Lipowy

Bakalie.com

Miód lipowy- miodem wakacyjnym

W czerwcu i lipcu pszczoły zaczynają pozyskiwać miód z lipy. Wtedy bowiem zaczyna ona kwitnąć. Miód ten jest uważany za jeden z najciekawszych wśród miodów nektarowych. Proces pozyskiwania go jest stosunkowo trudny, gdyż drzewa powinny rosnąć z dala od dróg i tym samym być wolne od zanieczyszczeń. W Polsce natomiast lipę najczęściej można spotkać w parkach czy przy ruchliwych trasach. Głównie dlatego więc, jest to miód niezwykle unikatowy.

W płynnym stanie jego barwa przybiera odcień od zielonkawo-żółtego, aż po barwę bursztynu. Konsystencją przypomina olej rycynowy. Po krystalizacji kolor zmienia się na biało-żółty lub złocisty i zmienia postać na drobnoziarnistą. W aromacie da się oczywiście wyczuć zapach lipy, w smaku natomiast jest lekko ostry, niekiedy nawet delikatnie gorzki.

W jego składzie znaleźć można flawonoidy, olejki eteryczne, garbniki, kwas kumarowy i kawowy. Cechuje się wysoką aktywnością antybiotyczną. Substancje w nim zawarte działają wykrztuśnie, niszczą wszelkie drobnoustroje, które znajdują się w błonach śluzowych dróg oddechowych. Wykazano jego duży wpływ na zwalczanie bakterii gronkowca, paciorkowca oraz grzybów.

Przy jego spożywaniu należy pamiętać aby nie dodawać go do wrzątku, gdyż może to działać destrukcyjnie na zawarte w nim substancje odżywcze. Należy odczekać parę minut, aż temperatura napoju nieco się obniży. Oprócz dodawania go do herbaty z powodzeniem może być spożywany jako dodatek do chleba, musli. Często stosowany jest jako zamiennik cukru w domowych wypiekach.  

 

Jakie zastosowanie ma miód lipowy?

  • używany jest podczas infekcji gardła i w przeziębieniach - dzięki swoim działaniom wykrztuśnym oraz napotnym,
  • polecany jest w przypadku chorób serca, układu krążenia,
  • ma łagodne działanie moczopędne, co sprzyja zmniejszaniu się obrzęków,
  • dzięki olejkom eterycznym wykazano jego delikatne działanie uspokajające, dzięki czemu z powodzeniem może być przyjmowany przez osoby z nerwicą, oraz cierpiące na bezsenność,
  • stosować go mogą również osoby z cukrzycą typu II,
  • znajduje swoje zastosowanie także w schorzeniach ginekologicznych.  

 

Autor: Redakcja Bakalie.com