Właściwości zdrowotne pokrzywy

Bakalie.com

Już słynny Hipokrates określił pokrzywę królową wszystkich ziół. Rzeczywiście jej właściwości lecznicze są nie do przecenienia. Sok, napary z liści i wywary z kłączy są jednymi z podstawowych leków w medycynie naturalnej. Działa zarówno profilaktycznie, jak i leczniczo na wiele chorób. Nie tylko osoby cierpiące, ale także zdrowe powinny, przynajmniej wiosną, zaaplikować sobie kurację pokrzywową. Zyska na tym nasze zdrowie i uroda.

Wybitne właściwości zdrowotne pokrzywy

Zarówno w czasach starożytnych, jak i później pokrzywa była lekarstwem na wiele dolegliwości. Stosowano ją na choroby układu moczowego, reumatyczne, podagrę, problemy trawienne, astmę, a nawet jako afrodyzjak.

Pomimo swoich parzących właściwości pokrzywa do dziś ceniona jest, jako skarbnica bioaktywnych substancji leczniczych i odżywczych.

Dzięki nim pokrzywa działa:

  • moczopędnie, wspomagając pracę nerek i zwiększając wydalanie mocznika z organizmu. Stosuje się ją, między innymi na kamicę nerkową, przy stanach zapalnych dolnych dróg moczowych oraz w problemach z oddawaniem moczu przy powiększonej prostacie.
  • Właściwości moczopędne wykorzystuje się również przy leczeniu dny moczanowej, gdyż pokrzywa usuwa z organizmu mocznik, główną przyczynę tej choroby. Właściwości te wpływają też na usuwanie nadmiaru wody z organizmu - likwidują obrzęki i pomagają w odchudzaniu;
  • przeciwzapalnie, co ma istotne znaczenie w leczeniu zapalenia stawów i chorób reumatycznych, którym zawsze towarzyszy stan zapalny. Stwierdzono także, że stosowane w dawnej medycynie ludowej bezpośrednie działanie zewnętrzne, przynosi przy tych schorzeniach nadspodziewane rezultaty;
  • krwiotwórczo, gdyż zawiera kwas foliowy, witaminę K, żelazo i miedź, które są niezbędne do wytwarzania czerwonych krwinek. Dzięki temu pokrzywa wspomaga leczenie anemii i doskonale nadaje się dla rekonwalescentów;
  • hemostatycznie (hamowanie krwawienia) - pomaga skutecznie w powstrzymywaniu krwotoków wewnętrznych, takich jak zbyt obfita miesiączka, krwawienie z hemoroidów, z płuc i z żołądka, a także zewnętrznych, jak na przykład krwawienie z nosa;
  • oczyszczająco, ponieważ zawarte w liściach pokrzywy przeciwutleniacze niwelują działanie wolnych rodników i wspomagają usuwanie z organizmu produktów przemiany materii i wszelkich toksyn. Leczą też stany zapalne wątroby. Właściwości oczyszczające wspierają również terapię przy wielu chorobach skórnych, takich jak egzema, wypryski czy trądzik;
  • wspomagająco na trawienie, gdyż zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i działa ochronnie na jego błony śluzowe. Picie soku i wywaru z pokrzywy zaleca się przede wszystkim przy nieżycie żołądka i jelit oraz w leczeniu nadkwasoty i wrzodów żołądka;
  • antyalergicznie dlatego, że zawarte w soku z pokrzywy przeciwutleniacze wspomagają także leczenie uczuleń. Zioło szczególnie zalecane jest przy katarze siennym;
  • galaktagogicznie (wytwarzanie mleka) - picie wywarów i wyciągów z pokrzyw zwiększa laktację;
  • przeciwbólowo – może zastępować leki uśmierzające ból.

 

Dodajmy jeszcze, że pokrzywa ma wiele krzemu, który najlepiej przyswajamy ze świeżych roślin. To pierwiastek, którego niedobór powoduje większą podatność na nowotwory, udar mózgu czy zwał serca. Warto więc profilaktycznie korzystać ze źródła krzemu, jakim jest pokrzywa.

Zioło to wpływa także na poprawę wyglądu skóry, paznokci i włosów. Kosmetyki na bazie pokrzywy poprawiają nawilżenie skóry, a na włosy najlepiej działa wyciąg z korzenia pokrzywy, który hamuje ich wypadanie.

 

Samodzielne przygotowanie preparatów z pokrzywy

Zbierać należy tylko młode rośliny, rosnące z dala od obszarów zanieczyszczonych. Poza sezonem trzeba jednak korzystać z suszonych ziół. Świeże liście, przed przygotowaniem, zawsze należy umyć i rozdrobnić.

Jak zrobić sok z pokrzywy

Wycisnąć sok w sokowirówce lub zblendować i przecedzić przez gazę. Przelać do ciemnej butelki. Przechowywać w lodówce. Pić jeden kieliszek dziennie.

Jak parzyć herbatkę ze świeżej lub suszonej pokrzywy

Jedną łyżkę zalać szklanką wrzątku i pozostawić pod przykryciem około 1 do 2 minut. Jeśli chcemy uzyskać działanie moczopędne, należy parzyć dłużej – około 10 minut. Najlepiej pić niesłodzoną, raz dziennie, na czczo.

 

Pokrzywa - przeciwwskazania

Pokrzywa jest dość bezpiecznym ziołem, ale jak przy wszystkich lekach należy zachować umiar i ostrożność.

Nie powinny jej stosować osoby chore na nerki, cukrzycę oraz po zabiegach chirurgicznych, a także kobiety cierpiące na choroby dróg rodnych, takie jak mięśniaki, krwawienia i nowotwory.

Przeciwwskazaniem jest też nadmiar żelaza w organizmie. Pokrzywy nigdy nie należy stosować na otwarte rany.

Rzadkie działania niepożądane obejmują łagodne zaburzenia żołądka, biegunkę pocenie się i od bezpośredniego kontaktu pokrzywkę lub wysypkę.Jeśli nie należymy do osób, które obejmują przeciwwskazania, to dbając o zdrowie i urodę, powinniśmy wiosną jak najczęściej jadać potrawy z pokrzywą, pić sok z pokrzywy lub napar ze świeżych jej liści.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com