Cytryna- poznaj tejemnice i witaminy tego drzewka

Bakalie.com

Cytryna, choć kwaśna, wcale nie jest owocem, który zawiera najwięcej witaminy C. Oczywiście cytrus pomaga w leczeniu infekcji i mało kto z nas wyobraża sobie picie herbaty bez cytryny. Dziś przedstawiamy wam ciekawostki o cytrynie. Przeczytaj, co już wiesz, a czego jeszcze nie ?

21 twarzy cytryny


1. Cytryny są jednym z siedmiu, najważniejszych źródeł potasu. Minerału odpowiedzialnego za jasność myślenia, normalizowanie ciśnienia krwi a w połączeniu z sodem balansującego gospodarkę wodną organizmu
2. Cytryny zawierają kwas cytrynowy, który jest niezbędny do prawidłowej pracy wszelkich żywych komórek
3. Cytryny są naturalnym środkiem odstraszającym owady. Spowodowane jest to nie tylko wysoką zawartością kwasu cytrynowego oraz kwasu askorbinowego, ale również zawartością organicznych składników o nazwie azadirachtiny – które wydzielane przez skórkę cytrynową, mają działanie silnie odstraszające owady.
4. Wypijanie wody z sokiem z cytryny, w proporcji pół na pół zapewnia ochronę przeciwbakteryjną dla naszego organizmu
5. Dzięki wysokiej zawartości witaminy C cytryny chronią przed szkorbutem, chorobą wywołującą krwawienie dziąseł, utratę zębów i ból stawów. Do dziś dnia, armia brytyjska zapewnia piechocie morskiej taką ilość dostaw cytryn, by każdy żołnierz mógł wypijać dziennie szklankę soku z cytryny.
6. Sok z połowy cytryny zmieszany z ciepłą wodą, wypijany o poranku, w południe i wieczorem pomaga wyeliminować z organizmu toksyny, a także złagodzić dolegliwości bólowe.
7. Świeży sok z cytryny ma jedynie 4 kalorie na łyżeczkę i prawie zupełnie nie posiada sodu.
8. Świeży sok z cytryny w połączeniu z ciepłą wodą działa jako naturalny lek oczyszczający wątrobę oraz poprawiający metabolizm.
9. Sok z cytryny wspomaga potliwość i łagodzi ból. W chwili kiedy go podgrzejemy, wytworzony zostaje kwas salicylowy, który jest bazą popularnej aspiryny.
10. Aby uzyskać maseczkę ściągającą, wystarczy wymieszać sok z cytryny z płatkami owsianymi i tak przygotowaną miksturę nakładać na ciało.
11. W 1493 roku Krzysztof Kolumb posadził pierwsze drzewko cytrynowe na Haiti, podczas swojej drugiej wyprawy na tę wyspę.
12. Aby zachować świeżość cytryn, wystarczy lekko je zmoczyć i zamrozić. Zamrożone cytryny zachowują świeżość nawet ponad miesiąc.
13. Drzewa cytrynowe rosną na wysokość od 3 do 6 metrów.
14. Bogaci ludzie z epoki wiktoriańskiej mieli w zwyczaju hodować drzewka cytrynowe wewnątrz swych wielkich posiadłości. Stanowiły one symbol dostatku, a także dzięki silnemu, cytrynowemu aromatowi zapewniały ładny zapach we wnętrzu.
15. Na wybrzeżu Kalifornii, drzewa cytrynowe kwitną i rodzą owoce przez cały rok. Oczywiście jest to związane z ciepłą pogodą i sprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.
16. Kalifornia i Arizona produkują 100% zbiorów cytryn w Stanach Zjednoczonych
17. W okresie renesansu w Europie, kobiety uznawane za modne wykorzystywały sok z cytryny, aby zaróżowić swoje wargi.
18. Uznaje się, że pierwotnym pochodzeniem cytryn są Chiny. Dopiero kiedy zostały odkryte przez żołnierzy Aleksandra Wielkiego, przeniesiono je do Grecji.
19. Cytryna przekrojona na pół, zanurzona w soli i proszku do pieczenia jest doskonałym środkiem czyszczącym miedź i srebro.
20. W wielu szkołach na całym świecie, na lekcjach fizyki przeprowadza się eksperyment z wykorzystaniem cytryn. Polega on na podłączeniu elektrod pod cytrynę, wykorzystując ją jako baterię do włączenia światła. Tego typu eksperyment sprawdza się również w przypadku uruchomienia niewielkiego silnika.
21. Bydło, które dostało do zjedzenia pomarańcze, grejpfruty, brzoskwinie, jabłka i cytryny, cytryny zjada w pierwszej kolejności. Prawdopodobnie dzieje się tak, ponieważ kwas cytrynowy poprawia ich trawienie.

 


Autor: Redakcja Bakalie.com