Aromatyczna mięta uznawana za wybitny lek i niedoceniana, jako przyprawa

Bakalie.com

W mitologii greckiej mięta nazywana była ziołem gościnności, gdyż początkowo używano jej do odświeżania powietrza. Dopiero po pewnym czasie dostrzeżono jej wybitne właściwości zarówno smakowe, jak i zdrowotne. Jest rozpowszechniona na całym świecie i używana, jako przyprawa w kuchniach wielu narodów. Korzysta się zarówno świeżej, jak i suszonej mięty do aromatyzowania, dosmaczania i ozdabiania przeróżnych napojów i potraw. Świeża, w formie naparów i inhalacji jest lekiem na wiele różnych dolegliwości.

O roślinie i jej hostorii

Rodzaj mięta (Mentha L.) to roślina z rodziny jasnotowatych. Są to byliny o jajowatych listkach i drobnych kwiatkach, charakteryzujące się bardzo silnym aromatem. Znanych jest około 40 gatunków mięty. W Polsce występuje ich dziewięć. Rośnie w strefie umiarkowanej Europy, Azji, Ameryki, ale też w Afryce i Australii. Ze wszystkich gatunków najpopularniejsza jest wyhodowana przez Anglików i rozpowszechniona w całej Europie mięta pieprzowa. Obecnie, prawie na całym świecie, korzysta się z jej właściwości leczniczych i przyprawowych.

Mięta wywodzi swoją nazwę od greckiej mitycznej nimfy o imieniu Minthe. Zakochał się w niej Hades, bóg podziemi. Gdy jego żona Persefona dowiedziała się o uczuciach męża, zamieniła Minthe w roślinkę, aby ludzie ją deptali. Nie mogąc cofnąć zaklęcia, Hades dał Minthe wspaniały aromat, dzięki któremu mógł ją wyczuć i być blisko.

Znali miętę zarówno starożytni Egipcjanie, jak i Chińczycy. Grecy nacierali nią stoły przed posiłkiem i dodawali do kąpieli. W Rzymie używano jej jako odświeżacza do ust i przyprawy wspomagającej trawienie. Żydowscy faryzeusze cenili miętę tak wysoko, że pobierali dziesięcinę od jej zbiorów. Z kolei średniowieczni mnisi wykorzystywali zarówno jej właściwości kulinarne, jak i lecznicze. W wielu kulturach mięta symbolizowała gościnność i była znakiem powitania i przyjaźni dla gości.

W ludowych wierzeniach uznawano ją za zioło o magicznej mocy. Oczyszczała domostwo ze złej energii, przyciągała pieniądze i zapewniała wierność partnera.

Doskonała przyprawa

Suszona mięta traci aromat i większość swoich właściwości, dlatego najlepiej jest korzystać ze świeżej. Można ją uprawiać w ogrodzie, w doniczce lub kupić, gdyż w sklepach dostępna jest przez cały rok.

W wielu krajach ceniona jest, jako wspaniała przyprawa. W Polsce rzadko używamy jej w tym charakterze, a szkoda, ponieważ sprawdza się jako wspaniały dodatek do wielu potraw. Można nią przyprawiać wszystkie dania mięsne, ryby, zupy oraz sałatki i najróżniejsze farsze, na przykład do pierogów. Jest wręcz doskonała, jako dodatek do serów, marynat i sosów. Nie należy też zapominać o aromatycznej, miętowej herbatce, która nie dość, że smakuje, to także poprawia trawienie i oddech. Świeże listki pasują także do lodów oraz czekolady i nadają się do dekoracji deserów. Nie sposób nie wspomnieć o jednym z najsławniejszych drinków, czyli o Mojito, w którego skład wchodzą: sok z limonki, brązowy cukier, mięta i rum.

Mięta jest też wykorzystywana w przemyśle spożywczym, głównie do napojów, gum do żucia, cukierków i innych słodyczy oraz do likieru.

W kosmetyce

Olejek mentolowy jest szeroko stosowany w produktach takich jak pasty do zębów i inne kosmetyki, a właściwości przeciwgrzybiczne wykorzystywane są w preparatach do nadmiernie pocących się stóp.

Wybitne właściwości zdrowotne mięty

Od wieków miętę traktowano, jako zioło lecznicze. Jej charakterystyczny, aromat pochodzi z występującego w jego liściach olejku, którego głównym składnikiem jest mentol.

Poza nim liście mięty zawierają:

  • garbniki,
  • flawonoidy,
  • gorycze,
  • sole mineralne,
  • witaminy A i C i B2,
  • makro- i mikroelementy.

Ze wszystkich ziół mięta ma najwięcej przeciwutleniaczy. Wykazuje także właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i chłodzące. Stosowana jest w chorobach układu oddechowego - inhalacje z dodatkiem olejku miętowego mają działanie wykrztuśne oraz przeciwbakteryjne, a tabletki do ssania uśmierzają ból gardła.

Działa również leczniczo na dolegliwości układu pokarmowego, takie jak wzdęcia, zaparcia zaburzenia trawienia i zgagę. Mięta może również zapewnić uczucie chłodzenia na skórze, pomagając w leczeniu oparzeń i podrażnień oraz łagodzić bóle głowy.

 

Ciekawostki

  • Starożytni Hebrajczycy tak cenili zapach mięty, że rozkładali ją na podłogach w bóżnicach;
  • Meksykanie nazywają miętę Yerba Bueno, czyli dobrym ziołem;
  • W egipskich grobowcach znaleziono ślady mięty datowane na około 1000 lat p.n.e.;
  • 70% mięty produkują Stany Zjednoczone.

 

Smaczna i zdrowa mięta jest dziś dostępna przez cały rok. Warto z niej korzystać, choćby profilaktycznie. Mimo iż zwykle jest spożywana w niewielkich ilościach, to i tak jej wybitne właściwości korzystnie wpływają na organizm.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com