Dzień Matki — jak powstał, kiedy i jak jest obchodzony w różnych krajach

Bakalie.com

Mama to najczęściej pierwsze wypowiadane przez dziecko słowo. Matka jest najbliższą osobą, która wychowuje, kształtuje charakter, a potem wspiera dorosłych potomków. Jej poświęcenie i miłość jest z nami przez całe życie. Dlatego też Dzień Matki to święto wyjątkowe, które pozwala wyrazić wdzięczność, szacunek i nasze serdeczne uczucia.

Jak powstał Dzień Matki?

Geneza obchodów tego święta ma wiele źródeł pochodzących z różnych okresów dziejowych i wielu kultur. Historycy doszukują się korzeni już w starożytności.

W Egipcie czczono boginię Izydę, która była wzorem doskonałej matki i żony. Matki były w Egipcie nadzwyczaj szanowane. W czasie procesów sądowych na werdykt wpływał osąd, czy obwiniony “zadowolił serce matczyne”.

W starożytnej Grecji obchodzono święto Matki Natury, podczas którego składano hołd Rei, żonie Kronosa, uznawanej za matkę wszystkich bóstw i całego wszechświata.

Podobne święto celebrowali Rzymianie, którzy oddawali cześć bogini Cybele matce bogów.

W Indiach znane od bardzo dawnych czasów święto Durga Puja było dedykowane przede wszystkim Matce Bogów Durga i Wielkiej Matce Kali Ma.

Pogańskie święta zostały zaadoptowane przez Kościół Katolicki i przemianowane na święto Matki Boskiej. Z czasem ludzie w tym dniu zaczęli składać wyrazy szacunku nie tylko Najświętszej Maryi, ale także własnej matce.

Od XVI wieku w Anglii, w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, obchodzono „matczyną niedzielę”. Służący na dworach otrzymywali wolny dzień, który mogli spędzić w rodzinnym domu z matką, której zanosili drobne upominki i ciasta. Tradycja ta zanikła, jednak po drugiej wojnie światowej Dzień Matki wrócił do angielskich kalendarzy.

We Francji dzień matek zainicjował w 1806 roku sam Napoleon – chciał on wyróżnić matki, które miały dużo potomstwa. Święto przyjęło się jednak dopiero sto lat później, kiedy matkom największej liczby dzieci zaczęto wręczać medale.

W USA w 1858 roku amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis rozpoczęła kampanię na rzecz ustanowienia Dni Matczynej Pracy. Podstawowymi jej celem było pogłębienie więzi rodzinnych i docenienie matczynego poświęcenia. Jednak dopiero w 1914 roku Kongres USA uznał, przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe.

Różne daty obchodów Dnia Matki

Dziś Dzień Matki świętuje się w ponad 150 krajach na świecie. Najczęściej mamy przyjmują życzenia w drugą niedzielę maja, ale są też inne daty:

w Meksyku – 10 maja,

w Boliwii – 27 maja,

w Armenii 7 kwietnia,

w Tajlandii 12 sierpnia,

w Indonezji – 22 grudnia,

we Francji — ostatnia niedziela maja,

w Egipcie — pierwszy dzień wiosny,

w Rosji — ostatnia niedziela listopada.

Polska jest jedynym krajem na świecie, w którym Dzień Matki wypada 26 maja.

Zwyczaje związane z Dniem Matki

W Australii, Kanadzie i RPA panuje zwyczaj przypinania goździków do ubrań. Znaczenie ma ich barwa. Kolorowe oznaczają, że matka tej osoby żyje, a biały, że niestety już odeszła.

W Meksyku jest to jedno z najważniejszych świąt w roku. Dzień rozpoczyna uroczysta msza ku czci Najświętszej Maryi, a dzieci przygotowują swoim mamom uroczyste śniadania z tradycyjnym tamales i atole oraz wręczają kwiaty.

We Włoszech piecze się specjalne serniczki w kształcie serca, a dzieci zastępują mamę we wszystkich obowiązkach. Często cała rodzina wybiera się na wspólną kolację do restauracji.

W krajach bałkańskich dzieci nie wypuszczają mamy z łóżka i wyręczają ją w codziennych zadaniach, by jak najdłużej, mogła tego dnia poleżeć. W zamian otrzymują od mamy słodycze.

Stany Zjednoczone obejmuje gorączka zakupów. Kwiaty, kartki, biżuteria, kosmetyki, a nawet najróżniejsze kupony do SPA, czy też na ciekawe wycieczki kupowane są na prezenty dla mam.

Francuzi spotykają się na rodzinnym obiedzie, na którym mamy otrzymują ciasto upieczone samodzielnie przez dzieci. Tradycyjnymi prezentami są również wina i sery.

Egipcjanie obdarowują mamy kwiatami lub czekoladkami. Jednak ortodoksyjni muzułmanie nie obchodzą tego święta, uznając, że okazywanie szacunku należy się matkom zawsze.

Dzień Matki w Tajlandii przypada w dniu urodzin Królowej Sirikit, uważanej za matkę narodu. Z tej okazji w całym kraju pojawiają się flagi, światełka i podobizny królowej, a przy monarszym pałacu odbywa się pokaz sztucznych ogni.

W Albanii i Korei Północnej przyjmują życzenia i otrzymują prezenty matki i ojcowie, którzy wspólnie świętują „Dzień rodziców”.

Polskie obchody nie mają żadnych szczególnych zwyczajów. Prawdopodobnie dlatego, że Dzień Matki pojawił się u nas stosunkowo późno (w 1914 r.). W szkołach i przedszkolach dzieci malują laurki, przygotowują akademie, i specjalne występy, starsze kupują prezenty.

 

Nie ma znaczenia, kiedy obchodzimy to święto ani w jaki sposób je celebrujemy, najważniejsze jest, żeby okazać wszystkim mamom, jak bardzo je kochamy, wyrazić swoją wdzięczność za matczyną miłość i opiekę i pamiętać, że szacunek powinniśmy im okazywać przez cały rok.

 

Autor: Bakalie.com

Przepisy