Etiopia - kawa

Bakalie.com

Jest to kraj, z którego wywodzi się kawa. Z jej pochodzeniem związana jest nawet legenda. Wszystko zaczęło się od pasterza imieniem Kaldi, który żył w wieku IX. Pewnego dnia, gdy strzegł swych kóz zauważył, że zwierzęta są nadmiernie pobudzone. Postanowił poszukać przyczyny tego, jakże dziwnego dla niego zjawiska. Okazało się, że zwierzęta zjadają owoce z pewnego drzewka. Pasterz zebrał kilka ziaren i udał się z nimi do klasztoru. Mnisi zaciekawieni jego znaleziskiem rozpoczęli przeróbkę ziaren na wszelkie znane im sposoby. W ten właśnie sposób odkryto cudowny napój- kawę. 

W Etiopii można spotkać dziko rosnące drzewka kawowca, co w innych krajach jest rzadko spotykanym zjawiskiem. Niemalże 25% ludności etiopskiej znajduje zatrudnienie na plantacjach. Kawa natomiast jest jednym z głównych towarów eksportowych tego kraju. ¾ upraw to rodzinne gospodarstwa. Zbierana jest w większości przypadków ręcznie i obrabiana na sucho. Uprawy w Etiopii są jednym z bardziej ekologicznych na świecie z bardzo prostego powodu. Mieszkańców nie stać, aby zakupić specjalne nawozy czy pestycydy. Dodatkowo doskonałe warunki klimatyczne w połączeniu z urodzajnymi ziemiami sprawiają, że kawa pozyskiwana w Etiopii jest towarem o bardzo wysokiej jakości.

Najwięcej uprawianej jest Arabiki. Jej różnorodność związana jest z miejscem, gdzie występuje. Największym regionem jest Sidamo- kawa z tej plantacji jest pikantna w smaku i posiada cytrusowe nuty smakowe. Blisko połowa pozyskiwanych ziaren kawowca pozostaje w kraju. Mała czarna występuje tutaj w wersji z solą oraz masłem. Można też skosztować napoju z cynamonem i przyprawami korzennymi. Etiopczycy przyrządzają także kulki ze zmielonej kawy, tłuszczu, mleka nazywane bunnakela. Świadectwem dobrego wychowania jest wypicie minimum trzech czarek podczas spotkania, natomiast jej parzeniem mogą się zajmować wyłącznie kobiety.


Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy