Miód malinowy- cudowne połączenie miodu i malin

Bakalie.com

Maliny kojarzą nam się zdecydowanie z latem. Są słodkie, soczyste. Nie sposób ich nie lubić. Z latem, na swój sposób, kojarzyć może się również miód. Jest on również słodki i soczysty. I również nie sposób go nie lubić. Jakie to szczęście, że i pszczelarze i pszczoły postanowiły połączyć siły i zmieszać te dwa składniki z sobą. Dzięki temu mamy cudowny, mało znany miód malinowy.

Mało znany, niekoniecznie trudno dostępny

Miód malinowy jest miodem, który jest mało popularny. Wynika to nie z tego, że jest nieprzydatny do spożycia, a z tego, że jest trudno dostępny. Jak sama nazwa wskazuje, miód malinowy wytwarzany jest z malin. Cały problem z dostępnością polega na tym, że maliny, kwitną dwa razy do roku tylko przez okres trzech tygodni.
Pierwsze zbiory nektaru przez pszczoły odbywają się z końcem maja. W tym właśnie czasie kwitną pierwsze, wczesne odmiany malin. Natomiast drugie zbiory nektaru odbywają się pod koniec sierpnia i trwają do początków listopada, czasami nawet do pierwszych przymrozków. W tym okresie kwitną maliny z późniejszych odmian.
Aby w ogóle powstał ten gatunek miodu, ważne jest, aby pasieka znajdowała się w pobliżu plantacji, na której hoduje się maliny. A niż zdarza się to często. Dlatego trudno jest kupić miód malinowy w stacjonarnych sklepach. Ciężko go kupić również bezpośrednio u niektórych pszczelarzy.

Kilka słów o miodzie malinowym

Miód malinowy jest tym miodem, którego raz się spróbuje to nie sposób zapomnieć jego smaku i aromatu. W skład miodu malinowego wchodzi wiele olejków eterycznych, które odpowiedzialne są za jego owocowo- malinowy zapach. Zaraz po pozyskaniu, miód ten jest jasnego, złocistego koloru. Bardzo szybko dochodzi do jego krystalizacji, co powoduje, że jego kolor staje się jaśniejszy- wręcz śnieżnobiały. Miód malinowy, ze względu na porę zbierania nektaru, a także odmianę malin, z których powstaje, może różnić się od siebie w smaku. Jednak zazwyczaj jest on dość słodki i jednocześnie lekko kwaskowaty. Ten z malin wczesnych bywa czasem nieco mniej słodki.
Ze względu na unikatowy zapach i smak, miód malinowy jest zwykle bardzo lubiany przez dzieci, więc dobrym pomyłem będzie wybranie tej propozycji właśnie dla najmłodszych, którzy często nie lubią powszechnie znanych nam miodów.

Co kryje w sobie miód malinowy ?

Miód malinowy, jak każdy z miodów przyczynia się w dużej mierze do poprawy kondycji naszego organizmu. Składa on się z dużej ilości węglowodanów i cukrów prostych, jak i z kwasów organicznych takich jak kwas cytrynowy, jabłkowy czy glukonowy. Swój unikalny aromat, miód malinowy zawdzięcza nie tylko malinom, z których powstaje, ale również ponad 50 substancjom aromatycznym, które się w nim znajdują. Natomiast beta- karoten, odpowiedzialny jest za kolor tego gatunku miodu. Do cennych substancji zawartych w miodzie malinowym zaliczane są także enzymy pochodzące ze śliny pszczół. Zaliczamy do nich: inwertazę, alfa-amylazę, beta-amylazę i inne i mikroelementy takie jak: fosfor, potas, mangan, chlor, magnez i wapń. W miodzie malinowym znajdziemy witaminy z grupy B: B1, B2, B6, B12.

Jakie działanie ma miód malinowy ?

Chyba nie będzie zaskoczeniem dla nikogo, że miód malinowy, jak większość miodów, ma właściwości odżywcze. Zalecany jest osobom zmęczonym, pozbawionym energii, a także dzieciom, aby mogły prawidłowo się rozwijać. Nie będzie też zaskoczeniem, że miód malinowy ma właściwości odprężające i wzmacniające. Dzięki temu poprawiają kondycję i samopoczucie. Nie będzie również zaskoczeniem, że miód malinowy ma działanie antybakteryjne. Z całą pewnością miód malinowy, może przysłużyć się układowi krwionośnemu poprzez obniżenie ciśnienia krwi, poprawia jej krążenie. Dodatkowo stymuluje produkcję czerwonych krwinek i hemoglobiny. Poza tym działa on także wzmacniająco i ochronnie na wątrobę oraz zwiększa wydzielanie żółci.
Zażywanie miodu malinowego wskazane jest podczas przeziębień, grypy, a także przy chorobach górnych dróg oddechowych. Wszystko dzięki temu, że działa on napotnie, przeciwgorączkowo oraz rozgrzewająco. Wiele osób stosuje go podczas nieżytów żołądka, a według różnych badań, przejawia on nawet działanie przeciwmiażdżycowe.

Miód malinowy dla ciała

Miód malinowy jest miodem, którego zapach działa kojąco na nerwy. Dodatkowo jego właściwości relaksujące powodują, że miód malinowy doskonale sprawdza się podczas kąpieli. Dodanie miodu do wanny wody spowoduje, że nasze ciało nie tylko będzie zrelaksowane, odprężone, ale również świetnie nawilżone. Taki sam efekt otrzymamy, kiedy użyjemy miodu malinowego do masażu ciała.
Efekt odprężonej, naprężonej i zrelaksowanej skóry, spotęgujemy, jeśli po takich zabiegach dodatkowo użyjemy kosmetyków typu krem czy balsam do ciała na bazie miodu.

 

Autor: Redakacja Bakalie.com