Pyłek pszczeli

Bakalie.com

Pyłek pszczeli nazywany także pyłkiem kwiatowy posiada bardzo wiele właściwości i substancji odżywczych. Pyłek pszczeli jest coraz bardziej popularny i ceniony w medycynie naturalnej i kosmetologii. Jest to pyłek kwiatowy, w skład którego wchodzą tylko rozrodcze komórki męskie, wytwarzane przez kwiaty. W roślinach nasiennych, a dokładniej w ich pylnikach powstają maleńkie ziarenka, które mają różny kształt, barwę i ciężar.


Rośliny z których pszczoły zbierają pyłek to: kukurydza, łubin i mak, zaś z pozostałych roślin miododajnych zbierają nektar i pyłek. Taki pyłek mieszany jest ze śliną i nektarem zbieraczki, a następnie zostaje przeniesiony do ula i jest złożony w plastrach. W późniejszej fazie malutkie pszczoły dodają do niego ślinę, miód, rozdrabniają i ubijają go. Następnie zabezpieczony jest woskiem i miodem. W takim procesie dochodzi do fermentacji, podczas której powstaje kwas L-mlekowy.

Pyłek ten jest doskonałym źródłem białka, niezastąpionego w życiu pszczelej rodziny, ale także zawiera ogromne pokłady minerałów i substancji odżywczych, które są wykorzystywane przez pszczoły robotnice, do wytworzenia pszczelego mleczka. Pyłek pszczeli służy jako pokarm dla samych pszczół, ale także jako wsparcie zdrowia i odporności człowieka. Korzyści płynące z pszczelego pyłku zostały zauważone już w czasach prehistorycznych, ponieważ wykorzystywano je nie tylko jako żywność ale i jako środki lecznicze przy różnych dolegliwościach.


We współczesnym świecie, nieustająco  prowadzone  są badania w kierunku sprawdzenia właściwości pyłku, choć od dawna cieszy się doskonałą opinią. W przeciągu roku, jedna bardzo pracowita pszczela rodzina, wytwarza prawie 7 kilogramów tego cennego produktu. Najcenniejsza grupa związków biologicznych, zawarta w kwiatowym pyłku to: białka oraz wolne aminokwasy do których należą m.in.: walina, glicyna, alanina, leucyna, treonina i wiele innych. Pyłek zawiera także aminokwasy endogenne, które wytwarzane są samoistnie, oraz aminokwasy egzogenne, które potrzebują bodźca z zewnątrz, ponieważ organizm samoistne ich nie może utworzyć.Wśród bogatego składu pszczelego pyłku wyróżnić można liczną grupę enzymów i koenzymów, wzmacniających biochemiczne procesy zachodzące w organizmie człowieka. Dodatkowo prawie 40 pierwiastków, m.in. : potas, magnez, cynk i żelazo, selen, bor, srebro, tytan, platynę czy pallad. Do węglowodanów zawartych w pyłku pszczelim należy fruktoza, arabinoza, glukoza, ryboza, izomaltoza i wiele, wiele innych.

Ku zaskoczeniu niektórych, pyłek kwiatowy jest cennym źródłem witamin, które rozpuszczają się w wodzie i tłuszczach. Należą do nich : biotyna, kwas foliowy, kwas pantotenowy, oraz witaminy : A, B1, B2, B3, B6, B12, C, D, E, H, PP, P.


Pszczele dobrodziejstwo jakim jest pyłek to cudowna odżywka, która jest w stanie uzupełnić dzienną dawkę aminokwasów, biopierwiastków i witamin. Wspomaga proces odchudzania, przemianę materii oraz ogólne wzmocnienie organizmu. Pyłek pszczeli jest świetną alternatywą na oczyszczenie organizmu z toksyn i substancji chemicznych, szkodliwych dla zdrowia, gdyż znaczenie podnosi liczbę czerwonych krwinek i żelaza.  Jest na tyle bezpieczny, że można go podawać dzieciom, które mają problemy zdrowotne takie jak: brak apetytu, zaburzenia trawienne i anemia. Wspomaga także prawidłowy rozwój umysłowy dzieci. Wskazany do stosowania przez osoby narażone na duży wysiłek zarówno umysłowy jak i fizyczny, ponieważ ma działanie regeneracyjne. Wykazuje korzystny wpływ na prawidłową florę bakteryjną żołądka, zaś wszelkie wyciągi pszczelego pyłku działają przeciwgrzybiczno i przeciwbakteryjnie. Pomaga w walce z alkoholizmem, działa uspakajająco, a w połączeniu z miodem zwalcza alergię.Tworzy barierę ochronną dla narządów wewnętrznych, dodaje witalności, regeneruje ciało i duszę. Codzienne stosowanie pyłku kwiatowego przez osobę chorującą na cukrzycę pomaga obniżać poziom cukru we krwi, wytwarzając odpowiednie dawki insuliny.


Jest nieodzownym elementem terapii neurohormonalnej, w której dochodzi do regulowania spermatogenezy u mężczyzn i owogenezy u kobiet. Co najważniejsze zaś w dużej mierze przyczynia się do zapobiegania poronień. Pyłek powinno stosować się 3 razy w ciągu całego dnia, mieszając z mlekiem, wodą, czy z miodem i przeżuć dokładnie przed połknięciem. Co najważniejsze należy taką mieszankę przyjąć, co najmniej 30 minut przed posiłkiem. Z pszczelego pyłku powstają również leki i kosmetyki, w tym maseczki wzmacniające, odżywcze, czy wygładzające.

Pyłek pszczeli wspaniale wzmacnia włosy, zapobiegając ich wypadaniu oraz łupieżowi. Korzystnie wpływa na skórę, opóźniając proces starzenia.


Autor: Redakcja Bakalie.com

 

Przepisy