Herbata Yerba Mate

Bakalie.com

To herbata, która swoje owoce rodzi na liściach paragwajskiego ostrokrzewu. Napój szczególnie znany w Ameryce Południowej, w tym Paragwaju, Brazylii, Urugwaju, czy Argentynie, ale także w Syrii i Libanie, krajach Bliskiego Wschodu. Warto wspomnieć, że prekursorem tejże herbaty w Polsce jest Wojciech Cejrowski, którego możemy oglądać m.in. w programie „Boso przez świat”. W krajach, w których herbata Yerba Mate jest najbardziej popularna, parzy się ją w naczyniach tykwy. Jest to roślina pochodząca z rodziny dyniowatych. Do niej wsypuje się znaczną ilość herbacianego suszu, wielokrotnie można zalewać go wodą i pić przez rurkę  nazwaną - bombilla, wykonaną z liści ostrokrzewu.

Szczerze powiedziawszy, wyglądem przypomina coś podobnego do ziemi zmieszanej z kamieniami i paseczkami roślin. Chociaż krążą pogłoski o rakotwórczym działaniu tej herbaty, liczne badania naukowe tego nie potwierdzają. Przyczyną zachorowalności na niektóre odmiany choroby nowotworowej może być  fakt notorycznego picia bardzo gorących herbat i kaw, nie zaś konkretnie herbaty Yerba Mate. Przechodząc do leczniczych właściwości tejże herbaty, należy wspomnieć, że działa przeciwzapalnie, przyczynia się do obniżania cholesterolu i jest silnym antyoksydantem.

Herbata Yerba Mate jest także doskonałym wyborem dla osób z otyłością i chcących zgubić zbędne kilogramy, ponieważ skutecznie wspomaga odchudzanie. Niesamowite w herbacie Yerba Mate jest to, że działa pobudzająco i zmniejsza zmęczenie zarówno fizyczne i psychiczne. Poprawia nastrój, niwelując stany depresyjne. Ten cudowny napar można pić zarówno ciepły jak i zimny. Jest wiele sposobów picia i przyrządzania Yerba Mate, jednak istnieje podstawowy, dość często wykorzystywany.

Naczynie, w którym zaparzamy herbatę Yerba Mate, to specjalnie dla niej przeznaczone – tykwe. Oczywiście, można użyć również innego naczynia drewnianego bądź ceramicznego. Do picia przygotowanego wywaru niezbędna będzie bombilla, o której już wcześniej było wspomniane. Należy ją włożyć do naczynia, następnie wsypać herbatę (tak od ½ do ¾ objętości naczynia). Całość zalać gorącą, ale nie wrzącą wodą. Tak sporządzony napój jest gotowy do picia.

Autor: Redakcja Bakalie.com