Morwa biała — naturalne lekarstwo na cukrzycę i inne choroby

Bakalie.com

Morwa biała jest drzewem, którego owoce i liście od starożytności stosowane były w leczeniu wielu chorób. Badania wykazały, że roślina ta zawiera substancje, które mają właściwości obniżania poziomu cukru we krwi oraz zmniejszania poziomu złego cholesterolu. Ponadto jest skutecznym środkiem wspomagającym odchudzanie. Jakie jeszcze właściwości ma morwa biała?

Drzewo, które przywędrowało z Azji

Morwa biała (Morus alba) to małe drzewo pochodzące z północnych Chin. Osiąga 10-12 metrów wysokości. Ma bardzo ładne, błyszczące, żywo-zielone liście. Zakwita na przełomie czerwca i lipca. Kwiaty są niepozorne, koloru biało-zielonego. Owoc jest soczystą niełupką. Osiąga rozmiary i kształt nieco rozciągniętej maliny czy jeżyny i może mieć barwę białą, różową lub czarną. W smaku owoce są słodko-mdłe. Kiedyś morwę uprawiano jedynie w Chinach, obecnie morwy rosną także w innych krajach Azji, oraz na całym świecie, w tym i w Polsce.

Wielowiekowa historia produkcji jedwabiu i leczenia morwą

Historia białej morwy zaczyna się w starożytnych Chinach około 2700 p.n.e. Wtedy liście morwy cesarscy medycy zalecali przy leczeniu kaszlu, cukrzycy, zapalenia płuc i otyłości. Z czasem odkryto i udoskonalono sztukę pozyskiwania jedwabnych nici z kokonów jedwabników, żerujących na tym drzewie. Przez wiele wieków produkcja jedwabiu była okryta tajemnicą. Dopiero w 300 r.n.e., Japończycy zdołali wykraść chińskie robotnice wraz z jedwabnikami i pędami rośliny. Produkcja jedwabiu rozpowszechniła się w wielu krajach.

Owoce i liście białej morwy, bardzo popularne i cenione w starożytności, były obiektem handlu i docierały z Chin do Indii i na Bliski Wschód. Chińczycy byli pierwszymi, którzy pisali o wykorzystywaniu liści białej morwy do celów leczniczych.

Składniki organiczne morwy białej

Obecnie morwa białej wróciła do łask i stała się bardzo popularna. Prowadzi się badania nad jej właściwościami leczniczymi i coraz powszechniej jest stosowana w ziołolecznictwie, a jej liście i owoce wykorzystuje przemysł farmaceutyczny. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów między innymi wyciągi, ekstrakty i tabletki z tej cennej rośliny. Są one zalecane w profilaktyce i wspomaganiu leczenia wielu schorzeń. Do celów leczniczych wykorzystuje się zarówno owoce, liście, nasiona, jak i korę.

Morwa biała zawiera wiele związków organicznych, których właściwości zdrowotne są nie do przecenienia. Do najważniejszych można zaliczyć:

 • flawonoidy,
 • witaminy,
 • błonnik,
 • garbniki,
 • kwasy organiczne,
 • mikro i makroelementy.

Ponadto, a raczej przede wszystkim w liściach morwy znajduje się alkaloid nazwie DNJ oraz jego pochodne. Ich działanie polega na spowalnianiu rozkładu spożytej skrobi na cukry proste. Zapobiega on tym sposobem powstawaniu hiperglikemii poposiłkowej.

Właściwości lecznicze morwy białej

Zarówno napary z liści, jak i owoce świeże, suszone oraz ekstrakty mogą pomóc w leczeniu i zapobieganiu różnym dolegliwościom. Choroby, przy których zalecana jest morwa to:

 • Cukrzyca
  Morwa zawiera dwa związki, które są bardzo pomocne w leczeniu cukrzycy. Wymieniony wyżej DNJ, spowalniający rozkład skrobi oraz flawonoid — kwercynę, który wpływa na prawidłową gospodarkę i metabolizm węglowodanów. Kwercyna zapobiega także groźnym dla diabetyków powikłaniom w funkcjonowaniu układu nerwowego, oczu i nerek. Chroni również przed działaniem wolnych rodników;

 • Miażdżyca
  Morwa biała hamuje utlenianie lipoprotein, a tym samym obniża poziom „złego" cholesterolu we krwi. Badania wykazały również właściwości zapobiegania otłuszczeniu wątroby;

 • Choroba Alzheimera
  Związki zawarte w liściach morwy hamują tworzenie się oraz osłabiają neurotoksyczność specyficznych białek, które są jedną z przyczyn powstawania choroby Alzheimera;

 • Nowotwory
  Liście morwy białej, mają zdolność hamowania powstawania tlenku azotu, powodującego uszkodzenia tkanek, które mogą być przyczyną powstawania komórek nowotworowych;

 • Infekcje bakteryjne i wirusowe
  Flawonoidy zawarte w liściach morwy są w stanie zwalczać groźne bakterie a alkaloidy działają przeciwwirusowo. Może to zapobiegać rozwojowi zakażeń gronkowcem złocistym i salmonellą, a nawet powstrzymać wirusa HIV;

 • Otyłość
  Mowa biała wpływa na hamowanie wchłaniania węglowodanów i przeciwdziała odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Zmniejsza również łaknienie i obniża stężenie trójglicerydów w wątrobie. Także zawarte w jej owocach antocyjany także wspomagają odchudzanie.

Przeciwwskazania

Stosując morwę białą, należy uważać, gdyż może ona wchodzić w reakcje z innymi lekami, takimi jak insulina i preparaty obniżające cholesterol. Alergicy wrażliwi na pyłek brzozy mogą doświadczyć reakcji alergicznych również na morwę.

Kulinarne zastosowanie owoców morwy białej

Z owoców morwy z powodzeniem można robić dżemy, syropy i soki oraz całkiem smaczne nalewki. Nadają się także do wypieków i deserów. Suszone owoce tak jak inne bakalie mogą być zdrową i smaczną przekąską. Dobrym i zdrowym pomysłem jest również herbatka z liści.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com