Stolice kawy – Armenia

Bakalie.com

Kolumbijska kawa jest uważana za najlepszą na świecie. Kolumbia słynie ze swojej kawy arabiki, której jest największym producentem na świecie. Warunki klimatyczne u podnóży Andów sprzyjają uprawie doskonałej jakościowo kawy. Rośnie tam ponad 2700 drzewek kawowych. W zachodniej części Kolumbii rozpościera się wyjątkowo malowniczy rejon zwany Zona Cafertera, Trójkątem Kawowym lub po prostu rejonem kawowym. Strefa ta rozciąga się między trzema miastami Manizales, Pereira oraz Armenia, z których najbardziej znana jest uchodząca za stolicę kawy Armenia. W czerwcu 2011 roku Zona Cafetera została dodana na listę Światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Armenia jest miastem położonym w Kordylierze Środkowej w Andach. Jest ona stolica departamentu Quindío, zamieszkuje ją około 300 tys. mieszkańców. Od stolicy Kolumbii Bogoty jest oddalona o 360 kilometrów. Trasa, która prowadzi do Armenii jest przepiękna i wiedzie przez wysokogórskie przełęcze. Niestety w samej Armenii nie ma dużo atrakcji turystycznych czy zabytków, gdyż miasto do zostało niemal doszczętnie zniszczone przez trzęsienie ziemi w roku 1999. Mimo zniszczeń miasto udało się odbudować i możemy odwiedzić odnowione centrum i Plac Boliwara.

 

Jednak Trójkąt Kawowy to nie tylko miasta. To przede wszystkim piękny region górski, który oferuje turystom wiele atrakcji takich jak: trekking amazońską dżunglą, zjazd kolejkami tyrolskimi w uprzęży po linach nad plantacjami, spływ tratwami po łagodnych rzekach czy rafting rwącymi górskimi potokami. Najpopularniejszym miejscem turystycznym w regionie jest zaś mała wioska Salento. Jest ona położona w pobliżu doliny Cecora i parku narodowego Nevado del Ruiz. W Salento znajduje się wiele malowniczych budynków w stylu bahareque i liczne kawiarnie sprzedające słynna kolumbijską kawę. Warto też wybrać się do miejsca zwanego Mirador de Salento, czyli punktu widokowego z którego widać dolinę Cocora i pobliskie szczyty. Dolina Cocora ma 34 kilometry długości i położona jest na wysokości między 1800 a 2400 m npm. W położonych w dolinie Cecora hacjendach można zobaczyć jak przebiega proces produkcji kawy od zasadzenia do palenia i przyrządzania aromatycznego napoju.

 

Najpopularniejsza kawa w Kolumbii nazywana jest tinto. Można ja kupić w każdym barze i sklepie oraz od ulicznych sprzedawców, którzy nalewają kawę prosto z termosów. Tinto to słaba kawa o łagodnym smaku podawana w niewielkich filiżankach lub małych plastikowych kubeczkach. Często dodaje się do niej cukier trzcinowy. Idealne tinto przygotowuje się zalewając dwie płaskie łyżeczki kawy 6 uncjami (180ml) gotującej się wody. Mimo iż w Kolumbii pije się najczęściej kawę drugiej czy trzeciej jakości (ta najlepsza przeznaczana jest na eksport) tinto cieszy się dużym powodzeniem zarówno miejscowych jak i turystów.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com

 

Przepisy