Historia i występowanie
W 1526 roku, Owidiusz wspominał grawiolę, jako szeroko i obficie występującą na terenach Zachodnich Indii oraz w północnej części Ameryki Południowej. Obecnie, można ją odnaleźć na Bermudach i Bahamach, gdzie występuje zarówno w postaci dzikiej jak i poddana uprawie, od poziomu morza aż do wysokości 1150 m, od Zachodnich Indii, przez południowy Meksyk, aż po Peru i Argentyny.
Grawiola była jedną z pierwszych drzew owocowych przetransportowanych z Ameryki do Tropików Starego Świata, gdzie też została szeroko dystrybuowana od Południowo Wschodnich Chin do Australii i południowo i zachodniej Afryki.
Jest niezwykle popularna na rynku malezyjskim i w południowej Azji. Ten bardzo duży, symetryczny owoc widziany był także w sprzedaży w południowym Wietnamie. Również na Wyspach Pacyfiku dość szybko stał się niezwykle popularny. Jedynie w Izraelu, przywiezione drzewa urosły lecz nigdy nie wydały owoców.
Na Florydzie, drzewa grawioli były uprawiane przez okres nawet 110 lat.
W rejonach gdzie preferowane są słodkie owoce, na przykład w południowych Indiach czy Guamie, grawiola nie zyskała dużej popularności. Jest ona uprawiana jedynie w limitowanej ilości w Madrasie. Pomimo tego, we wschodnich Indiach grawiola uznawana jest za jeden z lepszych, lokalnych owoców. W Honolulu, owoc ten jest okazjonalnie sprzedawany, jednakże zapotrzebowanie na niego jest o wiele większe niż produkcja. Grawiola bardzo obficie występuje w Republice Dominikany, na Kubie, Puerto Rico, Bahamach, Kolumbii i północno wschodniej Brazylii.
Uprawa
Drzewo osiąga wysokość 5-6 metrów, posiada charakterystyczne zielone owoce z kolcami, które zaimponować mogą swoimi rozmiarami- mogą ważyć nawet do 6 kg. Miąższ przybiera barwę śnieżnobiałą, przeplatają go drobne czarne nasiona. W smaku owoce te są słodko-kwaśne.
Produkty z Grawioli
Dlaczego jeszcze warto pić sok z gravioli?
- wzmacnia nasz układ odpornościowy,
- działa regeneracyjnie na komórki trzustki,
- działa wspomagająco na procesy trawienia- zawiera duże ilości błonnika,
- reguluje poziom glukozy we krwi,
- działa przeciwgrzybiczno i antybakteryjnie,
- jest naturalnym antydepresantem, ułatwia również zasypianie,
- polecany jest osobom narażonym na działanie ciągłego stresu,
- skutecznie zwalcza dolegliwości bólowe związane z artretyzmem, pomaga leczyć stany zapalne stawów,
- obniża ciśnienie krwi.
Autor: Redakcja Bakalie.com