Mięta leczy, koi i orzeźwia

Bakalie.com

Mało zapachów działa na zmysły tak, jak ostra i odświeżająca woń zmiażdżonego liścia mięty. To znane wszystkim zioło oferuje nie tylko przyjemność dla podniebienia i wspaniały aromat, ale jest także skarbnicą organicznych substancji, które wspaniale działają na nasz organizm. Znane już w starożytności właściwości lecznicze mięty wykorzystywane są do dziś w ziołolecznictwie i medycynie konwencjonalnej.

 

Dlaczego właśnie mięta?

Wykorzystanie ziołolecznictwa, jako medycyny komplementarnej i alternatywnej, rośnie na całym świecie. Mięta należy do najbardziej skutecznych i najczęściej wykorzystywanych w fitoterapii roślin. Z jej właściwości leczniczych korzystano od pradawnych czasów.Dziś także doceniamy jej wybitne zdrowotne działanie. Cieszy się między innymi sławą rośliny o największej zawartości substancji przeciwutleniających.

Jakie właściwości zdrowotne ma mięta i co je generuje?

Najbardziej znanym i polecanym gatunkiem mięty jest, wyhodowana w Anglii, mięta pieprzowa. Swoje właściwości zdrowotne zawdzięcza bioaktywnym substancjom, które pomagają w leczeniu wielu chorób. Do najważniejszych należą:

  • olejek miętowy, zawierający mentol, walerian mentolu, tymol, limonen i różne rodzaje garbników;
  • flawonoidy - rutyna, apigenina, luteolina, diosmetyna;
  • kwasy organiczne - askorbinowy, kawowy, chlorogenowy, ursolowy, rozmarynowy;
  • Wiaminy C i A;
  • makro- i mikroelementy - żelazo, cynk, wapń, potas, magnez, mangan, bor, miedź, sód, glin i molibden.

 

Mięta dobrze wpływa na procesy trawienne. Zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, pobudza wytwarzanie żółci, usprawnia pracę jelit oraz wpływa na podniesienie poziomu zdrowego cholesterolu. Ma też właściwości przeciwbakteryjne i bakteriostatyczne. Między innymi powstrzymuje rozwój gronkowca złocistego i salmonelli. Działa także grzybobójczo na pleśnie i drożdżaki. Ponadto uspokaja i łagodzi bóle.

Na jakie schorzenia warto stosować miętę?

Dolegliwości układu pokarmowego

Mięta ułatwia trawienie i przyswajanie pokarmów oraz zapobiega niestrawnościom i wzdęciom. Herbatka z mięty zalecana jest przy bólach brzucha wywołanych niestrawnością, kolką jelitową i nieżytem żołądka. Olejek miętowy poleca się osobom cierpiącym na bóle i dyskomfort związane z zespołem jelita drażliwego.Można stosować ją pomocniczo przy lekkiej niewydolności wątroby, zapaleniu pęcherzyka żółciowego, żółtaczce, kamicy żółciowej oraz w rekonwalescencji po przebytym zapaleniu wątroby.

Choroby górnych dróg oddechowych

W przypadku grypy i przeziębienia miętę stosuje się na uśmierzanie kaszlu, stanów zapalnych gardła i śluzówki jamy ustnej. Z kolei inhalacje z olejku miętowego łagodzą objawy zapalenia zatok.

Migreny i bóle głowy

Stwierdzono, że mięta ma podobne działanie przeciwbólowe, jak aspiryna oraz indometacyna, która jest składnikiem leków uśmierzających ból i przeciwzapalnych.

Problemy skórne

Mięta, poza właściwościami przeciwzapalnymi i znieczulającymi, ma też działanie przeciwświądowe. Dzięki tym cechom stosuje się olejki i maści miętowe do łagodzenia skóry po ukąszeniach owadów, na egzemę wypryski i liszaje. Używa się ich także do zahamowania rozwoju opryszczki i przyspieszenia jej gojenia. Z kolei, stosowany zewnętrznie, wywar z mięty pomaga zapobiegać pęknięciom i bólom sutków u karmiących matek.

Alergie

Liście mięty zawierają przeciwutleniacze i kwas rozmarynowy, który jest związkiem o właściwościach przeciwzapalnych. Stwierdzono, że substancje te łagodzą objawy sezonowych alergii, związanych z pyleniem silnie uczulających roślin.

Problemy ze snem

Mięta ma łagodne działanie uspokajające i pomaga w przypadku trudności z zasypianiem.

Jak zaparzać miętę?

W domowych warunkach na lekkie dolegliwości najczęściej stosujemy herbatki miętowe. Najlepsza jest parzona ze świeżej rośliny, ale można też użyć samodzielnie nazbieranych i wysuszonych liści. Są bardziej aromatyczne i skuteczniejsze od kupowanych w sklepach.Łyżkę pociętych liści lub ususzonych ziół należy zalać szklanką wrzątku, przykryć i pozostawić na 10 minut. Jeśli przygotowujemy napar do płukania gardła, należy użyć dwóch łyżek mięty.

Kto powinien unikać lub ostrożnie stosować miętę?

Mięta, jak każdy lek, poza wieloma właściwościami zdrowotnymi ma także działania uboczne.Nie powinny pić mięty ciepiący na refluks przełyku, gdyż może wywoływać u nich niestrawność i zgagę. Nie zaleca się jej też osobom z niskim ciśnieniem oraz diabetykom, ponieważ obniża ciśnienie i poziom cukru. Uważać powinni również alergicy, bo zdarzają się przypadki uczulenia na miętę.Warto zacytować słynnego starożytnego medyka Paracelsusa, który stwierdził „Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę”. Pamiętać zatem należy o umiarze.

Ciekawostki o mięcie

  • Zawarty w olejku miętowym mentol chroni żołądek i jelita przed negatywnym działaniem alkoholu oraz indometacyny;
  • Olejek miętowy często wykorzystują aktorzy, gdyż zaaplikowany na dolną powiekę wywołuje łzawienie;
  • Zapach mięty odstrasza mrówki i muchy.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com