Miód akacjowy - właściwości zdrowotne

Bakalie.com

Miód akacjowy jak sama nazwa wskazuje pozyskuje się w czasie kwitnienia tzw. „białej lipy”. Abyśmy mieli pewność, że jest świeży musimy go zakupić najwcześniej w drugiej połowie czerwca. Natomiast jeżeli chodzi o barwę to często mówi się o niej, że jest jasno słomkowa czy żółto słomkowa. Konsystencja miodu jest z kolei półpłynna. Zaraz po zebraniu w postaci płynnej tzw. patoki, jego barwa jest jeszcze jaśniejsza czasami wręcz sprawia wrażenie bezbarwnego. Miód akacjowy krystalizuje się długo, bo klika miesięcy zważywszy na to, że spośród wszystkich miodów jest najrzadszy. Kiedy już się skrystalizuje, w zależności od koloru kwiatów akacji, przybiera kolor biały lub kremowo-żółty. W smaku bardzo słodki, pachnie kwiatami akacji. 

 

Miód akacjowy w zaburzeniach trawienia

Pomimo tego, że w porównaniu do miodu lipowego odznacza się niską aktywnością antybiotyczną to posiada szereg niezwykle cennych właściwości.  Często wykorzystywany jest przy różnego rodzaju zaburzeniach przewodu pokarmowego, ponieważ korzystnie wpływa na trawienie.  Ponadto polecany jest w chorobach układu pokarmowego-  w przypadku choroby wrzodowej, nadmiernym wydzielaniu soku żołądkowego, zapaleniu błony śluzowej żołądka i dwunastnicy. Ponadto pomaga w procesie detoksykacji wątroby.  

Właściwości bakteriobójcze miodu akacjowego

Osoby narażone na infekcje bakteryjne i wirusowe powinny skorzystać z dobrodziejstw miodu akacjowego ze względu na jego właściwości bakteriobójcze z których jest znany. Polecany jest zatem przy przeziębieniach, stanach zapalnych gardła oraz przy kaszlu. Ból gardła pomoże nam świetnie  złagodzić  napój z wody, miodu i cytryny. Taka mikstura stworzy nam barierę ochronną również dla błon śluzowych, zwłaszcza jamy ustnej i żołądka.  

Miód akacjowy na stres

Miód akacjowy polecany jest również w okresie wzmożonego napięcia psychicznego i wyczerpania fizycznego, ponieważ dzięki dużej zawartości węglowodanów prostych świetnie wpływa na układ odpornościowy, szybko dodaje energii i sił. Nasz organizm się wzmocni, pamięć i wzrok poprawi, a układ nerwowy wyciszy. Z tego względu często polecany jest osobom intensywnie uczącym się, zdającym egzaminy, a także ciężko trenującym sportowcom. Sprawdzi się również u osób cierpiących na różnego rodzaju stany depresyjne czy nerwice.                              

 

Miód akacjowy w innych dolegliwościach

Potrafi zapobiec infekcjom bakteryjnym poprzez działanie moczopędne i oczyszczające układ moczowy. Ten rodzaj miodu znany jest ze swoich właściwości nawilżających i odżywczych. Niejednokrotnie bywa ratunkiem dla popękanych i wysuszonych ust.  
Ze względu na swoje właściwości  odżywcze bardzo często jest również składnikiem maseczek  zarówno do twarzy jak i włosów.

 


Autor: Redakcja Bakalie.com