Właściwości Grawioli w starożytnej oraz współczesnej medycynie

Bakalie.com

Grawiola, w ostatnich latach stała się niezwykle popularna na Zachodzie, jednakże warto byśmy pamiętali, że ma ona długą historię w antycznym ziołolecznictwie. Znana także pod nazwą Soursop, Guanabana i Cherimoya, jest niewielkim drzewem ( nie wyższym niż 10 metrów) występującym w tropikalnej Ameryce. Owoc grawioli jest bardzo smaczny ( smakuje trochę jak kremowe, budyniowe jabłko) i jest wykorzystywany do przyprawiania dżemów, lodów, soków i nektarów.

Jednakże poza tym, że potrafi zwykłe danie przekształcić w coś zupełnie niezwykłego, grawiola jest także wykorzystywana w tradycyjnej medycynie do leczenia krzywicy. Natomiast liście, kora oraz korzenie grawioli wykorzystywane są do leczenia cukrzycy. W ostatnich latach coraz więcej pojawiało się także badań wskazujących na to, że grawiola może pomagać w leczeniu określonych rodzajów nowotworów.

Starożytne medyczne właściwości grawioli:

Owoc grawioli oraz jej sok, przez długi czas wykorzystywany był do zmniejszania gorączki. Poza tym, spożywanie tego owocu pomagało złagodzić biegunkę, czerwonkę oraz służyło do zabijania pasożytów występujących w naszym przewodzie pokarmowym.

Korzeń grawioli został sklasyfikowany  jako przeciw-pasożytniczy, co znaczy, że może być wykorzystywany do usuwania pcheł i wszy z sierści zwierząt, bądź ludzi. Bazując na badaniach, które mówią, że herbata z grawioli może pomóc wyregulować ciśnienie krwi, nasuwają się wnioski, że może to być nowy sposób pomagający w leczeniu tejże przypadłości.

W górach Peru, liście Grawioli są warzone i wykorzystywane w leczeniu zapalenia błon śluzowych, co znacznie ułatwia odprowadzanie śluzu z nosa, gardła i płuc. W Amazonii, ludność lokalna wykorzystuje liście i korzenie rośliny w celu regulacji poziomu cukru we krwi u pacjentów z cukrzycą. Nawet w Zachodnich Indiach, ludzie piją herbatę z liści Grawioli aby zwalczyć kaszel, grypę, czy astmę. Również matki karmiące zajadają się tym owoce, chcąc zwiększyć ilość mleka w piersiach.

Współczesne właściwości zdrowotne Grawioli:

Pomimo, że cudowne właściwości zdrowotne  Grawioli były doskonale znane w starożytnej medycynie, dopiero niedawno, współczesna nauka zrobiła wielki krok milowy. W 1976 roku, badania wykazały, że Grawiola może okazać się skuteczna w leczeniu raka.  Badania te zostały przeprowadzone w Narodowym Instytucie Nowotworów. Wyniki były zadziwiające. Stwierdzono, właściwości grawioli mówiące o tym, że jest ona w stanie eliminować komórki rakowe z organizmu człowieka ( głównie jej liście ). Wykazano, że posiada składnik o 10000 silniejszy w działaniu niż chemioterapia. Instytut badający nowotwory w Nowym Jorku, podał także, że ekstrakt z grawioli posiada właściwości anty reumatyczne, anty wirusowe, anty pasożytnicze i wymiotne. 


Autor: Redakcja Bakalie.com