Naturalne, afrodyzjaki co warto o nich wiedzieć ?

Bakalie.com

Od wieków wykorzystywano afrodyzjaki, aby uzyskać większą satysfakcję z kontaktów intymnych. Najstarszy znany przepis na eliksir miłosny ma prawie pięć tysięcy lat.
Kiedy przygaśnie nieco płomień pierwszych namiętności, warto sięgnąć po naturalne środki zwiększające libido. Wielu popularnym produktom spożywczym przypisuje się właściwości poprawy doznań seksualnych.

Jak dawniej podnoszono libido?

Słowo afrodyzjak pochodzi od imienia najpiękniejszej greckiej bogini Afrodyty, patronki miłości, piękna, kwiatów, pożądania i płodności. Przypisuje się jej między innymi sporządzanie specjalnych potraw z owoców morza, które miały rozpalać namiętność kochanków.

Od pradawnych czasów stosowano różne środki mające zapewnić wzrost sił i energii podczas miłosnych uniesień. Przeróżne substancje pochodzenia zwierzęcego i roślinnego były stosowane w medycynach wszystkich kultur.
Były to między innymi:

 • korzeń żeń-szenia,
 • rogi jelenia syberyjskiego,
 • korzeń mandragory,
 • ekstrakt z muszek hiszpańskich,
 • wyciągi z pająków,
 • wina,
 • różne zioła i przyprawy,
 • ambra.

Część z nich rzeczywiście zawiera substancje wpływające na wzrost libido, ale wiele innych działało najprawdopodobniej jedynie jak placebo.

Afrodyzjaki, których właściwości zostały naukowo potwierdzone

Obecnie produkuje się wiele rodzajów leków zwiększających libido. Dla zdrowych osób naturalne afrodyzjaki są o wiele bezpieczniejszą alternatywą. Właściwości zwiększania libido przypisuje bardzo wielu produktom. Wiele z nich należy jednak jedynie do pokarmów lub przypraw, które mają działanie wzmacniające lub poprawiające nastrój, ale nie wywierają bezpośredniego wpływu na możliwości i doznania erotyczne.

Do przebadanych i uznanych afrodyzjaków należą:

Maca

Maca to roślina rosnąca wysoko w górach Peru. Jej korzeń jest jednym z niewielu popularnych, naturalnych afrodyzjaków, stosowanych powszechnie w Ameryce Południowej. Określany jest mianem „peruwiańskiej Viagry". Badania potwierdziły zwiększone pożądanie seksualne po spożyciu maca. Ponadto korzeń maca może zapobiegać utracie libido, wywołanej niektórymi lekami antydepresyjnymi.

Tribulus (buzdyganek naziemny)

Roślina pnąca stosowana w naturalnej medycynie chińskiej oraz indyjskiej. Buzdyganek naziemny ma właściwości wzmacniające, tonizujące i poprawiające libido. Jest powszechnie stosowany w celu poprawy osiągnięć sportowców, leczeniu niepłodności i jako afrodyzjak. Wpływa na zwiększoną produkcję nasienia u mężczyzn i poprawę satysfakcji u kobiet z dysfunkcją seksualną.

Miłorząb japoński

To jedno z najstarszych gatunków drzew rosnących obecnie na ziemi. Miłorząb japoński pochodzi z Chin, gdzie wykorzystywany jest, jako lekarstwo na wiele schorzeń, w tym depresji i problemów seksualnych. Ziołowy suplement pochodzący z tej rośliny to Ginkgo biloba (łacińska nazwa rośliny). Ma właściwości rozrzedzania krwi, więc osoby biorące leki rozrzedzające krew, przed zażyciem miłorzębu japońskiego powinny skonsultować się z lekarzem.

Czerwony żeń-szeń

Żeń-szeń to roślina wieloletnia, która posiada liczne odmiany, a jedną z nich jest żeń-szeń czerwony, zwany inaczej koreańskim. Korzeń żeń-szenia jest stosowany w ziołolecznictwie i medycynie naturalnej na wiele różnych chorób, w tym przy niskim libido u mężczyzn i kobiet. Stwierdzono także poprawę podniecenia u kobiet w okresie menopauzy. Czerwony żeń-szeń przyjmowany w nadmiernych dawkach może prowadzić do silnego rozrzedzenia krwi i powodować bóle głowy, zaparcia lub drobne zaburzenia żołądkowe.

Kozieradka

Kozieradka to roślina uprawiana na całym świecie. Jej nasiona są najczęściej używane jako przyprawa, ale są też popularne w medycynie ajurwedyjskiej jako leki przeciwzapalne i poprawiające libido. Zioło to zawiera związki, które wchodzą w skład estrogenów i testosteronu.

Orzechy pistacjowe

Są pożywne i szczególnie bogate w białko, błonnik i zdrowe tłuszcze. Pistacje pomagają na wiele dolegliwości, w tym na zaburzenia erekcji. Eksperci sugerują, że te efekty mogą wynikać ze zdolności pistacji do poprawy poziomu cholesterolu we krwi i stymulowania lepszego przepływu krwi w całym ciele.

Szafran

To przyprawa pochodząca z kwiatu Crocus sativus. Pochodzi z południowo-zachodniej Azji. Szafran jest często używany jako alternatywny środek pomocny w leczeniu depresji, zmniejszaniu stresu i poprawianiu nastroju i działa jako afrodyzjak, szczególnie u osób przyjmujących leki przeciwdepresyjne.

Pokarmy, którym przypisuje się właściwości podnoszenia libido

Jest wiele innych produktów spożywczych uznanych za afrodyzjaki, ale działania pobudzające libido często są poparte bardzo małymi dowodami naukowymi. Z pewnością nie zaszkodzą, a czy pomogą, to zależy w dużej mierze od naszego nastawienia.

Oto niektóre z najbardziej popularnych z produktów spożywczych, którym przypisuje się właściwości afrodyzjaków:

 • czekolada, szczególnie ciemna,
 • ostrygi,
 • miód,
 • truskawki,
 • bazylia,
 • banany
 • awokado
 • ananas
 • pestki dyni,
 • truskawki,
 • ostre papryczki chilli,
 • alkohol (w umiarkowanych ilościach).

Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy