Właściwości odżywcze topinamburu

Bakalie.com

Do tej pory niezbyt często spotykany topinambur powraca na polskie stoły. Zwolennicy zdrowej żywności i smakosze mogą cieszyć się jego oryginalnymi właściwościami smakowymi i zajadać bez obawy o kalorie. Jest to bowiem bardzo zdrowe warzywo, które sprzyja utrzymaniu szczupłej sylwetki. Można je jeść na surowo, gotowane, smażone lub pieczone. Niech potrawy z topinamburu zagoszczą również na waszych talerzach.

Bogactwo zdrowych składników

Bulwy topinamburu stanowią bogate źródło witamin z grupy B. Zawierają też  magnez, fosfor, wapń, miedź i potas, a także krzemionkę. Niezwykle cennym składnikiem topinamburu jest inulina będąca cukrem, który nie dość, że nie tuczy, ale jest także probiotykiem, reguluje poziom cukru we krwi i usprawnia pracę jelit. Inulina bierze też udział w usprawnianiu pracy jelit. Ponadto w białkach słonecznika bulwiastego znajdują się tryptofan i treonina - aminokwasy egzogenne, czyli takie, których organizm nie jest w stanie sam wyprodukować.
Warto uwzględnić słonecznika bulwiastego w naszej diecie codziennej. Jest to warzywo  zdrowe, smaczne i co ważne niskokaloryczne.

Pomocnik walczących o szczupłą sylwetkę

Osobom z nadwagą doradzamy włączenie topinamburu do swojej diety, jako zamiennika ziemniaka. Poprawia on przemianę materii, pomaga w utrzymaniu właściwej mikroflory jelit, a w 100 gramach zawiera jedynie 73 kalorie. Ponadto, dzięki dużej zawartości błonnika, topinambur pęcznieje w żołądku i na długo zapewnia uczucie sytości.

Smakowity i łatwy do przyrządzenia

Przed pierwszą degustacją trzeba przygotować się na dość oryginalny smak, przypominający coś pośredniego między ziemniakiem a gruszką z orzechowym aromatem. Topinambur jednym zdecydowanie nie smakuje, dla innych jest najsmaczniejszym z warzyw. Można go piec, gotować, smażyć, ale smakuje także na surowo, na przykład jako orzeźwiający i lekko słodkawy dodatek do surówek, sałatek i twarożków. Po ugotowaniu albo upieczeniu może z powodzeniem zastąpić ziemniaki. Niestety, bardzo łatwo go rozgotować, więc trzeba uważać. Bulwy można gotować w łupinkach, których nie warto usuwać, gdyż są bardzo delikatne. Do przygotowywania potraw nie należy używać aluminiowych i żelaznych naczyń, gdyż te metale utleniają topinambur i powodują jego nieładne ściemnienie.
Kiedyś często jedzony, głównie na Śląsku, potem prawie całkiem zapomniany, dziś topinambur zaczyna wracać do łask. Można znaleźć w menu eleganckich restauracji wykwintne, kosztowne dania sporządzone na bazie topinamburu. Cenią go zwłaszcza Francuzi i przyrządzają na różne sposoby od surówek po frytki.

Przeczytaj także:

Topinambur- warzywo o nieprzeciętnych właściwościach

Wybitne właściwości lecznicze topinamburu

 

Autor: Bakalie.com