Cała prawda o Kopii Luwaku

Bakalie.com

Kopii Luwak to najrzadsza i najdroższa i najlepsza kawa na świecie. Kopii Luwak jest kawą tak niezwykłą, że wielu ludzi uważa, że to wszystko mity. Czy mają rację ?
W kawiarni za małą filiżankę musimy zapłacić około 80 zł. Kawa zostaje podana w filiżance z uszkiem powleczonym aksamitem, pod szklanym kloszem, aby przed jej spożyciem można się cieszyć jej wyjątkowym aromatem. Pijąc tak podaną kawę, należy celebrować każdy łyczek. Czy tak podana kawa warta jest aż takich pieniędzy ?

Kontrowersyjny proces powstawania ziaren

Kopii Luwak pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Na tym samym terenie żyje mały sak zwany Łaskun Muzang, który w pewnym stopniu odpowiedzialny jest za produkcję tego gatunku kawy. Zwierzątko to w lokalnie nazywane jest luwak. Dzięki temu przyczynia się bezpośredni do nazwy naszej kawy. Jak to możliwe ? Zwierzątko to zjada najlepsze owoce kakaowca, których nie trawi w całości, a jedynie miąższ. Jeśli nie trawi to wydala. Kontrowersyjnym jest fakt, że wszystkie wydalone, a nie strawione ziarenka są ręcznie wydobywane z odchodów zwierzątka przez człowieka. Zbiorami tego gatunku kawy trudni się głównie ludność z wysp indonezyjskich, a także z Filipin i Wietnamu.
O ile zbieranie ziaren jest intrygujące, o tyle przejście tych ziaren przez przewód pokarmowy łaskuna, ma ogromne znaczenie dla smaku i aromatu kawy. W momencie, kiedy ziarna kakaowca przechodzą przez przewód pokarmowy mazanga, tracą gorzki smak i napar z nich przygotowany zyskuje łagodny smak i aromat. Po oczyszczeniu zebranych ziaren, poddawane są one typowemu dla innych kaw zabiegowi palenia, a następnie mielenia.
 

Jak to było z pierwszym ziarenkiem ?

Zastanawiającym może być fakt, czemu ludzie wpadli na pomysł, aby wybierać ziarna z odchodów łaskuna. Skłoniła ich do tego bieda. W XVIII wieku Holendrzy zabronili mieszkańcom Jawy korzystać z owoców kawy hodowanej na plantacjach. Kawa miała trafić na eksport. Aborygeni zaobserwowali, że luwaki zjadają ziarna kakaowca, które prawie w całości, niestrawione, można znaleźć w ich odchodach. Mieszkańcy zaczęli wyjmować te ziarna, suszyli, a następnie parzyli z nich napar.

Komercja przegrała z naturą

Łaskuny, to zwierzątka, które żyją wolną na plantacjach z kawą. Ich wolność, nie jest niczym skrępowana. Kiedy okazało się, że na kopii luwaku można zarobić spore pieniądze i są złotym interesem, zwierzęta zaczęto zamykać w klatkach. Karmiono ich owocami kakaowca i czekano na rezultaty trawienia. Taka sytuacja spowodowała pogorszenie gatunku kawy. Dlaczego ? Dlatego, że łaskuny spacerujące wolno po plantacjach wybierały tylko najlepsze gatunki ziaren, bo były głodne, a te zamknięte w klatkach jadły te ziarna, które dostały od człowieka. Siłą rzeczy jadły bez względu na to, czy były głodne, czy nie. Liczyła się masowa produkcja. Często zdarzało się tak, że zwierzęta umierały z przejedzenia. Siłą rzeczy zaniechano procederu uprawy kawy na szeroką skalę.

Uważajmy na domieszki

  Jeżeli już zdecydujemy się na zamówienie filiżanki Kopii Luwak w kawiarni bądźmy czujni. Nie decydujmy się na zamówienie kawy tańszej niż inne kawy z tego gatunku w ofercie danego lokalu. Dlaczego ? Dlatego, że te kawy są najczęściej domieszkami Kopii Luwak z innym gatunkami kaw.
Kopii Luwak z dodatkiem arabiki czy robusty, ma bardzo niską zawartość ziaren kopii luwak, która stosunkowo przedstawia się ok. 3:97. Nie warto jednak kupować takiej mieszanki, gdyż nie odczujemy prawdziwego smaku Kopii Luwak, który smakosze kaw, określają jako łagodny z delikatną nutą czekolady i karmelu.

Parzymy ekskluzywną kawę

Oczywistym faktem jest, że z tak ekskluzywnego rodzaju ziaren przygotować można w zasadzie każdy rodzaj kawy. Zaleca się w przypadku Kopii Luwak delektować się jej smakiem w czystej formie, co najwyżej z dodatkiem cukru lub odrobiny śmietanki. By przygotować odpowiednio wyważony napar, należy zaparzyć od 9 do 10 gram. tej kawy w ok. 170 ml wody, czyli mówimy o jednej filiżance. Oczywiście nie jest to zasadą. A eksperymentowanie, czyli stosunek kawy do wody, może spowodować, że walory smakowe przy piciu Kopii Luwaka będą niezastąpione.

Gdzie można kupić Kopii Luwak ?

Ten gatunek kawy oczywiście najszybciej można kupić w sklepach internetowych lub palarniach kawy. Oie jest ona ogólnie dostępna i nie ma problemu z jej zakupem, o tyle cena powala. Kopii Luwak to chyba jedyna kawa, która jest sprzedawana w opakowaniu 50g. Standardową kawę kupuję się w opakowaniach od 100g. Takie opakowanie kawy spowodowane jest jej ceną. Za 50 g torebeczkę Kopii Luwak musimy zapłacić około 145 zł. Oczywiście kawę można kupić również w opakowaniu jedno kilogramowym. Jej cena wynosi wtedy około dwóch tysięcy.

Zatracić się z Kopii Luwak

Kopii Luwak z całą pewnością jest kawą egzotyczną, która urzeka aromatem intensywności i łagodnością koloru. Unoszące się w powietrzu nuty czekolady i karmelu koją zmysły, budzą umysł i sprawiają, że dana chwila jest wyjątkowa, bo zbiory i produkcja tej kawy nie przekracza 400 kg rocznie. Tak niska produkcja powoduje tak wysoką cenę. Ta wyjątkowa kawa nie tylko spożywana jest w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Powoli zaczyna zdobywać Europę i Polskę.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com