Miód rzepakowy polami płynący

Bakalie.com

Czas zbioru miodu rzepakowego przypada na wiosenne miesiące jakimi są kwiecień i maj. Miód rzepakowy jest jednym z tańszych miodów dostępnych w Polsce. Ale tańszy wcale nie znaczy, że gorszy.

Charakterystyka miodu rzepakowego

Miód rzepakowy charakteryzuje się bardzo jasnym kolorem. Kiedy jest płynny jego barwa ma kolor słomkowy, a kiedy się skrystalizuje jego kolor staje się kremowy, jasnożółty. Kolor jest bardzo delikatny i bardzo często tę odmianę miodu można pomylić ze smalcem. Miód rzepakowy jest miodem wiosennym. Miód rzepakowy bardzo szybka ulega procesowi krystalizacji. Spowodowane to jest wysoką zawartością glukozy i niską wilgotnością. Oczywiście miód pachnie kwiatami rzepaku. Mód rzepakowy, poddany obróbce cieplnej, trochę traci swój aromatyczny zapach rzepaku, ale jego aromatyczny zapach wyczuwalny jest w miodach pitnych nawet po dwóch latach.

Przechowywanie miodu rzepakowego

Naturalne miody najlepiej spożywać bez podgrzewania. W zbyt wysokiej temperaturze tracą bowiem część swoich cennych wartości. Poza zapachem, jak wspomnieliśmy o tym wcześniej. Miód rzepakowy należy przechowywać w szczelnym opakowaniu, by nie dopuścić do sfermentowania jego wierzchniej części. Można go jeść po prostu z łyżeczki, a także rozpuścić w herbacie czy mleku. Świetnym pomysłem jest dodanie miodu do jogurtu czy owsianki. Sprawdzi się też jako dodatek na kanapkę do twarogu.

Bogactwo miodu rzepakowego

Powszechnie wiadomo, że miód to naturalny antybiotyk. Jednak miód rzepakowy ma znacznie mniejsze właściwości antybiotykowe niż inne gatunki miodów. Co nie oznacza, że nie nie ma właściwości leczniczych. Miód rzepakowy ceniony jest przede wszystkim za naturalne pochodzenie, które pozwala na walkę z różnymi schorzeniami. W miodzie rzepakowym możemy odnaleźć związki goryczowe, flawonoidy, biopierwiastki, olejki eteryczne, kumarynę, a także cholinę. Miód rzepakowy charakteryzuje się niską zawartością związków mineralnych szybko przyswaialnych przez ludzki organizm. Występuje w nim żelazo, którego przyswajalność z miodu rzepakowego wynosi 63 procent.

Miód rzepakowy na dolegliwości

Miód rzepakowy, jest miodem, który zawiera najwięcej boru. Bor wykorzystywany jest do budowy tkanki kostnej oraz prawidłowego funkcjonowania śledziony i tarczycy. Dodatkowo w tym miodzie znajdziemy witaminy z grupy B, K i C, A także kwas nikotynowy. Miód rzepakowy z 51 procentach składa się z glukozy. Sprawia to, że jest on ceniony w leczeniu chorób serca, głównie układu krążenia i naczyń wieńcowych, przy czym nie obciąża w niczym wątroby. Usprawnia pracę pęcherzyka żółciowego, a także jest pomocny w przemianie tłuszczów Powoduje, że wątroba jest wzmocniona, pobudzona i poddana procesom detoksacyjnym. Dlatego zalecany jest dla wszystkich tych, u których szkodliwe działanie wywołuje alkohol i papierosy. Wzmacnia on serce i siłę jego skurczu. Powoduje także rozszerzenie naczyń wieńcowych serca, co poprawia dotlenienie i odżywienie go oraz zapobiega schorzeniom miażdżycowym .Występujący w tym miodzie potas i magnez oraz kwasy fenolowe i związki flawonoidowe prowadzą do wzmocnienia skurczów mięśnia sercowego. Olejki eteryczne natomiast wspomagają leczenie górnych dróg oddechowych, dlatego łagodzi on objawy kaszlu, leczy infekcje gardła, nosa i oskrzeli. Miód rzepakowy pomaga w walce ze zgagą, wzdęciami, wrzodami żołądka, a także przyspiesza gojenie się ran wrzodowych i nadżerek. Stosuje się go pomocniczo w chorobach zapalnych i infekcyjnych nerek, pęcherza i cewki moczowej.

Miód rzepakowy na lepsze samopoczucie

Duża zawartość glukozy, fruktozy, a także cukrów prostych, w miodzie rzepakowym sprawia, że jest on polecany w stanach wyczerpania organizmu. Stanowi świetną odżywkę, która regeneruje, dlatego wskazany jest przy długotrwałej pracy fizycznej i umysłowej. Ponadto miód ten poprawia myślenie i koncentrację

Miód rzepakowy do stosowań zewnętrznych

Miód rzepakowy jest znakomity na na lekkie oparzenia. Nałożony stosunkowo szybko, sprawia, że nie powstają pęcherze. Przeprowadzane nad miodem rzepakowym badania naukowe, dowiodły, że jest ona znakomity dla osób chorujących na dusznicę bolesną. Pisząc o zastosowaniach miodu rzepakowego zewnętrznie, nie można zapomnieć o jego zastosowaniu w kosmetologii. Znakomicie sprawdza się jako maseczka regenerująca przy cerze naczynkowej. Sprawia, że skóra staje się sprężysta, jedwabista, doskonale nawilżona. Po takiej kuracji naczynka wydają się mnie widoczne.

Miód rzepakowy znakomicie sprawdzi się również jako odżywka na przesuszone usta. Bez względu na to czy miód będziemy stosować jako maseczkę na cerę czy jako balsam do ust to musimy pamiętać, że powinien być używany regularnie. Jednorazowa aplikacja nie zda się na wiele.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com