Miód lipowy - właściwości zdrowotne

Bakalie.com

Wpływ miodu lipowego na zdrowie

Miód lipowy jak sama nazwa wskazuje pochodzi z nektaru kwiatów lipy, która kwitnie na przełomie czerwca i lipca. Uznawany jest za jeden z najcenniejszych miodów, ponieważ posiada wiele cennych dla naszego zdrowia właściwości, ale również ze względu na fakt rzadkiego występowania drzewa lipy w naszym kraju. Aby miód był dobrej jakości ważne jest aby lipy rosły z dala od zanieczyszczeń, skupisk ludzkich i tym samym spalin samochodowych. O barwie i intensywności smaku decyduje region z jakiego miód pochodzi.
 

Składniki miodu lipowego

Głównymi składnikami miodu są oczywiście glukoza i fruktoza czyli tzw. cukry proste. Ponadto wymienić należy związki, które występują w kwiatach lipy czyli olejki eteryczne, flawonoidy, garbniki i związki goryczkowe. Miód lipowy zawiera całą masę przeciwutleniaczy i enzymów, które niszczą bakterie i drobnoustroje. Niezwykle cennym składnikiem  jest oksydaza glukozowa, która ma silne właściwości bakteriobójcze. Miód lipowy znany jest ze swoich właściwości antybiotycznych. Już od dawna stosowany jest jako środek łagodzący objawy grypy i przeziębienia, a wspomaga nawet leczenie zapalenia oskrzeli i płuc poprzez działanie przeciwzapalne. Pomaga w przypadku infekcji gardła oddziałując wykrztuśnie i napotnie. Natomiast olejki eteryczne skutecznie niszczą drobnoustroje występujące w błonach śluzowych dróg oddechowych.
 

Nie można zapomnieć również o obecności mikro- i makroelementów takich jak magnez, potas, chlor i mangan. Oprócz skutecznego działania na objawy grypy i przeziębienia miód lipowy polecany jest również w przypadku chorób układu nerwowego. Zatem jeżeli często się stresujemy i cierpimy na bezsenność sięgnijmy po tę odmianę miodu, w której znajduje się  cały wachlarz witamin z grupy B.

Dla kogo miód lipowy ?

Ze względu na działanie rozkurczające i uspokajające polecany jest również dla osób cierpiących na różne schorzenia układu krążenia i w chorobach serca. Delikatnie obniża ciśnienie tętnicze krwi i łagodnie działa moczopędnie.
 

Aby miód zachował wszystkie swoje cenne właściwości należy pamiętać żeby nie rozpuszczać go we wrzątku.  Poczekajmy trochę aż przestygnie woda, herbata czy mleko, w zależności oczywiście jakie kto ma preferencje.  Aby spotęgować działanie lecznicze możemy również dodać do wody sporą porcję soku z cytryny, a do mleka czosnek.
 

Autor: Redakcja Bakalie.com