Mięta- dlaczego warto po nią sięgać?

Bakalie.com

Mięta - szybkie orzeźwienie

Mięta jest rośliną całoroczną i nie wymaga dobrej gleby. Dzięki temu przez cały rok możemy uprawiać ją w domu, w doniczce na parapecie naszej kuchni. Miętę sadzimy wiosną. Jest to roślina, która rośnie bardzo szybko. Jeśli mamy taką możliwość możemy przesadzić ją z domowej doniczki do skrzynki na balkonie lub do ogrodu. Musimy pamiętać, że mięta rozmnaża się przez podział korzeni. Dlatego sadząc ją w doniczce postarajmy się, aby była to doniczka większego rozmiaru. Mięta posadzona w glebie, na zewnątrz staję się rośliną zaborczą i rozrasta się po całym ogrodzie.

 

Jeśli nie mamy warunków, możliwości lub zwyczajnie nam się nie chce, możemy kupić świeżą miętę w doniczce. Zioła dostępne są w każdym markecie, na rynku lub w warzywniaku. Kupując miętę zwracajmy uwagę na jej liście. Powinny one być jaskrawo zielone bez ciemnych i żółtawych plam.

Aby świeża mięta, wystarczyła na dłuższy czas, jej liście, należy delikatnie owinąć w zwilżony ręcznik papierowy i włożyć do foliowej torebki. Tak opakowaną roślinkę możemy przechowywać w lodówce nawet przez kilka dni.

Herbata miętowa- ekspresowa

Mięta ekspresowa jest alternatywą dla wszystkich tych, dla których świeża mięta jest zbyt mocna, albo jej zapach jest za bardzo intensywny. Napar z herbaty ekspresowej jest słabszy, a zapach znacznie łagodniejszy. Nie oznacza to wcale, że herbata ekspresowa ma gorsze właściwości lecznicze niż świeże zioła. Mięta ekspresowa ma jeszcze jedną zaletę. Bardzo szybko się ją przyrządza. Wystarczy torebkę herbaty zalać wrzątkiem, odstawić na kilka minut i już możemy się cieszyć aromatycznym napojem, który przyniesie nam odprężenie po ciężkim dniu.

 

Znamy ponad 20 odmian mięty. Wyróżniamy między innymi miętę pieprzową, marokańską, czekoladową, cytrynową, korsykańską.

Liście mięty bogate są w białka i węglowodany. Dodatkowo w mięcie znajdziemy wapń, fosfor, magnez i żelazo. W mięcie znajdują się też witaminy z grupy A i B3. Liście mięty mają przyjemny, orzeźwiający smak i aromat. Odświeża i orzeźwia dlatego wykorzystywana jest często jako jeden ze składników potraw. Mięta to nie tylko składnik sałatek, koktajli czy drinków, ale także deserów i czekolad.

Mięta dobra na wszystko

Ożywcze i orzeźwiające moce mięty dostrzegają również zakłady farmaceutyczne, które produkują na jej bazie lekarstwa. Są to różnego rodzaju tabletki, krople, olejki czy balsamy. Zanim jednak po nie sięgniemy, spróbujmy sami, domowymi sposobami zwalczyć nasze przypadłości.

Stres to choroba XXI wieku, z którą przyszło nam się zmagać każdego dnia. Żyjemy szybko, w nerwach, do tego źle się odżywiamy. Z tego powodu coraz więcej osób skarży się na zespół jelita drażliwego. Zanim sięgniemy po kolejny lek spróbujmy mięty. Badania naukowe wykazały, że olejek miętowy działa przeciwbólowo na jelita i łagodzi ból wywołany przez stan zapalny w przewodzie pokarmowym. Kiedy dopadnie nas niestrawność po zbyt obfitym posiłku, możemy poratować się herbatą miętową. Napar z mięty to także znakomite lekarstwo na uporczywe bóle głowy. Olejek miętowy łagodzi stany zapalne skóry. Zmniejsza podrażnienia skóry wywołane ukąszeniem owadów jaki i podrażnienia wywołane poparzeniami słonecznymi. Inhalacje olejkiem z mięty gwarantują szybkie pozbycie się przeziębienia. Zabiegi takie działają wykrztuśnie. Łagodzą kaszel i katar. Inhalacje miętowe to również znakomite orzeźwienie i stawianie na nogi chorego i zmęczonego organizmu. Zawarty w mięcie mentol delikatnie rozluźnia mięśnie, co powoduje, że filiżanka naparu wypita przed snem zapewni nam rozluźnienie i niczym nie zakłócony odpoczynek.

Na co warto uważać

Pomimo wielu korzyści płynących z picia mięty, istnieją przypadki, w których powinniśmy jej unikać, bądź ograniczać jej spożycie. Mięty nie powinniśmy podawać:

  • dzieciom, które nie ukończyły 4 lat,
  • chorującym na astmę,
  • osobom starszym,
  • osobom uczulonym na mentol.

Mięta w kosmetyce

Zastosowanie mięty w kosmetyce jest równie obszerne, jak zastosowanie mięty w kuchni. Olejek miętowy dodawany jest do świeczek zapachowych, perfum, preparatów do kąpieli jak i do pasy do zębów. Mięta dodana do szamponów do włosów, powoduje, że umyte nim nasze włosy szybciej rosną i pozbawione są łupieżu. Olejek miętowy zastosowany w kosmetykach do skóry powoduje, że staje się ona zmiękczona i nawilżona. Mięta występuje również w antyperspirantach. Stosując kosmetyki stworzone na bazie mięty mamy gwarancję, że ochronią nas one przed grzybicą, zapewnią długotrwałe uczucie chłodu i świeżości, a przede wszystkim doskonale zdezynfekują.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com