Właściwości Grawioli w starożytnej oraz współczesnej medycynie

Bakalie.com

Grawiola, w ostatnich latach stała się niezwykle popularna na Zachodzie, jednakże warto byśmy pamiętali, że ma ona długą historię w antycznym ziołolecznictwie. Znana także pod nazwą Soursop, Guanabana i Cherimoya, jest niewielkim drzewem ( nie wyższym niż 10 metrów) występującym w tropikalnej Ameryce. Owoc grawioli jest bardzo smaczny ( smakuje trochę jak kremowe, budyniowe jabłko) i jest wykorzystywany do przyprawiania dżemów, lodów, soków i nektarów.

Jednakże poza tym, że potrafi zwykłe danie przekształcić w coś zupełnie niezwykłego, grawiola jest także wykorzystywana w tradycyjnej medycynie do leczenia krzywicy. Natomiast liście, kora oraz korzenie grawioli wykorzystywane są do leczenia cukrzycy. W ostatnich latach coraz więcej pojawiało się także badań wskazujących na to, że grawiola może pomagać w leczeniu określonych rodzajów nowotworów.

Starożytne medyczne właściwości grawioli

Owoc grawioli oraz jej sok, przez długi czas wykorzystywany był do zmniejszania gorączki. Poza tym, spożywanie tego owocu pomagało złagodzić biegunkę, czerwonkę oraz służyło do zabijania pasożytów występujących w naszym przewodzie pokarmowym.

Korzeń grawioli został sklasyfikowany  jako przeciw-pasożytniczy, co znaczy, że może być wykorzystywany do usuwania pcheł i wszy z sierści zwierząt, bądź ludzi. Bazując na badaniach, które mówią, że herbata z grawioli może pomóc wyregulować ciśnienie krwi, nasuwają się wnioski, że może to być nowy sposób pomagający w leczeniu tejże przypadłości.

W górach Peru, liście Grawioli są warzone i wykorzystywane w leczeniu zapalenia błon śluzowych, co znacznie ułatwia odprowadzanie śluzu z nosa, gardła i płuc. W Amazonii, ludność lokalna wykorzystuje liście i korzenie rośliny w celu regulacji poziomu cukru we krwi u pacjentów z cukrzycą. Nawet w Zachodnich Indiach, ludzie piją herbatę z liści Grawioli aby zwalczyć kaszel, grypę, czy astmę. Również matki karmiące zajadają się tym owoce, chcąc zwiększyć ilość mleka w piersiach.

Współczesne właściwości zdrowotne Grawioli

Pomimo, że cudowne właściwości zdrowotne  Grawioli były doskonale znane w starożytnej medycynie, dopiero niedawno, współczesna nauka zrobiła wielki krok milowy. W 1976 roku, badania wykazały, że Grawiola może okazać się skuteczna w leczeniu raka.  Badania te zostały przeprowadzone w Narodowym Instytucie Nowotworów. Wyniki były zadziwiające. Stwierdzono, właściwości grawioli mówiące o tym, że jest ona w stanie eliminować komórki rakowe z organizmu człowieka ( głównie jej liście ). Wykazano, że posiada składnik o 10000 silniejszy w działaniu niż chemioterapia. Instytut badający nowotwory w Nowym Jorku, podał także, że ekstrakt z grawioli posiada właściwości anty reumatyczne, anty wirusowe, anty pasożytnicze i wymiotne. 

 

Autor: Redakcja Bakalie.com