Hiszpański miód migdałowy — jeden z największych rarytasów

Bakalie.com

Miód migdałowy powstaje z nektaru kwiatów drzewa migdałowego, które jest jednym z pierwszych, kwitnących po zimie. To okres, kiedy pszczoły potrzebują miodu na własne potrzeby. Pszczelarze mogą uzyskać jedynie małą część z pierwszych zbiorów i dlatego miód migdałowy jest rzadki i drogi. Jego kremowa konsystencja i wyrafinowany smak oraz wspaniały aromat są w stanie zadowolić najbardziej wybredne podniebienia.

Dlaczego hiszpański?

Miody migdałowe są produkowane głównie w rejonie Morza Śródziemnego, gdzie rośnie dużo migdałowców. Na terenie Hiszpanii znajdują się największe na świecie plantacje drzew migdałowych. Dzięki 2,5 milionom uli, rozmieszczonych na terenie całego kraju, Hiszpania produkuje najwięcej miodu migdałowego w Europie. To także kraj, szczycący się miodami o najwyższej jakości.Corocznie odbywają się tam liczne konkursy, prowincjonalne, krajowe, a nawet międzynarodowe, w których nagradzany jest najlepszy miód. Miód migdałowy należy do najwyżej notowanych.

Źródło nektaru

Drzewo migdałowe Prunus amygdalus należy do rodziny Rosaceae, kwitnie od stycznia do kwietnia, w zależności od strefy klimatycznej, w której rośnie. Kwiaty migdałowca pojawiają się przed rozwinięciem liści, ich kolor zmienia się od białego do różowego, a pyłek ma kolor ciemnożółty. Zarówno nektar, jak i pyłek drzewa migdałowego są bardzo ważne dla pszczół, gdyż okres kwitnienia to praktycznie jeszcze zima i brakuje innych źródeł pyłku i nektaru.

Dlaczego miód migdałowy jest tak rzadki?

Trudno jest mówić o miodzie migdałowym, nie wspominając o roli pszczół w ich zapylaniu. Kwitnienie migdałowców rozpoczyna się mniej więcej w połowie lutego, kiedy pszczoły są gotowe do pierwszego w sezonie zbierania nektaru. Drzewa migdałowe, kwitną bardzo intensywnie, ale krótko. Pszczelarze muszą przygotować ule i zadbać o liczną populację zdrowych pszczół. Ponieważ kwiaty migdałowców to jeden z pierwszych, wiosennych pożytków pszczelich, pozostawia się pszczołom prawie całe zbiory do karmienia i utrzymania roju. Dlatego ilość zbieranego miodu migdałowego jest niewielka.

Jest jeszcze jeden powód niskiej produkcji miodu migdałowego. Kwiaty migdałowca produkują dużą ilość pyłku, ale bardzo mało nektaru. Pszczoły wykorzystują pyłek, ale ilość produkowanego przez nie miodu, jest o wiele mniejsza niż przy zbiorach z kwiatów innych roślin. W rezultacie to, co produkują pszczoły, zużywane jest głównie w ulu.

Jaki jest miód migdałowy?

Ma żółtawy kolor, wolno i bardzo drobno krystalizuje. Jego silny orzechowy smak, przełamany jest lekko gorzkim posmakiem migdałowym i zachwyca wszystkich miodowych koneserów. Aromat miodu zachowuje przyjemną migdałową nutę.

Bardzo starannie dba się o wysoką jakość. Hiszpański miód migdałowy jest naturalny i surowy:

 • nie jest pasteryzowany ani podgrzewany do wysokich temperatur,
 • nie poddaje się go bardzo dokładnej filtracji i zawiera sporo pyłku,
 • nie ma domieszek innych miodów,
 • jest produkowany przez pszczoły, które nie otrzymują antybiotyków,
 • pszczoły nie są zimą dokarmiane cukrem ani glukozą,
 • pochodzi z terenów o bardzo niskim poziomie zanieczyszczenia.

Ponadto pszczelarze pilnują, aby przed i w okresie kwitnienia, drzewa nie były poddawane działaniu produktów chemicznych, które mogłyby zaszkodzić pszczołom lub przeniknąć do miodu.

 

Najważniejsze zalety i właściwości

Oprócz wybornego smaku, inną zaletą miodu migdałowego są jego właściwości zdrowotne, między innymi:

 • Poprawia trawienie
  Ma mniejszą od innych miodów zawartość sacharozy, dzięki czemu jest lekkostrawny, a także ułatwia trawienie innych pokarmów. Usprawnia też pracę wątroby. Jest idealnym uzupełnieniem każdej obfitej diety;

 • Usprawnia krążenie
  Przyczynia się do lepszego przepływu krwi, zwłaszcza w miejscach, w których zazwyczaj występuje jej zatrzymywanie, takich jak na przykład żylaki. Jego właściwości zmiękczające tonizują skórę właściwą i zapobiegają zatrzymywaniu się płynów.

 • Zmniejsza objawy przeziębienia
  Podobnie jak inne miody kwiatowe, jest silnym środkiem antyseptycznym i antybakteryjnym. Szybko usuwa skutki małych infekcji dróg oddechowych. Przyjmowanie go z ciepłym mlekiem jest jednym z najlepszych rozwiązań na ból gardła i silny kaszel.

Aytor: Redakcja Bakalie.com