Dzika róża

Bakalie.com

Historia i występowanie

Obecność dzikiej róży sięga czasów starożytnych. Wśród starożytnych rzymian istniało przekonanie, że dzika róża, pleciona w wieńce przynosi dostatek i chroni przed urokami. Także Grecy, cenili dziką różę za jej „magiczne” właściwości. Według nich jej płatki rozluźniały nawet najbardziej skołatane nerwy zapewniając idylliczny spokój.

Dzika róża została wspomniana już w Piśmie Świętym, w Księdze Mądrości. Wymieniana była jako niezmienny element ozdobny mieszkańców Izraela. W pewnym sensie, Izrael jest miejscem pochodzenia dzikiej róży. Na jego terenie od wieków kwitnie wyjątkowo obficie i często.

Istnieje wspomnienie, że dzika róża została również wykorzystana przez Anglików, do wzmacniania swych, osłabionych walką żołnierzy. Miało to mieć miejsce, w czasie II wojny światowej. Jak wiadomo, witamina C, potrafi szybko i skutecznie postawić na nogi, nawet najmocniej osłabionego człowieka. Dzięki temu, że w owocach dzikiej róży, występuje bardzo duża zawartość tejże witaminy, Brytyjczycy, przerabiali ją w celach medycznych, ucierając z niej proste konfitury, robiąc napary i soki.

Po zakończeniu wojny, dzika róża dość szybko zyskała dużą popularność. Wiele krajów europejskich, widząc w niej potencjał przemysłowy, ruszyło z produkcją przetworów, oraz pierwszych różanych  kosmetyków. Od tego czasu, stosowana jest jako doskonałe źródło witaminy C, a także cudowny, słodki i urokliwy dodatek do potraw.

Uprawa

Dzika róża uwielbia słońce, nie ma zaś zbyt wygórowanych wymagań glebowych. Dlatego też, będzie cudnie kwitła na wszelkich terenach nasłonecznionych, a w konsekwencji obdarzy nas hojnie owocem. Najlepszym okresem na sadzenie dzikiej róży jest czas przejściowy – wczesna jesień i wiosna.

Dzika róża jest mrozoodporna, dlatego też w trakcie uprawy nie wymaga zapewnienia specjalnej ochrony przez zimą. Ponieważ dzika róża jest rośliną niezwykle bezproblemową, także kwestia nawożenia nie jest koniecznością. Róża będzie w stanie poradzić sobie, bez naszego wspomagania. Jedyną kwestią jest odpowiednia ilość wody, zapewniana w czasie suszy. Krzewy dzikiej róży potrzebują odpowiedniego nawodnienia, kiedy temperatury wykraczają poza normę

Produkty z Dzikiej róży

Najpopularniejszą formą dzikiej róży, dostępną w sklepach są suszone owoce.
Owoce z dzikiej róży są bardzo bogate w witaminę C (od około 300 mg na 100g do nawet 1200 mg na 100g). Można się spotkać z tym, że mają w sobie o wiele więcej witaminy C niż cytryna. W owocach z dzikiej róży możemy również znaleźć takie witaminy jak: A, B1, B2, E,K a ponadto kwas foliowy. Mają duże zastosowania w przetworach kulinarnych, leczniczych a także w przemyśle kosmetycznym. Herbata z dzikiej róży jest bardzo skutecznym lekiem na przeziębienie oraz zmęczenie, dlatego należy pić jej najwięcej w okresie jesienno-zimowym. Może być również stosowana przy kamicy nerkowej i nadmiernej kruchości naczyń. Wyciągi z dzikiej róży są przede wszystkim polecane kobietom w ciąży a także w czasie karmienia. 

 

Systematyczne picie herbaty z dzikiej róży jest idealne dla osób mających problemy z przewlekłymi stanami zapalnymi stawów i zapaleniem kości, gdyż herbata ma właściwości przeciwzapalne. Poprawia ruchomość kości i łagodzi bóle stawów. Róża ma także duże zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Rozjaśnia cerę i przebarwienia, nawilża, zmiękcza i wygładza skórę, zmniejsza zmiany trądzikowe a jej aromatyczne olejki zapachowe posiadają niesamowite właściwości antydepresyjne oraz uspakajające. Dzięki owocom, płatkom i liściom dzikiej róży, możemy przygotować napary, nalewki, dżemy, herbaty, konfitury a także soki. 
Ze względu na cudowne właściwości zdrowotne i kosmetyczne dzikiej róży, na rynku dostępnych jest wiele produktów, którymi możemy wzbogacić swoją dietę. Poza suszonymi owocami dzikiej róży, są dostępne kandyzowane owoce róży, suszona, mielona skórka z róży, konfitury, przetwory z róży oraz soki.
 

Dzika róża w kosmetologii

Mało kto zastanawia się, jak kwiaty róży, który zachwyca zapachem i wyglądam, może przyczynić się naszej urodzie.

Olejek różany

Okazuje się, że olejek różany, dzięki zawartości witaminy E i C oraz nienasyconym kwasom tłuszczowym, dodany do kosmetyków dla cery suchej, odwodnionej lub dojrzałej znakomicie ją odżywia, wygładza, nawilża i zmniejsza zmarszczki. Kosmetyki z róży zaleca się osobom z piegami ponieważ witamina C w połączeniu z karotenem sprzyja rozjaśnianiu plam oraz wyrównuje barwę skóry. Olejek różany dodawany jest jako jeden z wielu składników do kremów pod oczy. Kremy stosowane regularnie wygładzają zmarszczki i zwiększają jędrność skóry.

 

Woda różana

Woda różana powstaje jako pozostałość po procesie destylacji płatków. Jest idealnym tonikiem do każdej cery, bo nie narusza ochronnej warstewki hydrolipidowej skóry. Działa antyseptycznie, przeciwzapalnie i kojąco. Oczyszcza, poprawia napięcie skóry, nadaje jej zdrowy koloryt. Z wody różanej można przygotowywać okłady na zmęczone powieki i zaczerwienione spojówki. Skutecznie łagodzi podrażnienia oczu, dodaje im blasku.

 


Autor: Redakcja Bakalie.com