Orkisz zwany szpelcem

Bakalie.com

Orkisz. Zboże, które z pewnością kojarzy nam się z chlebem. W każdej piekarni możemy dziś bowiem dostać chleb orkiszowy. Czym jednak dokładnie jest orkisz i jakie ma właściwości zdrowotne?

Pochodzenie orkiszu

Orkisz znany był już w Starożytności. Jego właściwa nazwa to pszenica orkisz. Jest to odmiana pszenicy, która mimo upływu lat, nigdy nie została poddana modyfikacji. Dzięki temu jej ziarna są o wiele zdrowsze od ziaren pszenicy zwyczajnej. Orkisz był intensywnie uprawiany do XX wieku. Niestety jego miejsce powoli zaczęła zastępować pszenica, która była łatwiejsza w uprawie i miała większe plony.

Dziś, ze względu na duże zainteresowanie zdrową żywnością, uprawa i hodowla orkiszu ponownie cieszy się dużą popularnością.  

Jak smakuje orkisz

Orkisz na słodki smak i orzechowy zapach. Dzięki temu znakomicie nadaje się na chleb lub bułki.

Orkisz, jak inne zboża jest przetwarzany. Występuje w postaci :
płatków orkiszowych bądź grysiku, które można używać do jogurtu jako musli,
kaszy orkiszowej, która zawiera duże ilości błonnika i białka, dlatego jest doskonałym dodatkiem do dań głównych
mąki orkiszowej, która nadaje się do wypieku chleba, bułek, tart. Z łatwością znajdziemy w sklepach zarówno mąkę orkiszową razową jak i białą.
Produkty orkiszowe bez trudu możemy kupić w supermarketach i sklepach internetowych. Zazwyczaj są oznaczone symbolami „bio” lub „eko”. Niestety, cena produktów orkiszowych jest 3-4 krotnie wyższa niż produktów z pszenicy. W sklepach internetowych możemy kupić makarony orkiszowe, ciasteczka, suchary, precle, krakersy.

Wartość odżywcza orkiszu

Szklanka ugotowanego orkiszu zawiera 246 kcal. Orkisz składa się przede wszystkim z węglowodanów, białka, błonnika. Zawarty w nim mangan uzupełnia 106 % zalecanej dziennej dawki spożycia tego pierwiastka, fosfor 29% zalecanej dziennej dawki, magnez 24 %, cynk 22 %, żelazo 18%, witamina B3- 25%. Orkisz składa się także w mniejszych ilościach z wapnia, selenu, witaminy B1, B6 oraz witaminy E. Orkisz i pszenica charakteryzują się podobną zawartością witamin, składników mineralnych i fitosteroli.

Orkisz i pszenica to ta sama rodzina zbóż. Z tą różnicą, że orkisz nie został poddany modyfikacji i dlatego nie wykazuje negatywnego wpływu na ludzki organizm. Ziarna obu zbóż wyglądają inaczej oraz mają inne DNA i inne składniki odżywcze. Białka orkiszu są kruche, łatwo się rozpuszczają dzięki temu stają się łatwo przyswajane przez przewód pokarmowy. Ok. 80% białek orkiszu to białka glutenowe (glutenina i gliadyna),

Ze względu na gluten nie zaleca się spożywania orkiszu osobom z nietolerancją glutenu jak i tym chorującym na celiakię. Jednakże badania naukowe wykazały, że zawarty w orkiszu gluten nie wpływa negatywnie ani nie pogarsza samopoczucia osobom chorym. Tolerancja glutenu przez organizm jest sprawą bardzo indywidualną, dlatego warto pozostawać czujnym i obserwować reakcje własnego ciała.

Orkisz a zdrowie

Dzięki wysokiej zawartości błonnika, który znakomicie rozpuszcza się w przewodzie pokarmowym, a także dzięki składnikom mineralnym i witaminom, orkisz wpływa bardzo pozytywnie na nasze zdrowie. Rodanid, to naturalny antybiotyk, który wyróżnia orkisz spośród innych zbóż. Znajduje on się także w ślinie, krwi i mleku matki karmiącej. Rodanid wpływa pozytywnie na nasz układ odpornościowy. Przede wszystkich chroni noworodki i niemowlaki, które są karmione w sposób naturalny, przed infekcjami. Czuwa on także nad prawidłowym wzrostem organizmów maluchów.

Dlaczego warto jeść orkisz:

reguluje on prace naszych jelit. Zapobiega zaparciom wzdęciom,
zmniejsza ryzyko występowania nowotworu jelita grubego,
obniża poziom złego cholesterolu we krwi,
zmniejsza ryzyko chorób sercowo- naczyniowych, a także miażdżycy,
zmniejsza ryzyko występowania anemii,
poprawia krążenie krwi,
wpływa wyciszająco i łagodząco na organizm narażony na stres i przemęczenie

Autor: Redakcja Bakalie.com