Głóg – roślina o nieprzeciętnych właściwościach leczniczych

Bakalie.com

Głóg należy do najstarszych roślin leczniczych w kulturze europejskiej. Już wiele wieków temu doceniano jego właściwości. Medycyna ludowa polecała herbatki, odwary i nalewki z głogu, jako lekarstwo na wiele chorób. Leczono nim bóle serca, astmę, problemy żołądkowe i bezsenność. Zalecano go na poprawienie krążenia, przy zapaleniu błon śluzowych jamy ustnej i gardła, a nawet na bóle zębów. Współczesna fitoterapia i medycyna konwencjonalna także korzystają z jego wybitnych właściwości zdrowotnych.

Skarbnica bezcennych dla zdrowia związków

Cenne składniki odkryto zarówno w owocach, kwiatach, jak i liściach głogu. Roślina jest bardzo bogata w witaminy C, PP, A , witaminy z grupy B, sole mineralne, garbniki, pektyny i olejki eteryczne. Najważniejsze znaczenie mają jednak flawonoidy, czyli grupa związków występujących powszechnie w roślinach. Właściwości lecznicze głogu wynikają przede wszystkim od tego, jakie związki zawierają flawonoidy. Najaktywniejsza z nich jest witeksyna, która działa przeciwzapalnie, przeciwalergicznie i przeciwwysiękowo oraz usprawnia przepływ krwi w naczyniach wieńcowych. Ponadto wzmacnia pracę mięśnia sercowego, obniża ciśnienie krwi, uszczelnia naczynia krwionośne oraz zwiększa poziom witaminy C w komórkach organizmu.

Dobroczynny wpływ na układ krążenia

Związki zawarte w głogu sprawiają :

 • rozszerzają naczynia krwionośne, przez co zwiększa się dopływ krwi do serca,
 • poprawiają pracę serca, regulując procesy metaboliczne i wykorzystanie tlenu przez serce,
 • eliminują niektóre rodzaje zaburzeń rytmu serca,
 • przeciwdziałają zwężaniu naczyń krwionośnych,
 • obniżają ciśnieni krwi.

Leki zawierające głóg poprawiają stan serca przy niewydolności wieńcowej, zaburzeniach rytmu serca i osłabieniu spowodowanym nieprawidłowościami metabolizmu lub przebytymi chorobami.

 

Zapobieganie i leczenie miażdżycy

Głóg, a właściwie zawarte w nim flawonoidy zmniejszają poziom cholesterolu i redukują istniejące złogi miażdżycowe, przez co zapobiegają powstawaniu zmian miażdżycowych, a nawet powodują ich cofnięcie. Głóg rozkurcza też i rozszerza naczynia krwionośne mózgu, powodując jego lepsze ukrwienie, dotlenienie i odżywienie. Ma to znaczenie dla osób ze zmianami miażdżycowymi, szczególnie że głóg działa łagodnie i długotrwale i nie powoduje żadnych dodatkowych problemów zdrowotnych.

Obniżanie ciśnienia krwi

Działanie głogu jest jedyne w swoim rodzaju i polega na wywoływaniu w organizmie wielu różnych procesów fizjologicznych. Ciśnienie obniża się w wyniku rozszerzenia naczyń wieńcowych, zwiększenia wydolności pracy serca i łagodnego działania moczopędnego. Co prawda pierwsze efekty pojawiają się dopiero po dłuższej kuracji, ale nie powoduje ona szokowego spadku ciśnienia i jest bezpieczna dla organizmu.

Leczenie zastoinowej niewydolności serca

Głóg od dawna stosowany jest w leczeniu w tej choroby. Najczęściej podawany jest z ziołami zawierającymi glikozydy nasercowe na przykład z naparstnicą. Posiada bowiem właściwości intensyfikowania ich działania. We wczesnych stadiach niewydolności i arytmii serca, dla których niezalecane jest jeszcze podawanie leków, z mającą wiele szkodliwych działań ubocznych digoksyną,wskazane jest podawanie jedynie preparatów z głogu.

Stabilizowanie kolagenu

Kolagen jest w organizmie odpowiedzialny za zdrowie ścięgien, więzadeł i chrząstek. Przy stanach zapalnych tkanki łącznej może on ulec destrukcji. Zawarte w głogu flawonoidy mają właściwości stabilizacji kolagenu, ponieważ:

 • blokują działanie enzymów: kolagenazy, elastazy, hialuronidazy, beta-glukuronidazy i innych niszczących kolagen związków, powstających w stanach zapalnych
 • wpływają na wzmocnienie naturalnego usieciowania kolagenu,
 • wychwytują wolne rodniki, zapobiegając tym samym ich szkodliwemu działaniu.

 

Inne właściwości zdrowotne składników głogu:

 • Witamina C podnosi odporność organizmu,
 • Witamina PP. wpływa na właściwe działanie układu pokarmowego, wspomagając trawienie oraz poprawia wygląd skóry,
 • olejki eteryczne działają uspokajająco,
 • błonnik poprawia perystaltykę jelit, reguluje wypróżnianie i wspomaga odchudzanie,
 • flawonoidy, dzięki właściwościom rozkurczającym mięśnie gładkie, łagodzą bóle menstruacyjne.

 

Zarówno kwiaty, owoce, jak i preparaty z głogiem nie wykazują ubocznych skutków ich stosowania.

Głóg jest na tyle zdrową rośliną, że możemy pokusić się o samodzielne przygotowanie i zastosowanie kuracji z głogu. Uważać jedynie powinny osoby o niskim ciśnieniu krwi.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com