Czarna

Bakalie.com

Czarna herbata jest źródłem głębokiego aromatu, jednak tylko odpowiednio przyrządzona i podawana w prawidłowej temperaturze, dostarcza pełni smaku.

Bogactwem czarnej herbaty są liście, które rosną na zielonym krzewie z rodzaju Camelia. Rosną one powoli ale za to kwitną bardzo obficie. Zbiory można uzyskać dopiero, od trzech do pięciu lat od zasadzenia. Wbrew pozorom herbata jest rośliną wymagającą, ponieważ jej liście są bardzo czułe na niskie temperatury, potrzebują także licznych opadów i odpowiedniej wilgotności powietrza, dojrzałe liście zaś można zbierać tylko przy pomocy ludzkich rąk.

Czarna herbata uprawiana jest na plantacjach położonych w Sri Lance, Chinach, Afryce i Indiach. Produkowana zostaje z fermentacji liści zielonej herbaty. Zbiory podlegają także odpowiednim procesom, zależnym od regionu uprawy. Można jednak wyróżnić kilka podstawowych etapów produkcji herbaty: więdnięcie, zwijanie, fermentowanie i suszenie.

Właściwości herbaty czarnej

Warto wspomnieć także o pozytywnych właściwościach, jakie można czerpać z czarnej herbaty. Herbaciany napar zawiera dużo teiny, dlatego działa pobudzająco, ale także hamuje rozwój drobnoustrojów w układzie pokarmowym i pobudza go do wydzielania soków trawiennych. Wywar zawiera w sobie flawonoidy, które to przeciwdziałają zakrzepom powstającym we krwi, zawiera także fluor, dzięki któremu zęby są chronione przed próchnicą.

Parzenie herbaty czarnej

Bardzo istotnym faktem, jest ogromna moc oddziaływania herbaty obniżająca ciśnienie krwi, co tym samym zmniejsza ryzyko występowania chorób serca. W czasie długiego parzenia, w wywarze wytwarzane są garbniki, zmniejszające ryzyko zachorowania na niektóre odmiany raka. Warto także wiedzieć, że przy tak długim parzeniu, napar staje się gorzki, traci smak, a nawet może powodować zgagę. Parzenie czarnej herbaty rządzi się swoimi prawami. Aby przyrządzany napój zachował najlepszą estetykę smakową i wyjątkowy aromat, należy wodę doprowadzić do wrzenia, czyli do powstania białych pęcherzyków i zalać wcześniej wsypane do porcelanowego naczynia liście. Należy pamiętać, by nie zalewać ich zbyt wrzącą wodą, ponieważ cały aromat parzonej herbaty uleci wraz z parą.

 

Czas w którym parzona jest herbata, zależy od stopnia rozdrobnienia suszu, twardości wody (im twardsza tym wydłuża się czas parzenia) oraz gatunku herbaty. Przyrządzanie tego typu herbaty powinno trwać od 3 do 4 minut. Należy także wiedzieć, że w przypadku esencji parzonej tylko przez 3 minuty, napar staje się orzeźwiający i pobudzający, natomiast kiedy ten czas ulega wydłużeniu, herbata staje się napojem relaksującym.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com