KAWIARNIA w domu – jak wybrać odpowiedni ekspres do kawy?

Bakalie.com

Wybór odpowiedniego ekspresu do kawy wcale nie jest łatwy. Podejmując decyzję zakupową, musimy wziąć pod uwagę szereg kryteriów, jak przeznaczenie ekspresu, jego wydajność, wytrzymałość, sposób obsługi i serwisowania oraz design. O tym, jak dokonać dobrego wyboru, rozmawiam z Agnieszką Poliszewską-Ostrowską, opiekunem marki JURA w Polsce.

Czy zasadnym jest poosiadanie ekspresu do kawy w domu?

APO: Jeszcze nie tak dawno Polska była w blisko 75% krajem konsumentów herbaty, a kawa była luksusem, zresztą bardzo trudno dostępnym. Współcześnie 3/4 Polaków rozpoczyna dzień od filiżanki kawy. W ostatnich 10 latach konsumpcja kawy w Polsce wzrosła aż o 80%, a Polacy stają się coraz bardziej świadomymi konsumentami tego specjału.

Jesteśmy coraz lepiej wyedukowani, rozpoznajemy rodzaje specjałów kawowych, również tych bardziej wyrafinowanych, jak np. latte, latte macchiato czy flat white. Wzrost świadomości w tym zakresie i chęć spożywania tych specjałów w domowym zaciszu, bez wychodzenia z domu spowodowała, że ekspres do kawy jest coraz częściej spotykanym sprzętem AGD w naszych domach. Może nie jest jeszcze standardem, tak jak lodówka, czy piekarnik, ale coraz częściej zastanawiamy się nad jego zakupem.

Jakie ekspresy są najczęściej wybierane do użytku domowego?

APO: Ponieważ picie kawy to przyjemność, chcemy aby jej przygotowywanie trwało najkrócej, jak to tylko możliwe przy założeniu, że efekt w filiżance będzie zawsze ten sam – idealny. Wspominam o tym dlatego, że bardzo często słyszy się opinie, iż najlepszą kawą jest ta z ekspresu kolbowego. Też się z tym zgadzam, ale by była naprawdę dobra, powinna być przygotowana przez doświadczonego baristę. Dodatkowo ekspres kolbowy wymaga większego nakładu pracy ze strony użytkownika – ja nie mam aż tyle czasu rano i myślę, że większość z nas też go nie ma. Stąd moja rekomendacja ekspresu automatycznego, który jak wprawny barista, sam przygotuje nam każdy specjał kawowy, nawet ten z dodatkiem mleka, czy pianki mlecznej, a efekt w filiżance zawsze będzie ten sam – za każdym razem.

Jak zatem wybrać najbardziej odpowiedni dla nas ekspres do kawy?

APO: Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie: „Jaką kawę lubię najbardziej?” Jeśli jesteśmy koneserami czarnych specjałów kawowych wystarczy, że wybierzemy ekspres, który przygotowuje espresso lub kawę, jeśli jednak wolimy kawę z dodatkiem mleka lub pianki mlecznej – powinniśmy rozważyć wybór urządzenia wyposażonego w funkcję One-Touch.

Po drugie należy też wziąć pod uwagę ile osób będzie korzystało z urządzenia, czyli należy określić jego wydajność. Jeżeli z ekspresu będą korzystały 4 lub więcej osób, należy rozważyć zakup większego gabarytowo urządzenia, z większym zbiornikiem na wodę i ziarna kawy oraz pojemnikiem na fusy.
Po trzecie design. Wygląd ekspresu powinien współgrać z wystrojem przestrzeni w jakiej zostanie usytuowany. Spośród wielu modeli ekspresów JURA łatwo znajdziemy urządzenia o klasycznych kształtach, jak również te nawiązujące do chłodnego stylu skandynawskiego, coraz bardziej popularnego w ostatnich trendach wnętrzarskich. Należy tu pamiętać, iż kawę „pije się” nie tylko smakiem i aromatem, ale również oczami.

Czy może Pani powiedzieć coś więcej o marce JURA?

APO: JURA – światowy lider w produkcji w pełni automatycznych ekspresów do kawy jest marką szwajcarską. Ekspresy JURA to przede wszystkim zawsze idealna kawa, świeżo mielona, świeżo zaparzona, ale również intuicyjna obsługa, najwyższej jakości materiały i doceniany na całym świecie design. Szwajcarski design i architektura cieszą się doskonałą opinią na całym świecie. JURA perfekcyjnie łączy wyraziste i czyste linie, najwyższą jakość materiałów, perfekcję produkcji oraz bezkompromisowe wykończenie tak, aby stworzyć produkt doskonały.

Ekspresy JURA to zawsze spełniona obietnica znakomitego smaku w każdej filiżance kawy. Przygotują niemal każdy specjał kawowy za naciśnięciem jednego przycisku i już możemy rozkoszować się wyśmienitą kawą i to taką, na jaką akurat mamy ochotę. Espresso, cappuccino, latte macchiato – to żaden problem – wystarczy nacisnąć jeden przycisk. Nie trzeba nawet przestawiać filiżanki!


Więcej: www.jura.com