robiono herbatki, nalewki, balsamy i okłady, którymi leczono różne dolegliwości. Również współczesne ziołolecznictwo i medycyna wykorzystują szereg jej właściwości zdrowotnych, ponieważ:

  • dobrze wpływa na procesy przemiany materii,
  • pobudza działanie gruczołów wydzielania wewnętrznego,
  • zwiększa ilość krwinek czerwonych,
  • poprawia perystaltykę jelit.

Jest zalecana w leczeniu stanów zapalnych dróg moczowych, kamicy nerkowej i do tamowania krwotoków. Stosuje się ją też na dolegliwości wątroby, do oczyszczania organizmu z toksyn, i przy anemii. Stosowana miejscowo, przyspiesza gojenie się ran, czyraków i wrzodów. Chlorofil otrzymywany z pokrzywy używa się, między innymi w leczeniu choroby popromiennej.

 

Znalazła zastosowanie w wielu kuchniach świata

W wielu krajach pokrzywa jest często używana, jako warzywo. W Gruzji popularny jest posiłek z gotowanej pokrzywy z dodatkiem orzechów. Rumuni robią kwaśną zupę ze sfermentowanych warzyw, otrębów i liści pokrzywy. Norweskie i szkockie książki kucharskie zawierają dziesiątki przepisów na zupy i inne potrawy z pokrzywy.

Coraz częściej pojawia się także na pozostałych europejskich stołach. Możemy wykorzystać właściwości zdrowotne pokrzywy, dodając ją do zup, sałatek i pieczonych potraw, jako zamiennik szpinaku lub jarmużu.Pokrzywa zapobiega psuciu się produktów. Aby przedłużyć świeżość ryb i mięsa wystarczy obłożyć je gałązkami świeżego zioła.

Pokrzywa pomaga w upiększaniu urody

Właściwości zdrowotne pokrzywy wykorzystuje się także w kosmetyce. Preparaty robione na jej bazie bardzo dobrze sprawdzają się w pielęgnacji włosów i skóry ze skłonnością do przetłuszczania. W formie wywarów jest też stosowana do kąpieli i higieny jamy ustnej.

Płukanka do włosów

Świeżo zebrane, młode pokrzywy zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem. Powinno być ich na tyle dużo, aby napar miał intensywny, zielony kolor. Poczekać, aż wystygnie do odpowiedniej temperatury. Zastosować, jako ostatnie płukanie. Owinąć włosy ręcznikiem na około 15 minut. Nie spłukiwać. Zabieg powtórzyć kilka razy.

Ciekawostki i inne zastosowania pokrzywy

Inne zastosowania pokrzywy:

  • wykorzystuje się jej właściwości odżywcze, dodając pokrzywę do pasz dla świń, drobiu i innych zwierząt;
  • robi się z niej gnojówkę, która jest doskonałym nawozem i naturalnym środkiem do zwalczania wielu szkodników oraz chorób grzybowych roślin;
  • do dziś, w niektórych krajach, pokrzywa znajduje zastosowanie we włókiennictwie. Wyplata się z niej liny, sieci rybackie, a nawet tka materiały na ubrania.

 

Ciekawostki:

  • W dawnej Polsce nazywała się koprzywa. Ślad tej nazwy znaleźć można w nazwie miejscowości Koprzywnica;
  • Pokrzywa parzy, gdyż pokrywające jej liście i łodygi drobniutkie włoski, mają gruczoły zawierające kwas mrówkowy, który wyzwala się przy najlżejszym dotyku;
  • W dawnych czasach z młodych liści pokrzywy warzono piwo;
  • obecność pokrzywy w środowisku jest potrzebna niektórym gatunkom motyli, aby mogły przeobrazić się do postaci dorosłej.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com