Bądźmy aktywni zimą

Bakalie.com

Wielkimi krokami zbliża się do nas zima...za oknami już się zabieliło, za nami pierwsze przymrozki, najwyższy czas dać nura pod kołdrę , wziąć do ręki kubek gorącej herbaty lub czekolady, naszą ulubioną książkę i tak leżeć i leżeć i leżeć...

Jest jeszcze druga opcja.... można wyciągnąć się na kanapie , wziąć do ręki pilota i godzinami oglądać telewizję. Zapewne poczujemy się niezwykle błogo, ale niestety tylko na chwilę, bo nic nie zastąpi nam ruchu.

Zastanówmy się zatem czy taki tryb życia dobrze wpłynie na nasze zdrowie? Zapewniam, że bezruch nikomu jeszcze nie służył. To, że zrobiło się zimno wcale nie oznacza, że mamy leżeć i nic nie robić, bo przecież zimowych dyscyplin sportowych jest tak wiele, że każdy z nas z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Dla każdego coś dobrego

Jeżeli lubimy pływać to skorzystajmy z basenu, który jest otwarty przez okrągły rok. O cudownych właściwościach leczniczych basenu chyba wie każdy z nas. Ruch w wodzie oprócz tego, że poprawia krążenie i zwiększa pojemność płuc, to wzmacnia również mięśnie całego ciała oraz modeluje naszą sylwetkę. Bardzo często wskazania do chodzenia na basen mają osoby cierpiące na schorzenia kręgosłupa, ponieważ koryguje wady postawy i odciąża kręgosłup poprzez wzmocnienie wszystkich mięśni.

Jeżeli nie mamy możliwości skorzystania z basenu to zawsze możemy ćwiczyć w domu. Wystarczą tylko chęci! Nie trzeba nawet wychodzić z domu aby ćwiczyć wraz ze swoją ulubioną trenerką i to w dodatku zupełnie za darmo. Wystarczy wykorzystać Internet i wyszukać to co nas interesuje. Oczywiście w każdym mieście są również możliwości korzystania z różnego typu zajęć grupowych takich jak fitness, zumba czy szkoła tańca. Nie brak również siłowni z której korzystają głównie mężczyźni, ale też coraz częściej kobiety.

Oczywiście do dyspozycji mamy również sporty typowo zimowe takie jak : łyżwiarstwo, narciarstwo, hokej na lodzie czy jazda na sankach. Są to sporty uprawiane na powietrzu, jeżeli więc nie przeszkadza nam niska temperatura, to czapki i rękawiczki w ruch i do dzieła! Jeżeli będziemy ciepło ubrani na pewno mroźne, zimowe powietrze nam nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie pomoże nam się zahartować. Warto więc spróbować wymienionych dyscyplin, bo może okazać się , że którąś z nich polubimy na tyle, że będziemy chcieli uprawiać ten rodzaj sportu dalej.

Ruch to zdrowie

Pamiętajmy, że ruch na świeżym powietrzu jest najzdrowszy. Jeśli mamy już swoje pociechy to wraz z dziećmi możemy wybrać się na sanki. Oprócz tego, że sprawimy radochę dziecku to również i my na tym skorzystamy, bo przecież warto czasami wrócić do dzieciństwa , poczuć tę absolutną beztroskę i po prostu dobrze się bawić! Dla osób, które nie lubią biegać polecam jakże dziś popularny nordic walking, który nadaje się zarówno dla osób młodszych jak i starszych.

 

Podobnie jak basen odciąża nasze stawy i kręgosłup, wzmacniając tym samym jego mięśnie. Ponadto pozwala nam rozładować stres i złagodzić napięcia mięśniowe, które występują w okolicy barków. Co zapewne ważne dla osób pragnących utrzymać linię, pozwala spalić większą ilość kalorii niż przy tradycyjne chodzenie. Pamiętajmy, że nawet najzwyklejszy na świecie 15 minutowy spacer, a najlepiej szybki marsz, pomogą nam utrzymać ciało w formie i dotrwać z niezmienioną sylwetką, aż do wiosny.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com