Uzyskuje się je z nasion konopi siewnej, po łacinie zwanej Cannabis sativa L.. Roślina ta występuje w górach Ałtaj, Tienszan oraz Afganistanie. Rozgałęzione łodygi osiągają wysokość od 1,5 do 2,5 m. Listki są długie na ok. 10 cm i posiadają zaostrzone wierzchołki. Z obu stron posiadają owłosienie. Roślina ta owocuje w postaci kulistych lub jajowatych orzeszków o szarożółtej barwie. Stanowią one materiał do rozsiewu.
Białko konopne pozyskiwane z nasion obfituje w witaminę E, żelazo, magnez, fosfor, sód. Posiada najbardziej optymalny stosunek kwasów tłuszczowych omega-6 do omega-3, których organizm ludzki nie potrafi sam syntezować. Jednym z najważniejszych składników, dzięki któremu jest ono tak popularne jest białko ( stanowi aż 50%). Tak jak mięso zawiera ono aminokwasy egzogenne, ulega bardzo szybkiemu wchłanianiu, co wykorzystywane jest przez sportowców. Dodatkowo jest lekkostrawne, nie powoduje nadmiernej nadkwasoty, stanowi istotny element regenerujący tkankę mięśniową.
.
Jak białko konopne wpływa na ludzki organizm?
W przeciwieństwie do białka sojowego jest znacznie łatwiej przyswajalne i nie powoduje uczucia wzdęcia. Może być bezpiecznie spożywane przez osoby nietolerujące orzechów, laktozy, glutenu. Nie stwierdzono również żadnych reakcji alergicznych po jego zjedzeniu. Dla zachowania odpowiedniej jakości najlepiej przechowywać je w lodówce.
Wpływ białka konopnego na organizm:
- działa regenerująco na komórki oraz tkanki w całym ustroju,
- wpływa korzystnie na metabolizm, wspomaga proces odchudzania,
- redukuje stężenie „złego” cholesterolu przez co niweluje ryzyko zawału oraz miażdżycy naczyń,
- poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego, przyspiesza gojenie się ran,
- posiada korzystny bilans PH, przez co pozwala na optymalne utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej,
- wspomaga leczenie łuszczycy, trądziku oraz zapalenia skóry,
- działa przeciwnowotworowo,
- reguluje temperaturę ciała.
Jak spożywać białko konopne ?
- na surowo pod postacią proszku, ziaren łuskanych oraz niełuskanych,
- jako dodatek do koktajli, mleka, soków, pieczywa własnej produkcji.
Autor: Bakalie.com