10 niezwykłych produktów poprawiających krążenie krwi

Bakalie.com

Ludzie coraz częściej skarżą się na problemy z krążeniem krwi. Ich najczęstszym objawem są ciągle lodowate dłonie i stopy. Niestety problemy z krążeniem mogą się zamienić w groźne choroby układu krążenia, takie jak choroba wieńcowa, nadciśnienie, zawał, czy udar. Aby zapobiegać problemom z krążeniem należy prowadzić zdrowy tryb życia, rzucić palenie, ograniczyć spożywanie alkoholu i niezdrowego jedzenia, uprawiając sport. Warto też wprowadzić do swojej diety produkty, które mają zbawienny wpływ na nasze krążenie.
 

Imbir

Imbir poprawia krążenie krwi poprzez zapobieganie zlepianiu się płytek krwi i tworzeniu zakrzepów, a co za tym idzie zmniejsza ryzyko udaru. Rozrzedza również krew, dzięki czemu zapobiega zawałom. Imbir usprawnia też wchłanianie w żołądku składników odżywczych i tleny, przez co do krwi docierają minerały niezbędne do pracy układu krążenia.

Gorzka czekolada

Zawarte w czekoladzie kakao jest doskonałym źródłem antyoksydantów, flawonoidów i teobrominy. Substancje te mają bardzo dobry wpływ na wzmocnienie naczyń krwionośnych i komórek serca, usprawniają krążenie krwi w naczyniach krwionośnych, obniżają ciśnienie krwi. Czekolada ma też właściwości przeciwzakrzepowe podobne do działania aspiryny,  zmniejsza zatem ryzyko wystąpienia udaru i zawału. Jednak te dobroczynne skutki jedzenia czekolady występują gdy jemy czekoladę gorzką o dużej zawartości kakao. Czekolada mleczna i biała nie wykazują tak pozytywnego wpływu na układ krążenia.

Pestki słonecznika

Nasiona słonecznika są przede wszystkim doskonałym źródłem magnezu, który pomaga utrzymywać odpowiedni poziom ciśnienia tętniczego krwi. Zawierają też antyoksydanty ( witaminy A i E), które obniżają cholesterol, chronią serce i układ krążenia. Z kolei zawarte w nich fitosterole obniżają poziom cholesterolu. W walce z cholesterolem pomaga też zawarty w pestkach słonecznika błonnik.

Jagody goji

Jagody te zawierają fitochemikalia np. cyperon, oddziałujące na serce i regulujące ciśnienie krwi. Są też źródłem betainy, którą organizm wykorzystuje do produkcji choliny, substancji zapobiegającej wielu chorobom serca. Jagody goji to jedno z największych źródeł witaminy C, która również jest bardzo ważna dla naszego układu krążenia. Ponadto spożywanie jagód goji pomaga obniżyć poziom trójglicerydów i złego cholesterolu LDL i przyczyniają się do wzrostu dobrego dla naszego zdrowia cholesterolu HDL.

Migdały

Migdały są doskonałym źródłem witaminy E i NNKT. Witamina E nie tylko wzmacnia i rozkurcza naczynia, obniża ciśnienie, ale też zmniejsza krzepliwość krwi i ogranicza tworzenie się blaszki miażdżycowej, przez co zapobiega powstawaniu zakrzepów,  miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, udaru, zawału serca. NNKT obniżają poziom cholesterolu LDL, a podwyższają poziom HDL. Migdały są również bogate w potas i prawie nie zawierają sodu, w związku z czym wpływają na regulację ciśnienia krwi.

Orzechy włoskie

Spośród wszystkich orzechów, orzechy włoskie posiadają najwięcej antyoksydantów, które przyczyniają się do zwalczania chorób układu krążenia, gdyż niszczą wolne rodniki. Zawierają też kwasy tłuszczowe omega – 3 (kwas alfa oleinowy), pomagające w walce z cholesterolem. Są też źródłem kwasu foliowego, który zapobiega wzrostowi stężenia homocysteiny we krwi. Wysoki poziom tego aminokwasu sprzyja miażdżycy i innym chorobom układu krwionośnego. Innym ważnym aminokwasem zawartym w orzechach jest arginina, która jest niezbędna do wytwarzania tlenku azotu rozkurczającego naczynia krwionośne przez co zapobiegającego miażdżycy i stanom zapalnym.
 

Tłuste ryby

Kolejnym źródłem kwasów omega – 3 (EPA i DHA) są tłuste ryby np. sardynki, łosoś czy makrela. Kwasy  te wpływają korzystnie na układ krążenia chroniąc go przed powstawaniem blaszki miażdżycowej. Zmniejszają ryzyko arytmii serca, zmniejszają krzepliwość krwi, ułatwia przepływ krwi i obniża ciśnienie, sprzyjają przywracaniu równowago w stężeniu cholesterolu we krwi.

Żurawina

Podobnie jak czerwone wino żurawina zawiera duże ilości flawonoidów (antocyjany, flawonole, proantocyjanidyny). Hamują one proces tworzenia zakrzepów i rozszerzają naczynia krwionośnych poprawiając krążenie krwi, co zapobiega rozwojowi choroby wieńcowej. Sprawdzają się też w profilaktyce antycholesterolowej.

Czosnek

Czosnek zawiera wiele składników, które wpływają na obniżenie ciśnienia krwi. Są to witaminy C i B6, selen, magnez i związki siarki. Zawiera też składniki zapobiegające powstawaniu zakrzepów takiej jak adenozyna. Pomaga też obniżyć poziom cholesterolu.

Banany

Dzięki dużej zawartości potasu, który ma działanie odwadniające, banany pomagają pozbyć się z organizmu nadmiar sodu, a tym samym obniżyć ciśnienie tętnicze. Są też źródłem magnezy, który pomaga nam w walce ze stresem, odpowiada za prawidłową pracę serca, mięśni oraz układu nerwowego. Zawierają też dużo pektyn, które obniżają poziom cholesterolu i trójglicerydów i zapobiegają miażdżycy.


Autor: Redakcja Bakalie.com