Stolice kawy – Addis Abeba

Bakalie.com

Kawa i zwyczaj jej picia wywodzą się z Etiopii. Dla Etiopczyków kawa jest bardzo ważnym elementem ich kultury, a jej picie jest traktowane jak rytuał. Odwiedzając Etiopię i jej stolicę Addis Abeba na pewno zostaniemy zaproszeni na ceremonię palenia i parzenia kawy. Z zaproszenia tego warto skorzystać, gdyż nigdzie indziej nie zetkniemy się z takim sposobem przyrządzania kawy, a przygotowywany napój ma swój niepowtarzalny charakter.Nazwa stolicy Etiopii – Addis Abeba po amharsku oznacza Nowy Kwiat. Miasto to założył cesarz Menelik II w 1887 roku jako prezent dla swojej żony Taitu Betul. Cesarzowa wybrała to miejsce osobiście ze względu na istniejące tam gorące źródła siarkowe, które doskonale wpływają na cerę. Od roku 1889 Addis Abeba jest stolicą państwa. W Etiopii od czasów nieudanej inwazji Mussoliniego w 1935 roku, możemy napić się wyśmienitej kawy z włoskich ekspresów. Możemy wypić ją w Tomoka, najstarszej kawiarni w Addis Abeba. Za filiżankę kawy zapłacimy tam równowartości 3,5 zł, a za kilogram ziarnistej kawy niecałe 50 zł. Jednak będąc w Addis Abeba musimy koniecznie spróbować kawy parzonej w sposób tradycyjny.

Etiopska ceremonia palenia i parzenia kawy

W Etiopii kawę parzy się kilka razy dziennie. Parzą ją zawsze kobiety i przebiega to zawsze w ten sam sposób. Ceremonia rozpoczyna się od wysypanie na rozgrzane węgle kadzidła zwanego incense. Ma to na celu odpędzenie złych duchów. Wodę na kawę gotuje się w specjalnym glinianym dzbanku zwanym dziebena. W czasie gdy woda się gotuje kobieta przyrządzająca kawę kilkakrotnie płucze jej ziarna, a potem pali na patelni lub specjalnej blasze. Może to trwać nawet 40 minut. W międzyczasie przygotowuje też filiżanki przemywając je kilkakrotnie wodą. Następnie jeszcze gorące, świeżo spalone ziarna rozbija w moździerzu. Tak zmieloną kawę wsypuje do gorącej wody i gotuje przez dłuższą chwilę. Z dzbanka kawa przelewana jest do małych filiżanek po czym z powrotem zlewana do dziebeny, a po chwili nalewa się ja jeszcze raz. Pierwsza porcja tak parzonej kawy nazywana jest abol, jest najmocniejsza ze wszystkich. Potem z pozostałych w dziebena fusów parzy się jeszcze kawę dwukrotnie. Druga porcja kawy zwana jest t'ona, trzecia zaś bereka. Są one słabsze od naparu, który pije się jako pierwszy.

Do parzonej w tradycyjny sposób kawy w Etiopii bardzo rzadko dodaje się mleko bądź cukier. Można za to wypić ją soloną, przyprawioną na ostro lub z dodatkiem masła. Z kolei na słodko pijana jest z miodem i przyprawami korzennymi. Z kawy robione są też przekąski zwane bunakela. Są to kulki z mieszanki zmielonej kawy, masła i innych dodatków. Są one bardzo kaloryczne, bunakela wielkości kuli bilardowej zaspokaja dzienne zapotrzebowanie energetyczne.

Zabytki i atrakcje turystyczne Addis Abeba

Muzeum Etnograficzne w Addis Abebie znajduje się w budynku należącym do Uniwersytetu, a będącym dawnym pałacem cesarza Hajle Sellasje. Na dolnych piętrach muzeum można obejrzeć apartamenty cesarza i jego żony Menel, w tym luksusowe jak na tamten czas łazienki. Można tam też, na wyższych piętrach, zobaczyć kolekcję krzyży i malowanych drewnianych ołtarzy oraz instrumentów muzycznych, strojów i wyrobów różnych plemion południowej Etiopii. Możemy też zwiedzić cesarskie ogrody, w których Hajle Sellasje trzymał lwy.

Drugie Muzeum w stolicy Etiopii to Muzeum Narodowe, słynące ze szkieletu Lucy pochodzącej sprzed 3,4 miliona lat człowiekowatej kobiety. Etiopczycy nazywają ją Dinkenesz co oznacza „Tyś jesteś piękna”. Niestety od 2009 roku Lucy przebywa w Huston w USA gdzie jej szkielet został poddany skanowaniu, a w Muzeum Narodowym znajduje się tylko jego współczesna replika.

Będąc w Addis Abebie możemy też zobaczyć mauzoleum Meneliak II twórcy tego miasta. Mauzoleum znajduje się w podziemiach kościoła Matki Boskiej. Są tam krypty samego Menelska II, jego żony Zauditu i córki Teitu. Menelik II bardzo przyczynił się do rozwoju Addis Abeby, założył wokół niej plantacje eukaliptusowe, doprowadził linie kolejową i telefoniczną, zbudował pocztę i szpital. Ceni się go też za zwycięstwo w bitwie pod Aduą w 1896 r. W kościele Matki Boskiej znajduje się też grób córki Hajle Sellasje. Była ona pierwszą w Etiopii pielęgniarką, niestety zmarła młodo, w czasie porodu.

Najstarszym kościołem i w ogóle jednym z najstarszych budynków w stolicy Etiopii jest katedra Świętego Jerzego. Została ona zaprojektowana przez Sebastiano Castagna i upamiętnia zwycięstwo w bitwie pod Aduą. Jest to także miejsce pielgrzymek Rastafarian. Innym kościołem, który arto w Addis Abebie zobaczyć jest katedra Trójcy Świętej, która jest dziś siedzibą Arcybiskupa. W katedrze tej pochowany jest Hajle Sellasje, ostatni cesarz Etiopii.

W stolicy Etiopii warto też zobaczyć bazar Merkato. Jest to największy w Afryce bazar pod gołym niebem. Można tam kupić haftowane afrykańskie stroje, oraz charakterystyczne dla sztuki Etiopii pamiątki, krzyże, ołtarze i malowidła na skórze. Sprzedawane są tam też przyprawy, owoce i żywność, w tym bloki masy bananowej, używanej często do smażenia placków.

 

Autor Redakacja Bakalie.com

Przepisy