Właściwości zdrowotne owoców Camu Camu

Bakalie.com

Camu camu- skąd pochodzą i co zawierają ?

Pochodzące z Ameryki Południowej jagody camu camu (Myrciaria dubia) podobnie jak jagody goji i acai zaliczane są do superfoods, czyli żywności, która korzystnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu.
 

Camu camu są przede wszystkim cennym źródłem witaminy C – w 100 g tych owoców jest jej 50 razy więcej niż w średniej wielkości pomarańczy. Owoce camu camu są też bogate w witaminy z grupy B (B1, B2, B3), beta karoten, wapń, żelazo, potas, fosfor oraz aminokwasy takie jak seryna, walina i lecytyna. Zawierają również inne antyoksydanty, które redukują stres oksydacyjny będący jednym z czynników w rozwoju nowotworów, miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia, udarów, zakrzepicy, cukrzycy i chorób neurodegeneracyjnych (np. choroby Alzheimera).
 

Najwięcej korzystnych dla zdrowia składników ma camu camu w postaci naturalnej czyli surowych owoców, które można dodawać do sałatek warzywnych lub owocowych. Jednak są one dość kwaśne i jeśli nie pasuje nam ich smak możemy kupić je również w formie tabletek, kapsułek bądź proszku. Sproszkowany miąższ możemy spożyć z koktajlem owocowym lub jako dodatek do zimnych sosów do sałatek. Nada się on również do rozpuszczenia w zimnym soku lub wodzie, jako składnik owsianki czy naleśników.

Camu camu, a odporność

Miąższ owoców camu camu jest też bogaty w przeciwutleniacze np. kwas askorbinowy, beta karoten, kwas elagowy i trolox. Zapobiegają one szkodliwemu działaniu wolnych rodników, opóźniają proces starzenia się skóry i poprawiają funkcjonowanie układu immunologicznego. Obecność w jagodach kwasu elagowego, ma z kolei niebagatelne znaczenie w profilaktyce antynowotworowej. Kwas ten wykazuje zdolność dezaktywacji związków rakotwórczych oraz przyczynia się do naturalnej śmierci komórek nowotworowych. Owoce camu camu szczególnie wskazane się przy nowotworach jelita grubego.

Jagody camu camu, a wzrok

Camu camu zawierają beta – karoten, czyli prowitaminę witaminy A. Pomaga on zapobiegać chorobom oczu, zachować ostrość widzenia i zapobiega uszkodzeniom siatkówki. Innym ważnym dla wzroku składnikiem tych jagód jest luteina. Ten roślinny barwnik jest naturalnym filtrem chroniącym oczy przed promieniowaniem UVA i UVB, wspomaga też pracę oczu w warunkach sztucznego oświetlenia. Luteina wskazana jest też dla osób genetycznie zagrożonych jaskrą i zaćmą. Z kolei jej niedobór prowadzi do wielu chorób, a przede wszystkim do bardzo groźnego zwyrodnienia plamki żółtej. Podobne do luteiny działanie ma też inny obecny w camu camu barwnik - zeaksantyna.

Camu camu a inne dolegliwości

Camu camu ma też pozytywny wpływ na:
 

  • Wątrobę. Zawarta w nich witamina C przyspiesza gojenie się tego narządu po uszkodzeniach spowodowanych toksynami.
  • Nastrój. Powodują zwiększenie wydzielania serotoniny odpowiedzialnej za dobre samopoczucie.
  • Jamę ustną i dziąsła. Zmniejszają stany zapalne dziąseł i zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób w obrębie jamy ustnej.
  • Cukrzycę. Mają niski indeks glikemiczny, dużą zawartość błonnika i mało kalorii, dlatego nadają się dla diabetyków.
  • Układ krwionośny. Uszczelniają naczynia krwionośne i pomagają w walce z zaburzeniami krążenia.
  • Układ nerwowy. Zapobiegają zwyrodnieniom układu nerwowego, takim jak np. choroba Alzheimera

Camu camu należy stosować w niezbyt dużych dawkach, ponieważ jego przedawkowanie, może prowadzić do biegunki, wymiotów, bólu brzucha i problemów z nerkami. Owoce mogą wykazywać interakcje z niektórymi lekami, dlatego osoby chore zanim zaczną je stosować powinny skonsultować się z lekarzem.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com