Brazylijska Kawa

Bakalie.com

Kraj ten to największy potentat na rynku kawy. Brazylia nazywana jest również „kawowym imperium”, a to dlatego, że dostarcza aż 25-35% światowych zbiorów. Plantacje zajmują blisko 27000 km2 i położone są głównie w części południowo-wschodniej. Najbardziej znane prowincje to: Sao Paulo, Minas Gerais, Parana.

Początki kawy w Brazyli

.Pierwsze kawowe drzewko zostało posadzone w 1727 roku przez Francisco de Melo Palheta. Podjął się roli mediatora w sporze pomiędzy Gujaną Francuską a Holenderską. Po zakończeniu konfliktu poprosił gujańskiego gubernatora o sadzonkę kawy, lecz niestety ten stanowczo odmówił. Szczęśliwym zrządzeniem losu Francisco spodobał się żonie gubernatora, która podarowała mu bukiet kwiatów z ukrytymi sadzonkami kawy. W ten oto sposób ziarna kawowca dotarły do Brazylii.

Na początku wieku XVIII uprawa kawowca odbywała się jedynie na własne potrzeby mieszkańców. Z biegiem lat zapotrzebowanie na Arabikę, która jest tam głównie uprawiana znacząco wzrosło. Przyczyniło się to do rozwoju plantacji w Brazylii i tak stała się potęgą na tym rynku. Na początku do prac kupowani byli niewolnicy z Afryki. Proceder ten był tak popularny, iż szacuje się, że blisko 1, 5 miliona osób zostało przymuszanych do pracy na plantacjach.
Lata 20 i 30 to okres, kiedy Brazylia pokrywała aż 80% zapotrzebowania na kawę. Zbiory były tak wielkie, że plantatorzy zgłosili się do firmy Nestle, aby ta opracowała sposób jej przechowywania bez uszczerbku na walorach smakowych. Wtedy właśnie wymyślono sposób produkowana kawy rozpuszczalnej, który wykorzystywany jest pod nazwą tej marki do dnia dzisiejszego.

Arabika w Brazylii

Kawa w Brazylii znacząco przyspieszyła rozwój kraju i jego infrastruktury. Pierwsze linie kolejowe powstały właśnie do obsługi plantacji. Załadowane składy pełne ziaren dostarczane były nad Atlantyk, a dokładniej do portu Santos. W chwili obecnej jest to jeden z większych portów w kraju i głównym towarem eksportowanym jest właśnie kawa.

W Brazylii jest blisko 220 000 plantacji. Głównym gatunkiem jest Arabika, która posiada swoje odmiany: Mundo Novo, Typica, Catuai, Bourbon. Okres zbiorów przypada na porę suchą (czerwiec-wrzesień), a ziarna obrabiane są na sucho. Ocenia się, że rośnie tu blisko 3,97 miliarda drzewek kawowych.
Zbiór odbywa się głównie kombajnami niemalże na wszystkich plantacjach. Istnieją jednak plantatorzy, którzy wykorzystują jedynie wysokie standardy zbiorów oraz obróbki. Ich kawa zyskuje wówczas nazwę „premium” lub „speciality”. Kupując taką kawę mamy pewność, że zbiór odbywał się ręcznie a proces obróbki jest poddawany ścisłej kontroli.

Arabika pochodząca z Brazylii jest łagodna w smaku, bardzo często można wyczuć czekoladowy lub orzechowy posmak. Za jedną z lepszych uważana jest odmiana Pergamino Sul de Minas. Brazylijczycy najchętniej piją cafezinho-  zbliżona do espresso, z ogromną ilością cukru. Kawa stanowi tutaj nieodłączny element kulturowy. Spożywana jest w trakcie wszelkich imprez, zarówno tych w domu, jak i oficjalnych przyjęć.


Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy