Wodorosty Wakame

Bakalie.com

Historia i występowanie

Wodorosty od dawna stanowiły ważny element diety społeczności żyjących na terenach nadmorskich. Najwięcej je się ich w krajach Dalekiego Wschodu, w Japonii, Chinach, Wietnamie czy Korei, ale mają też wielu zwolenników w Europie, w krajach takich jak Szkocja, Norwegia czy Islandia. Wodorosty i algi morskie, zwane morskimi warzywami są bardziej skoncentrowanym pożywieniem niż ich lądowi odpowiednicy. Japończycy uważają, że spożywanie wodorostów zapobiega chorobom, przedłuża życie i wpływa pozytywnie na urodę.

Uprawa

Jednymi z popularniejszych, również w naszych rejonach geograficznych wodorostami są wakame. Wamake to undaria pierzastodzielna (Undaria pinnatifida), odmiana wodorostów należąca do grupy brunatnic, rzędu listownicowców. Można też spotkać je pod lokalnymi nazwami pinyin qundaicai - w Chinach i miyeok - w Korei. Są to duże osiadłe glony, które występują w postaci cienkich, skręconych pasm. Maja kolor oliwkowy. Są lekko słodkie w smaku. Rosną w płytkiej wodzie, do 6 m głębokości. Pierwotnie występowały tylko w Morzu Japońskim, dziś można je spotkać również w Adriatyku, u wybrzeży Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii, Półwyspu Iberyjskiego, Kalifornii, Argentyny, Meksyku, rosyjskiego Dalekiego Wschodu, Nowej Zelandii i południowo – wschodniej Australii. Są uprawiane głownie w Japonii i Korei. W innych krajach wykorzystuje się wakame suszone oraz te dziko rosnące. Dużym zainteresowaniem cieszą się w Stanach zjednoczonych, gdzie dotarły w latach 60 XX wieku razem z modą na dietę makrobiotyczną.

Produkty z Wodorostów Wakame

Wodorosty wakame mają zastosowanie przede wszystkim w kuchni orientalnej, ale coraz częściej zwraca się uwagę na ich zdrowotne właściwości i stają się składnikiem zdrowych i dietetycznych posiłków. Sprzedawane są w formie suszonych listków, które przed spożyciem należy namoczyć. Robimy to przez 3 - 4 minuty, po czym wodorosty osuszamy, a płyn po namaczaniu zachowujemy do gotowania. Następnie kroimy wakame wzdłuż i odcinamy twarde nerwy. Gotujemy około 45 minut. Można też kupić glony wakame w zalewie.
Wakame używa się jak zielonych warzyw liściastych. Można dodawać je do zup, sałatek, gulaszów, kanapek, dań smażonych i past. Tradycyjną japońską potrawą zawierająca wakame jest zupa miso. Jest ona spożywana w Japonii niemal codziennie jako dodatek do wszystkich posiłków. Gotuje się ją na bazie dashi z dodatkiem pasty sokowej miso. Jej skład różni się w zależności od regionu, pory roku czy osobistych upodobań. Często dodaje się do niej tofu, ryby, ziemniaki, grzyby, cebulę i krewetki. Zupa miso do Japonii przywędrowała z Chin mniej więcej w 500 roku p.n.e., jednak bardzo różni się od chińskiego pierwowzoru. Chińczycy gotowali miso z soi, zboża, wody, alkoholu i soi.

 Autor: Redakcja Bakalie.com