Cukrzyca ciążowa

Bakalie.com

Etap planowania powiększenia rodziny, jak i sam okres ciąży to czas wielkiej ekscytacji i radości wśród młodych rodziców. Każda kobieta spodziewająca się potomstwa powinna dbać o prawidłową dietę oraz zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego wykonywać wszystkie zalecone badania kontrolne. Jeśli przyszła mama przed zajściem w ciąże cierpiała na cukrzycę lub dowiedziała się o chorobie dopiero w jej trakcie musi w sposób szczególny dbać o siebie i nienarodzone maleństwo. 
   

Kontroluj poziom cukru w ciąży

Jeśli mówimy o chorobie, która zdiagnozowana była już wcześniej nosi ona nazwę cukrzycy przedciążowej – może tutaj występować typ I, II, MODY. Natomiast gdy choroba ujawnia się w trakcie ciąży mówimy o cukrzycy ciążowej. Spowodowana jest ona działaniem hormonów i znika do 6 tygodni po porodzie. Jeśli jednak okazuje się, że stężenie glukozy we krwi jest ciągle nieprawidłowe, oznacza to, że mama była cukrzyczką przed planowanym poczęciem, jednak nie zdawała sobie o tym sprawy.
   
Ciężarne muszą być świadome faktu, że podwyższony poziom cukru we krwi w trakcie ciąży może znacząco wpłynąć na rozwijające się w łonie dziecko. Może dojść do rozwinięcia wad rozwojowych, a w skrajnych przypadkach może spowodować nawet śmierć dziecka.
   
W celu zdiagnozowania cukrzycy ciążowej u ciężarnej wykonywany jest test obciążenia glukozą. W tym celu kobieta w pierwszej kolejności ma pobieraną krew na czczo. Następnie krew pobierana jest po godzinie po od spożycia 75g glukozy rozpuszczonej w wodzie, następnie po upływie 2 godzin. W tym czasie nie zaleca się picia niczego poza wodą mineralną. Warto też zabrać ze sobą książkę lub gazetę, ponieważ kobieta powinna siedzieć. Przed badaniem należy pamiętać aby na kolację w dniu poprzedzającym badanie nie spożywać słodkich owoców ani słodyczy. Po wypiciu roztworu wystąpić mogą mdłości, zawroty głowy, dlatego dobrze, żeby ciężarnej ktoś towarzyszył.
   
Polskie Towarzystwo Diabetologiczne podaje dopuszczalne normy stężenia glukozy we krwi u ciężarnych, które przedstawiają się następująco:

  • na czczo- 70-90 mg/dl,
  • 1 godzinę po spożytym posiłku- poniżej 120 mg/dl,
  • w czasie od 2-4 godzin po spożytym posiłku- powyżej 60 mg/ dl.

Cukrzyca ciążowa pod kontrolą lekarza

Szacuje się, że na cukrzycę ciążową zapada 4 % kobiet. Lekarze wymieniają czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia choroby. Należą do nich:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • wiek matki powyżej 35 roku życia,
  • cukrzyca ciążowa w poprzednich ciążach,
  • urodzenie dzieci, których masa przekraczała 4000 g
  • nadwaga i otyłość.

W przypadku nieprawidłowych wyników młoda mama zostaje skierowana przez lekarza prowadzącego do poradni diabetologicznej, gdzie zostanie poinformowana o prawidłowym sposobie odżywiania, produktach, z których powinna zrezygnować w czasie ciąży. Istnieje również możliwość wypożyczenia gleukometru, za pomocą którego ciężarna będzie dokonywać pomiarów stężenia glukozy we krwi. W przypadku, gdy wyniki mamy są prawidłowe a KTG jak i USG płodu nie wzbudza żadnych podejrzeń u lekarza, wystarczy, że ciężarna będzie stawiać się na konsultacje w poradni diabetologicznej. Jeśli mimo stosowania diety, poziomu glukozy nie uda się unormować przyszła mama będzie zmuszona do przyjmowania zastrzyków z insuliną.

Poród, a cukrzyca ciążowa

W przypadku nieuregulowania poziomu glukozy u mamy bardzo często jest ona w ostatnich tygodniach ciąży kierowana na oddział szpitalny. W tym czasie często wykonywane jest KTG płodu, które ocenia dobrostan dziecka i w razie jakichkolwiek komplikacji pozwoli lekarzom na szybką reakcję. Często dzieci mam cierpiących na cukrzycę ciążową rodzą się z dużą masą- waga oceniana jest na badaniu USG. Jeśli tak jest w rzeczywistości to najprawdopodobniej położnik zdecyduje o porodzie drogą cięcia cesarskiego.  

Autor: Redakcja Bakalie.com