Egzotyczne owoce - Grawiola

Bakalie.com

Historia i występowanie

W 1526 roku, Owidiusz wspominał grawiolę, jako szeroko i obficie występującą na terenach Zachodnich Indii oraz w północnej części Ameryki Południowej. Obecnie, można ją odnaleźć na Bermudach i Bahamach, gdzie występuje zarówno w postaci dzikiej jak i poddana uprawie, od poziomu morza aż do wysokości 1150 m, od Zachodnich Indii, przez południowy Meksyk, aż po Peru i Argentyny.

Grawiola była jedną z pierwszych drzew owocowych przetransportowanych z Ameryki do Tropików Starego Świata, gdzie też została szeroko dystrybuowana od Południowo Wschodnich Chin do Australii i południowo i zachodniej Afryki.

Jest niezwykle popularna na rynku malezyjskim i w południowej Azji. Ten bardzo duży, symetryczny owoc widziany był także w sprzedaży w południowym Wietnamie. Również na Wyspach Pacyfiku dość szybko stał się niezwykle popularny. Jedynie w Izraelu, przywiezione drzewa urosły lecz nigdy nie wydały owoców.

Na Florydzie, drzewa grawioli były uprawiane przez okres nawet 110 lat.

W rejonach gdzie preferowane są słodkie owoce, na przykład w południowych Indiach czy Guamie, grawiola nie zyskała dużej popularności. Jest ona uprawiana jedynie w limitowanej ilości w Madrasie. Pomimo tego, we wschodnich Indiach grawiola uznawana jest za jeden z lepszych, lokalnych owoców. W Honolulu, owoc ten jest okazjonalnie sprzedawany, jednakże zapotrzebowanie na niego jest o wiele większe niż produkcja. Grawiola bardzo obficie występuje w Republice Dominikany, na Kubie, Puerto Rico, Bahamach, Kolumbii i północno wschodniej Brazylii.

Uprawa

Drzewo osiąga wysokość 5-6 metrów, posiada charakterystyczne  zielone owoce z kolcami, które zaimponować mogą swoimi rozmiarami- mogą ważyć nawet do 6 kg. Miąższ przybiera barwę śnieżnobiałą, przeplatają go drobne czarne nasiona. W smaku owoce te są słodko-kwaśne.Produkty z Grawioli


            Dlaczego jeszcze warto pić sok z gravioli?

·      wzmacnia nasz układ odpornościowy,

·      działa regeneracyjnie na komórki trzustki,

·      działa wspomagająco na procesy trawienia- zawiera duże ilości błonnika,

·      reguluje poziom glukozy we krwi,

·      działa przeciwgrzybiczno i antybakteryjnie,

·      jest naturalnym antydepresantem, ułatwia również zasypianie,

·      polecany jest osobom narażonym na działanie ciągłego stresu,

·      skutecznie zwalcza dolegliwości bólowe związane z artretyzmem, pomaga leczyć stany zapalne stawów,

·      obniża ciśnienie krwi.


Autor: Redakcja Bakalie.com