Ciecierzyca — zdrowe, bezglutenowe źródło białka

Bakalie.com

Ciecierzyca jest po soi drugą, najczęściej uprawianą rośliną strączkową na świecie. Stanowi podstawę w kuchni bliskowschodniej, afrykańskiej i indyjskiej. Podobnie jak inne rośliny strączkowe, takie jak fasola, groch i soczewica, ciecierzyca jest bogata w błonnik i białko oraz zawiera liczne witaminy i minerały.

O roślinie, jej nazwie i długiej historii uprawy

Ciecierzyca, inaczej groch włoski jest rośliną jednoroczną, należącą do grupy roślin motylkowych z rodziny bobowatych. Z jej fioletowych, purpurowych lub białych kwiatów rozwijają się strąki, zawierające okrągłe nasiona. Uprawia się obecnie dwa rodzaje ciecierzycy: kabuli i desi. Najpowszechniejsza jest kabuli o dużych kremowych nasionach. Ziarna desi są mniejsze i mają różne kolory — kremowy, czerwony, czarny, brązowy, żółty i zielony. Smak nasion obydwu rodzajów jest delikatnie słodkawy z orzechową nutą. Nazwa rośliny wywodzi się z języka arabskiego (الحمص). Często ciecierzyca mylnie zwana jest cieciorką, ale jest to inny gatunek (Coronilla), i znajduje zastosowanie głównie jako roślina ozdobna, natomiast jadalnym gatunkiem jest ciecierzyca (Cicer).

Ciecierzyca należy do roślin, które jako pierwsze uprawiane były przez człowieka. Pojawiła się już 11 tysięcy lat temu w rejonie tak zwanego Żyznego Półksiężyca, ciągnącego się od Egiptu poprzez Palestynę i Syrię po Mezopotamię. Była jednym z podstawowych składników pokarmowych w starożytnej Grecji i Rzymie. Od średniowiecza do dziś z nasion ciecierzycy produkuje się substytut kawy.

Właściwości odżywcze

Podobnie jak inne rośliny strączkowe ciecierzyca ma w składzie dużo białek, które zawierają o wiele więcej aminokwasów niż na przykład zboża. Nie jest jednak w stanie całkowicie zastąpić pełnowartościowego białka zwierzęcego.

Ma dużo błonnika nierozpuszczalnego w wodzie, który wspomaga pracę jelit. Jest też źródłem witamin z grupy B i witaminy K oraz cennych minerałów: magnezu, fosforu, żelaza, potasu, cynku i miedzi.100 gram ciecierzycy ma około 380 kalorii. Potrawy z ciecierzycy są doskonałym urozmaiceniem i uzupełnieniem każdej diety

Ciecierzyca dobra dla zdrowia

Jest produktem który, ma wiele właściwości leczniczych. Można ją jadać profilaktycznie, a także stosować, jako uzupełnienie terapii przy wielu dolegliwościach, ponieważ:

  • zmniejsza poziom złego cholesterolu,
  • obniża ciśnienie krwi,
  • zapobiega anemii i niedokrwistości,
  • poprawia pracę jelit,
  • wpływa na zwiększenie produkcji hemoglobiny,
  • stabilizuje poziom cukru we krwi i zmniejsza insulinoodporność,
  • pomaga w odchudzaniu,
  • wpływa na syntezę melaniny i regenerację komórek pigmentowych,
  • wzmacnia kości,
  • zapobiega powstawaniu komórek nowotworowych,
  • współdziała w utrzymaniu prawidłowej struktury błon komórkowych,
  • poprawia koncentrację,
  • zmniejsza przewlekłe stany zapalne.

 

Przeciwwskazania

Ciecierzyca ma właściwości wzdymające. Nie powinno się jej jeść przy chorobach, w których niewskazane jest spożywanie roślin strączkowych. Są to przede wszystkim dna i kamica moczanowa oraz tętniaki i przepukliny. Przeciwwskazaniem są też choroby wątroby i podeszły wiek.

Co można przygotować z ciecierzycy?

Najbardziej znaną potrawą z ciecierzycy i jest pyszny i zdrowy humus. W jego składzie, poza ciecierzycą znajduje się tahini (zmiksowany na gładko sezam), oliwa, sok z cytryny, czosnek i sól. Często dla wzbogacenia smaku stosuje się różne dodatki, takie jak natka pietruszki lub kolendry, kumin, chili czy suszone pomidory.

Z nasion ciecierzycy można wyczarować przeróżne pyszności. Łatwo znaleźć przepisy na wyśmienite dania dla dorosłych i dla dzieci. Bardzo smaczna jest zupa krem, gulasz z ciecierzycą, wegetariańskie kotlety, klopsiki, pasty i pasztety. Nadaje się też jako główny składnik farszu do krokietów i pierogów. Ugotowana i uprażona jest świetnym, chrupiącym dodatkiem do sałatek.

Mąka z ciecierzycy może być stosowana do wypieku chleba, słodkich ciast i ciasteczek oraz robienia placków i omletów. Nie zawiera glutenu i jest polecana osobom chorym na celiakię lub uczulonym na ten składnik.

Płyn pozostały po ugotowaniu lub odcedzony z puszki ciecierzycy (aquafaba) może zastąpić białka jajek. Nieoceniony jest w kuchni wegetarian, wegan i osób uczulonych na jajka. Można go ubijać na pianę i robić z niej musy, kremy, majonezy, a nawet wegańskie bezy. Ponadto ma mało kalorii i nie zawiera cholesterolu

Jak gotować ciecierzycę?

Można oczywiście kupić ciecierzycę konserwową, co prawda jest już gotowa, co oszczędza wiele czasu, ale ugotowana z dojrzałych nasion ma o wiele lepszy smak.

Przed gotowaniem ciecierzycę należy namoczyć na około 12 godzin w wodzie, do której dobrze jest dodać łyżeczkę sody oczyszczonej (będzie bardziej miękka). Wody powinno być sporo, gdyż nasiona po namoczeniu prawie podwajają objętość. Następnie odcedzić, zalać ciecierzycę wrzątkiem i gotować do miękkości. Trwa to około półtorej godziny.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com