Honeybush -Miodokrzew Afrykański

Bakalie.com

Czym jest Honeybush ?

Honeybush jest otrzymywana z liści miodokrzewu afrykańskiego, pochodzącego z Afryki południowej. Roślina ta rośnie tylko w RPA, w górach  Cederberg, w tych samych okolicach, skąd pozyskuje się rooibos. Miodokrzewu nie można uprawiać nigdzie indziej, surowiec pozyskiwany jest tylko z dziko rosnących krzewów. Do przygotowania naparu używa się liści, młodych pędów, łodyg oraz kwiatów, które pochodzą z dwóch gatunków Cyclopia intermedia, lub Cyclopia subternata. Zebrane surowce usypywane są w stosy.  Najczęściej mają okrągły kształt a ich wysokość dochodzi do 2 metrów. Przez trzy dni zachodzi proces fermentacji, gdyż wewnątrz stosu wzrasta temperatura. Podczas fermentacji, kolor liści zmienia się z zielonego na ciemno brązowy i wydziela się charakterystyczny słodki zapach. Następnie stos jest rozpulchniany, aby doprowadzić powietrze. Po dwóch dniach podsuszony surowiec rozkłada się cienką warstwą i suszy na słońcu. Już wtedy liście i gałązki wydają miodowo owocowy aromat.
 

Przygotowując herbatkę z miodokrzewu możemy oczekiwać, że smak tego napoju będzie kwiatowo miodowy, porównywalny ze smakiem naparów sporządzonych z suszonych owoców. Wyczuwalna będzie nuta słodkości. Honeybush może być serwowana na zimno jako mrożona herbata lub na gorąco. Smakuje wyśmienicie sama jako herbata, ale też bardzo dobrze komponuje się z owocowymi sokami.
 

Południowoafrykański krzew z rodzaju Cyclopia czyli miodokrzew zawiera bardzo duże ilości polifenoli mających właściwości zdrowotne, a dodatkowo w procesie fermentacji suszu powstają nowe związki również o właściwościach prozdrowotnych. Poza obecnością kwasów fenolowych, hesperydyny, kwercetyny znajdują się najpotężniejsze antyoksydanty ksantony: magniferyna i jej pochodna izomagniferyna, izoflawony: formononetyna, kalikozyna oraz pinitol. W przeprowadzonych badaniach wykryto różne mikro i makroelementy takie jak: żelazo, potas, miedź, wapń, mangan, magnez, fluor i cynk. oraz witaminy D i C.
 

Herbata ta nie zawiera kofeiny dlatego możemy ją pić o każdej porze. Jest polecana dla dzieci, kobiet w ciąży i wszystkich chętnych. Charakteryzuje się właściwościami rozkurczającymi mięśnie. Pozwala łagodzić bóle brzucha związane z trawieniem. Świetnie pomaga w  zwalczania bólów menstruacyjnych, łagodzi nieprzyjemne dolegliwości związane z menopauzą. Napar z miodokrzewu zalecany jest przy przeziębieniach, dodatkowo łagodzi kaszel.

 

Właściwości herbaty Honeybush

Działanie przeciwzapalne

Polifenole magniferyna i izomagniferyna oraz kwasy fenolowe wykazują właściwości przeciwzapalne, bakteriostatyczne i przeciwbólowe. Magniferyna hamuje syntezy pozapalnych cytokin. Zmniejsza uwalnianie pochodnych  kwasu arachidonowego z makrofagów oraz produkcję TNF-alfa i tlenku azotu. Pozostałe polifenole wpływają na zmniejszenie ilości enzymów uczestniczących w syntezie prostaglandyn, będących mediatorami odpowiedzi przeciwzapalnej. Zmniejszenie ilości prostaglandyn hamuje napływ leukocytów, napięcie naczyń włosowatych wraca do normy, a tym samym zmniejsza się odczyn zapalny. Cynk stymuluje podziały komórkowe, wpływa na aktywność leukocytów układu immunologicznego co w efekcie podnosi odporność. Napar łagodzi objawy przeziębienia i działa przeciwkaszlowo.


Wspomaga układ krążenia

Hesperydyna i kwercetyna chronią ścianki naczyń przed toksycznymi wolnymi rodnikami, hamują działanie enzymu hialuronidazy odpowiedzialnej za rozkład kwasu hialuronowego będącego składnikiem śródbłonka naczyń. Polifenole te chronią witaminę C, która jest niezbędna dla produkcji kolagenu w naczyniach krwionośnych.  Wpływają na normalizację przepuszczalności naczyń co zapobiega powikłaniom krwotocznym i zmniejsza ryzyko obrzęków z powodu stanu zapalnego naczyń. Zapobiegają możliwości powstawania hemoroidów. Wykazują działanie przeciwzakrzepowe, gdyż hamują agregację płytek krwi. Formononetyna i kalikozyna rozszerzają tętnice wieńcowe.  Cynk wpływa tonizując ona ciśnienie krwi, zapobiega skokom ciśnienia. Żelazo wpływa na tworzenie się krwinek czerwonych, działa więc przeciwanemicznie, wspomaga transport tlenu we krwi. Potas obniża ciśnienie, wspomaga dotlenienie mózgu.
 

Działanie przeciwmiażdżycowe

Kwas kawowy oraz izoflawony potrafią obniżać poziom złego cholesterolu LDL, przy jednoczesnym podnoszeniu poziomu dobrego HDL, gdyż zapobiegają utlenianiu lipoproteiny LDL (cholesterol). Utlenione lipoproteiny LDL są przyczyną powstawania blaszek miażdżycowych. Flawonoidy hamując ten proces stanowią ochronę przed miażdżycą i zmniejszone ryzyko wystąpienia chorób serca.


Wspomagają menopauzę i zapobiegają osteoporozie

Izoflawony (formononetyna, kalikozyna), wykazujące szeroko rozumiane działanie fitoestrogenne. Mogą być składnikami hormonalnej terapii zastępczej. Wpływają na ograniczenie objawów naczynioruchowego zespołu menopauzalnego - łagodzą uczucia gorąca oraz nadmierne pocenie.


Wpływ na układ kostny

Izoflawony aktywnie zwiększają wytwarzanie osteoblastów, czyli komórek tworzących kości. Zachowują prawidłową gęstości kości, zapobiegając złamaniom.  Cynk, wapń i mangan również wspomagają rozwój kośćca, zapobiegają osteoporozie. Wapń  i fluor wzmacniają zęby.


Działanie przeciwcukrzycowe

D-pinitol należy do grupy tzw. insulinomimetyków, czyli substancji które odpowiedzialne są za gospodarkę glukozy. Zwiększa on wrażliwości tkanki mięśniowej na działanie insuliny, korzystnie wpływając na przyrost masy mięśniowej i wytrzymałości. Mangiferyna hamuje niekorzystne zjawiska łączenia się glukozy z białkami tzw. proces glikozylacji, co zapobiega uszkadzaniu naczyń krwionośnych i nerwów czyli zapobiega powikłanianiom cukrzycy takim  jak retinopatie, nefropatie czy stopa cukrzycowa. Cynk powoduje obniżenie poziomu insuliny na czczo. Jest więc idealną substancją zapobiegającą rozwojowi cukrzycy.


Wpływ na działanie układu pokarmowego
 

D-pinitol pomaga zapobiegać odkładaniu się zbędnej tkanki tłuszczowej i może przyspieszać pośrednio jej redukcję.  Miedź przyspiesza przemianę materii. Cynk reguluje metabolizmu kwasów tłuszczowych. Jest niezbędny w pracy enzymów potrzebnych do trawienia białek i węglowodanów. Wpływa na odczuwanie smaku. Potas i sód wpływają na gospodarkę elektrolitową organizmu. Kwasy fenolowe - dobroczynnie działają na przewód pokarmowy, gdyż chronią błonę śluzową oraz działają rozkurczowo na śluzówkę jelit.


Działanie na układ nerwowy

Magniferyna poprawia pamięć, pozostałe flawonoidy działają relaksująco i łagodzą skutki bezsenności. Zapobiegają również zmianom neurodegeneracyjnym w mózgu. Potrafią usprawniać połączenia w mózgu i skutecznie wspierają proces jego regeneracji. Magnez natomiast dba o nasz mózg, pamięć i radzenie sobie ze stresem. Cynk wpływa na czynności mózgu i jest potrzebny do produkcji wielu enzymów i hormonów, kontrolujących system nerwowy. Likwiduje depresję i nadmierną agresję . Potas również bierze udział w dotlenianiu mózgu, poprawiając zdolność myślenia i koncentrację.

 

Działanie przeciwnowotworowe

Związki polifenolowe wymiatają wolne rodniki chroniąc komórki przed działaniem substancji mutagennych. Ochraniają też naturalne antyoksydanty takie jak witamina C. Zmniejszają ryzyko wystąpienia mutacji doprowadzających do powstania nowotworu oraz spowalniają tworzenie naczyń odżywiających komórki nowotworowe. Mogą chelatować jony metali ciężkich odtruwając nasz organizm.  Magniferyna stanowi skuteczną ochronę tkanek przed zniszczeniami spowodowanymi przez reaktywne formy tlenu (RFT). Które  to poprzez utlenianie lipidów komórkowych prowadzą do powstawania zmian neurodegeneracyjnych, choroby niedokrwiennej czy chorób nowotworowych.


Działanie przeciwalergiczne

Związki polifenolowe a głównie kwercetyna  hamują uwalnianie histaminy, która odpowiada za reakcje alergiczne. Zapobiega to nadmiernej odpowiedzi układu immunologicznego, łagodząc objawy astmy i alergii.


Działanie radioochronne

Magniferyna może zmniejszyć szkodliwe działanie promieniowania jonizującego na zdrowe komórki. Absorbuje energię promieniowania zapobiegając rozerwaniu wiązań chemicznych oraz jonizacji innych biocząsteczek oraz zmniejsza cytotoksyczne działanie promieni na komórki. Zwiększa przeżywalność limfocytów w trakcie ekspozycji na promieniowanie wykorzystywane w diagnostyce czy leczeniu nowotworów. Ochrania też przed promieniowaniem ultrafioletowym.


Działanie przeciw paradontozie

Picie naparu z miodokrzewu zapobiega chorobom jamy ustnej. Właściwości przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe przeciwdziałają powstawaniu stanów zapalnych przyzębia i paradontozie oraz infekcji błon śluzowych. Kwercetyna i hesperydyna poprawiają ukrwienie dziąseł i zapobiegają krwawieniu przy uszkodzeniach związanych ze szczotkowaniem zębów.

 

Działanie przeciwstarzeniowe

Występujące w herbacie z miodokrzewu antyoksydanty  chronią witaminę C oraz komórki organizmu przed działaniem wolnych rodników. Zdecydowanie spowalniają one proces starzenia. Polifenole chronią organizm przed promieniowaniem ultrafioletowym. Nie dopuszczają do degradacji elastyny i kolagenu warunkując dobrą kondycję skóry. Flawonoidy przeciwdziałają  zmniejszaniu elastyczności skóry, powstawaniu rozstępów i zmarszczek. Flawonole uszczelniają i wzmacniają śródbłonki naczyń krwionośnych oraz zapobiegają pękaniom naczyń włosowatych. Miedź bierze udział w wytwarzaniu melaniny w skórze oraz w syntezie kolagenu.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com