Kawa Black Ivory

Bakalie.com

Najdroższa kawa świata, której cena za filiżankę wynosi nawet 70 dolarów, to Black Ivory Coffee – kawa pozyskiwana z odchodów słoni.

Kawa Black Ivory, czyli w polskim tłumaczeniu Czarna Kość Słoniowa, produkowana jest w Złotym Trójkącie północnej Tajlandii, w Chiang Saen, regionie o wiele bardziej znanym z eksportu opium. Wytwarzana jest dzięki słoniom żywiącym się owocami kawy.

Cały proces rozpoczyna się od wybrania najlepszych tajskich owoców kawy Arabiki z wzniesień o wysokości przekraczającej często 1500 metrów. Kiedy po zjedzeniu zostają wydalone przez słonie, pojedyncze nasiona są ręcznie wybierane przez kornaków ( osoby powożące słoniami) i ich żony, a następnie suszone na słońcu i palone. Aby uzyskać kilogram palonej kawy niezbędne jest uzbieranie ponad 10 000 ziaren. Natomiast aby wyprodukować kilogram kawy Black Ivory konieczne jest zebranie 33 kilogramów kawowych owoców.

Dlaczego proces trawienny poprawia smak kawy?

Badania przeprowadzone prze doktora Marcone z Uniwersytetu w Guelph wskazują, że w procesie trawienia, enzymy pochodzące od słoni rozkładają proteiny kawy. Ponieważ to właśnie te proteiny są czynnikiem odpowiedzialnym za gorzki smak kawy, im jest ich mniej tym mniej goryczki wyczuwa się w smaku. Dodatkowo, w przeciwieństwie do mięsożerców, roślinożercy jak słonie uzyskują w procesie trawienia o wiele silniejszą fermentację. Fermentacja ta jest bardzo pożądana, gdyż pomaga oddzielić owoc, kawową pulpę aż do ziarna.

Azjatyckie słonie są przyciągane przez plantacje kawy, gdyż wiele z nich jest nawadnianych. Sprawia to że zwierzęta chcąc skosztować owoców, muszą do nich dopłynąć.

Po spożyciu ziaren, same słonie nie odczuwają efektów działania kofeiny, gdyż Kawa Black Ivory składa się w 100 procentach z ziaren Arabiki. Ziarna Arabiki zaś zawierają mniej więcej 1% kofeiny. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z ziarnami Robusty. W przypadku Robusty, zawartość kofeiny jest dwukrotnie większa.

Niedojrzałe ziarna kawy są niesamowicie zbudowane, gdyż ich skorupka działa niczym bariera ochronna, nie uwalniając olejków zawartych wewnątrz. Dodatkowo, aby wydobyć z nich kofeinę niezbędne jest wykorzystanie wysokiej temperatury. Dlatego też kawa palona jest w temperaturze 200 stopni C. Dodatkową ochroną dla słoni jest skórka i pulpa kawowych owoców. W miejscach produkcji kawy Black Ivory przeprowadzane są również regularne badania weterynaryje, sprawdzające, czy wszystkie zwierzęta są zdrowe i czy cały proces nie odbija się szkodliwie na ich zdrowiu.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com