Morwa biała polecana dla cukrzyków

Bakalie.com

Uprawa morwy białej

Jest to drzewo dorastające do 15 metrów wysokości. Można ją znaleźć zarówno w Polsce jak i Azji czy Afryce. Białe owoce kształtem zbliżone są do jeżyny, w smaku słodko-kwaśne, czasami lekko mdłe. Zawierają duże ilości glukozy, fruktozy oraz sacharozy. Jej zdrowotne działanie zostało docenione w Chinach, gdzie była używana przy obniżaniu ciśnienia, czy zbyt wysokim poziomie cholesterolu. Na terenach Europy uprawiana była już w XI wieku. Jej liście są pokarmem dla larw jedwabników. W Polsce można ją spotkać zarówno w parkach jak i przydomowych ogródkach, gdyż jej uprawa nie jest zbyt trudna.

Morwa biała w cukrzycy

Morwa biała zawiera składniki, które pozwalają na utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi. Z tego powodu szczególnie polecana jest dla cukrzyków. Jednym ze związków, który się do tego przyczynia jest DNJ. Jest on rozpuszczalny w wodzie i występuje jedynie w liściach morwy. Spowalnia rozkład skrobi na glukozę, co sprawia, że nasza glikemia po posiłku przyjmuje niższą wartość. Innym związkiem jest kwercetyna, która dodatkowo oprócz obniżania poziomu cukru chroni nasze komórki przed działaniem wolnych rodników.

Właściwości zdrowotne

Morwa to również skuteczny sposób na walkę z miażdżycą. Wykazuje bowiem właściwości antyoksydacyjne, przez co hamuje odkładanie się w naczyniach złego cholesterolu. Sprawdzi się również jako pomoc w walce z bakteriami i wirusami. Związki z grupy flawonoidów potrafią poradzić sobie z gronkowcem złocistym, salmonellą oraz bakteriami odpowiedzialnymi za biegunkę i bóle brzucha.

Badania wykazały również jej pozytywny wpływ na układ pokarmowy. Dzięki dużej ilości pektyn poprawia perystaltykę jelit oraz reguluje wypróżnianie. Przez zmniejszenie ilości wchłanianych węglowodanów ogranicza również odkładnie się zbędnej tkanki tłuszczowej. Garbniki wpływają ściągająco na błonę śluzową przewodu pokarmowego.

Suszone liście morwy białej (zaleca się użycie 3 łyżeczek) należy zalać 1 szklanką wrzątku a następnie parzyć przez okres 10 minut. Tak przygotowany napar należy wypić najlepiej bezpośrednio przed posiłkiem. Owoce nadają się do wszelkich domowych przetworów.

Autor: Redakcja Bakalie.com