Espresso - kawa, która stawia na nogi

Bakalie.com

Filiżanka kawy pozwala doskonale rozbudzić się po nocnym odpoczynku. Niektórzy delektują się jej niepowtarzalnym smakiem, inni uwielbiają jej intensywny aromat. Dla większości osób to nieodłączny element dnia.

Głównym zadaniem kawy jest pobudzenie naszego organizmu. Jest to możliwe dzięki zawartości kofeiny, której głównym zadaniem jest stymulowanie mózgu do sprawniejszego funkcjonowania- poprawia koncentrację. Blokuje także receptory odpowiedzialne za uczucie senności jak i zmęczenia.

 

Zawartość kofeiny

Stężenie kofeiny jest uzależnione od ziaren kawy, które zostały użyte przy sporządzaniu naparu.

Poniżej przedstawione zostaną zawartości procentowe wybranych gatunków:

 

  • Jemeńska- 1%
  • Kona- 1,32%
  • Tanzańska- 1,42%
  • Arabica- 1,5%
  • Robusta- 2,4%.


Doświadczony barista wie również, że im ciemniejsze ziarna, tym kawa zawiera mniej kofeiny. Dzieje się tak w procesie długiego wypalania, który powoduje rozpad związku pod wpływem wysokiej temperatury.

Kawą, która najlepiej postawi nas na nogi jest espresso. Jej nazwa odnosi się do szybkiego czasu, w którym można ją przygotować. Jej kolebką są Włochy, w których pijana jest od niemal 100 lat. Podawana jest w niewielkich filiżaneczkach, których pojemność wynosi 50-70 ml. Do klasycznej wersji kawy potrzeba jest około 7 gram ziaren zmielonej kawy. Temperatura wody powinna wahać się od 87-92˚C. Stałym dodatkiem w kawiarni do zamówionej kawy jest filiżanka wody. Niektórzy zastanawiają się zapewne, w jakim celu?? Ma ona za zadanie oczyścić nasze kubki smakowe tuż przed wypiciem espresso, tak by doznania smakowe były jak najbardziej wyraziste

Kawę tą można podawać w wielu odmianach

  • Espresso con panna - połączenie kawy z bitą śmietaną. W niektórych kawiarniach dodatkowo pianka posypywana jest również posypką w smaku czekoladowym lub cynamonowym.
  • Espresso macchiato - połączenie espresso ze spienionym mlekiem, dzięki czemu smak staje się odczuwalnie łagodniejszy.
  • Espresso doppio - podawana jest podwójna dawka zarówno kawy, jak i wody.
  • Espresso Ristretto - coś dla prawdziwych smakoszy kawy. Do sporządzenia naparu używana jest mniejsza ilość wody, dzięki czemu smak jest jeszcze bardziej wyrazisty.
  • Espresso Corretto - dodatek stanowi tutaj dawka alkoholu (ok. 20g). Najczęściej dodawana jest brandy, amaretto lub grappy.


Doświadczony barista dokona również oceny espresso. W tym celu przeprowadza się 4 testy. Pierwszym z nich jest ocena za pomocą wzroku. Pianka na wierzchu powinna posiadać kolor orzechowy a jej wysokość nie powinna przekraczać 3 mm. Następnie barista ocenia zapach unoszący się z nad filiżanki. Powinien od być intensywny oraz wyrazisty. W celu oceny smaku espresso podaje się w dwóch filiżankach. Jedna z porcji zostaje posłodzona, druga wypijana jest gorzka. Na samym końcu jest tzw. ocena ogólna, która stanowi całościową ocenę espresso.

Autor: Redakcja Bakalie.com