Apiterapia

Bakalie.com

Co kryje się pod apiterapią ?

Od wieków ludzie stosowali niekonwencjonalne sposoby leczenia. Czym więc jest tytułowa Apiterapia? Otóż, Apiterapia jest odłamem medycyny, zajmującym się leczeniem chorób przy użyciu produktów pszczelich, ale także produktów o częściowej zawartości miodu. Swoje korzenie, Apiterapia ma już w czasach starożytnych, wtedy zaś istniała jako odłam medycyny ludowej. W starożytnym Egipcie propolisem balsamowano ciała  zmarłych, natomiast systematyczne stosowanie miodu pomagało zwalczać wiele chorób. Apiterapia wspomagała leczenie chorób wątroby oraz doskonale poprawiała gojenie się przewlekłych ran.

W Polsce za prekursora Apiterapii uznawany jest ksiądz doktor Henryk Ostacha. Produkty pszczele, od wielu lat stosowane są jako doskonała alternatywa dla tradycyjnych leków, ze względu na swoje, niewyobrażalne wręcz, lecznicze działanie.

Kilka słów o produktach pszczelich

Produkty pszczele posiadają ogromną przewagę nad chemicznymi mieszankami, gdyż odpowiednie ich stosowanie nie wywołuje skutków ubocznych. Co najważniejsze zaś, ludzki organizm ma niesamowitą moc przyswajania produktów pszczelich, a dzięki temu o wiele szybciej zaczynają one toczyć walkę z przeszkodą jaką są ludzkie dolegliwości.

Produkty pszczele, zawierają ogromne pokłady cennego białka, kwasów organicznych, enzymów, biopierwiastków, aktywnych substancji biologicznych a także szereg drogocennych witamin i aminokwasów egzogennych. Wspomnieć należy także o wielokierunkowym działaniu Apiterapii. Otóż  ma ona działanie: znieczulające, antybakteryjne, przeciwnowotworowe, oczyszczające i wspomagające układ odpornościowy. Przynosi ona również pozytywne wyniki w stymulacji metabolicznej i przy regeneracji organizmu.

Bardzo ważnym elementem tego typu terapii jest fakt, iż istnieje możliwość samodzielnego stworzenia naturalnego, indywidualnie dopasowanego leku, nawet w zaciszu domowym. Należy pamiętać jednak, że pszczele produkty nie wykorzystuje się tylko i wyłącznie do indywidualnego stosowania. Są one również bazą, z której wydobywa się ekstrakty do tworzenia lekarstw, zwanych apiterapeutykami. Lekarstwa te wykorzystywane są  w laryngologii, ortopedii, ginekologii, chirurgii, pediatrii, dermatologii i wielu innych dziedzinach medycyny. Produktami szczególnie wykorzystywanymi w Apiterapii jest m.in. sam miód (różne rodzaje i gatunki), propolis, wosk, pyłek kwiatowy, mleczko pszczele oraz jad pszczeli (apitoksynoterapia), który może być wykorzystywany tylko i wyłącznie pod nadzorem lekarza.

Coraz większa grupa ludzi zaczyna stosować naturalne sposoby leczenia. Apiterapia znana jest od wieków, jednak popularna zaczęła się stawać  dopiero od niedawna. Trzeba pamiętać, że przed zastosowaniem produktów pszczelich w formie leczniczej przez osoby z cukrzycą, należy skontaktować się z lekarzem.

Bardzo istotne jest również, unikanie tego typu terapii przez osoby uczulone na miód, gdyż wywołuje on silne reakcje alergiczne.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy