Liberica

Bakalie.com

Nazywana jest potocznie kawą Liberyjską. Spotkać ją można na terenach Afryki. Kawowce Liberici dorastać mogą nawet do 20 metrów. Została przywieziona do Azji, aby zastąpić drzewa Arabiki, która została zdziesiątkowana przez zarazę.

 

W porze kwitnienia obsypują je wonne, białe kwiaty. Zbiór tego gatunku kawy jest utrudniony ze względu na to, iż na drzewie obok ziaren dojrzałych, znajdują się te niegotowe do spożycia. Dodatkowo łuska jest tak twarda, że przysparza dużych trudności w obróbce. Wielkością zbliżone są do jagody. W następnej fazie ziarna poddawane są procesowi obróbki na dwa sposoby. Na mokro- ziarna poddawane są fermentacji przez zostawienie ich w wodzie, następnie osusza się je. Na sucho- ziarna rozsypuje się na specjalnych matach i suszy za pomocą promieni słonecznych.

 

Liberica dostępna jest jako kawa palona, mielona, rozpuszczalna. Ze względu na dość nikłe walory smakowe i aromatyczne bardzo często stanowi dodatek do innych gatunków kaw. Polecana jest jako dodatek do deserów czy przygotowania cappuccino. Średnia produkcja tego gatunku kawy wynosi jedynie 0, 01% handlu na świecie.

Autor: Redakcja Bakalie.com