Jak uniknąć przejedzenia w Święta- czyli suszone owoce dobre na wszystko

Bakalie.com

Święta Bożego Narodzenia to cudowny czas spotkań z bliskimi, wspólnego celebrowania życia i niepowtarzalnie wyjątkowych smaków. Polskie stoły pełne są smakołyków, regionalnych dań i napojów. Radość świętowania może się jednak dość szybko przerodzić w uczucie ciężaru w żołądku i ogólnego zmęczenia. Powodem tego jest zbyt duża ilość spożywanych pokarmów i przede wszystkich ich wysoka kaloryczność. W jaki sposób zatem poradzić sobie z nadmiarem pokus i jak poprawić pracę układu trawiennego w okresie Świąt?

Kompot z suszu – doskonały na trawienie

Na większości Wigilijnych stołów, pośród świątecznych dań i przysmaków znajdziemy kompot z suszu. Zastanawialiście się kiedyś dlaczego? Otóż, kompot z suszonych owoców jest najlepszym ratunkiem dla przeciążonego układu trawiennego, który ekspresowo poprawia jego pracę i przywraca naturalny rytm. Jest to kolejny dowód na cudowne, zdrowotne oddziaływania suszonych owoców.

Suszone śliwki

Śliwki doskonale wpływają na układ trawienny. Dlatego też wiele preparatów farmakologicznych wpływających na pracę układu pokarmowego jest produkowanych właśnie na bazie śliwek. Poprawiają apetyt i doskonale regulują procesy trawienne. Kiedy czujesz w organizmie przysłowiowe „zaleganie” to nic nie oczyści twojego ciała lepiej, niż właśnie śliwki, w tym śliwki suszone. Układ trawienny to jednak nie wszystko. Udowodniono również pozytywny wpływ śliwek na układ nerwowy, redukcje stresu w organizmie, co automatycznie przekłada się na lepsze samopoczucie.

Suszone gruszki

Są bardziej słodkie niż świeże owoce, dlatego wiele osób się nimi zajada. Te, które możemy nabyć w sklepie są specjalnie konserwowane aby dłużej zachować świeżość. Można jednak również przygotować je w domu, na suszarce do owoców. Gruszkę myjemy, kroimy na części i pozbywamy się nasion. Kawałki nie powinny być większe niż 0,5 cm. Ważne aby tak długo suszyć gruszki aby pozbyć się możliwie jak największej ilości wody. Dobrze przygotowane owoce muszą się łamać. Aby nie ciemniały można skropić je sokiem cytrynowym. Ich regularne spożycie przyczynia się do odkwaszenia naszego organizmu. Suszone gruszki zawierają dużo potasu oraz błonnika wspomagającego proces trawienia. Stanowią także cenne źródło żelaza i witaminy C. Jeśli nie posiadamy w domu suszarki kawałki gruszek wystarczy nawlec na nitkę i umieścić w piekarniku lub ciepłym miejscu.

Jabłka

Jabłka, będąc bogate w błonnik pomagają w procesie trawienia. Regularne spożywanie jabłek zapewni gładkie ruchy jelit i zapobiega powstawaniu zaparć oraz wszelkich innych chorób przewodu pokarmowego. Błonnik pokarmowy jest kluczowym elementem każdej zdrowej diety. Nie tylko poprawia jakość wypróżnień, ale także poprawia perystaltykę jelit, sprawiając, że mięśnie jelit kurczą się prawidłowo, przesuwając strawiony pokarm. Dodatkowo stymuluje wytwarzanie soków trawiennych zapewniając prawidłowe wchłanianie składników odżywczych, równocześnie usuwając nadmiar cholesterolu z żył i tętnic, zapewniając zdrowie serca.

Figi

Figi bardzo często są zalecane dla odżywienia i złagodzenia przewodu pokarmowego, gdyż działają jak naturalny środek przeczyszczający, ze względu na dużą zawartość błonnika. Wielu z nas spożywa zbyt wiele sodu, bądź soli, która mieści się głównie w przetworzonym pożywieniu. Duże spożycie soli może doprowadzić do braków potasu, zaś zaburzenie równowagi pomiędzy tymi dwoma minerałami prowadzi do występowania wysokiego ciśnienia krwi. Dieta bogata w owoce i warzywa – włącznie ze świeżymi figami, naturalnie zwiększa przyswajalność potasu, co w konsekwencji prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi.

Naturalnie bogate w błonnik pokarmowy, figi są doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy pragną zgubić kilka kilogramów. Produkty o dużej zawartości błonnika sprawiają, że po ich zjedzeniu mamy uczucie większej sytości, dzięki której mniej jemy i zdecydowanie mniej podjadamy. Figi zawierają także prebiotyki, pomagające wspierać istniejące w przewodzie pokarmowym, dobre bakterie, przyczyniające się do ogólnej poprawy trawienia.

Autor: Redakcja Bakalie.com


Źródło: Youtube: KitchenBookTv