Parzenie kawy – najpopularniejsze sposoby

Bakalie.com

Poranna kawa nie ma sobie równych. Ożywiający aromat, smak, który momentalnie stawia na nogi. Lubimy kawę czarną, z mlekiem bądź z dodatkiem mlecznej pianki. Możemy słodzić ją cukrem, miodem bądź aromatycznym syropem. Istnieje wiele możliwości i każdy z nas wybiera swoją ulubioną. Jednak bez względu na to jaki smak kawy preferujemy, ważne abyśmy prawidłowo ją zaparzali, dzięki czemu zyska dodatkowy aromat i głębię.

Kawa po turecku

Kawa po turecku to mocna, aromatyczna kawa, której przygotowanie wymaga wykorzystania tygielka – specjalnie przeznaczonego do tej czynności naczynia. Do kawy po turecku wykorzystujemy drobno zmieloną kawę ziarnistą z cukrem. Tak przygotowaną kawę zalewa się zimną wodą i kilka razy doprowadza do wrzenia. Kiedy kawa się zagotuje, ściągamy ją z ognia, lekko studzimy i ponawiamy cały proces (ok. 3 razy). Żeby uniknąć osadzania się fusów, chwilę przed rozlewaniem kawy, należy nalać do tygielka kilka kropel zimnej wody.

Kawa z ekspresu przelewowego

Ekspresy przelewowe są łatwo dostępne i dość tanie stąd wiele osób z nich korzysta. Kawa z nich przygotowana nie jest w prawdzie tak głęboka w smaku jak z ekspresu ciśnieniowego lub kolbowego, ale również jest smaczna. W ekspresie przelewowym kawę zaparza się w następujący sposób: Woda przelewając się przez filtr ze zmieloną kawą tworzy gotowy napój. Żeby kawa w ekspresie utrzymywała ciepło, często zainstalowany jest specjalny podgrzewacz. Jednak szczególnie w przypadku kawy trzeba pamiętać, że pozostawianie jej w wysokiej temperaturze przez dłuższy czas sprawia, że traci ona swoje walory smakowe.

Kawa z ekspresu ciśnieniowego

W ekspresach ciśnieniowych przygotujemy słynne espresso, które natomiast jest bazą do innych rodzajów kawy : Macchiato, Americano czy też Cappuccino. Żeby prawidłowo zaparzyć kawę w ekspresie ciśnieniowym musimy zmieloną kawę ugnieść w sitku ekspresu specjalnym tamperem. Sitko z kawą umieszcza się w kolbie. Proces parzenia kawy zaczyna się gdy woda osiągnie temperaturę ok.90 stopni. Kawa w ekspresie ciśnieniowym zaparza się dość wolno a jest to spowodowane oporem jaki stanowi sitko wypełnione zmielonymi ziarnami dla gorącej wody. Dzięki temu, że pojawia się wspomniany opór, uzyskany napój jest prawdziwą esencją smaku. Jeśli chcemy zmieniać rodzaj i smak uzyskanej kawy wystarczy, że wykorzystamy inny stopień zmielenia ziaren.

Kawa z czajniczka Moka

Proces parzenia kawy w czajniczku Moka jest bardzo zbliżony do ekspresu ciśnieniowego. Czajniczek Moka składa się z dwóch części – dolnej i górnej. Dolną wypełniamy wodą. W górnej zaś jest sitko, które napełniamy mieloną kawą. Po połączeniu dwóch części czajniczka stawiamy go na palniku i doprowadzamy do wrzenia. Kiedy woda zaczyna się gotować, przelewa się przez sitko z kawą i tak właśnie wygląda pełen proces parzenia. Czajniczek Moka jest bardzo popularny ze względu na łatwą dostępność oraz niską cenę.

CHEMEX – parzenie alternatywne

Chemex Coffe Maker to naczynie, w którym w kilka chwil możemy zaparzyć kawę. W specjalnym naczyniu umieszczamy papierowy filtr w kształcie stożka. Następnie przelewamy przez filtr ok. 150 ml gorącej wody. Wodę wylewamy. Do tak przygotowanego filtra wsypujemy zmieloną kawę i zalewamy zagotowaną, lecz już przestudzoną wodą. Ważne by proces ten wykonywać powoli, co jakiś czas mieszając kawę w filtrze łyżeczką (dzięki temu ziarna równo się zaparzą).

Autor: Redakcja Bakalie.com