5 ciekawych faktów na temat herbaty. Sprawdź, czy znasz je wszystkie.

Bakalie.com

Choć Polacy są miłośnikami herbaty czarnej, coraz chętniej sięgają po zieloną herbatę oraz ziołowe i owocowe mieszanki. Co wiemy na temat tego napoju? Oto 5 ciekawostek na temat herbaty. Sprawdź, czy znasz je wszystkie.

Czarna herbatę wynaleziono przez przypadek

Trudno wyobrazić sobie świat bez czarnej herbaty. Co ciekawe, powstała ona przez zupełny przypadek! Herbata była transportowana z Chin do Anglii drogą morską i w czasie podróży ładunek zielonej herbaty uległ namoknięciu. Mokre liście zaczęły fermentowa,co wpłynęło na zmianę właściwości – od koloru liści po aromat naparu. Początkowo „zepsute” liście miały zostać wyrzucone, jednak herbata była tak droga, że zdecydowano o ich osuszeniu i wykorzystaniu do zaparzania. W ten sposób świat poznał doskonały smak czarnej herbaty, a proces fermentacji zaczęto przeprowadzać w świadomy i kontrolowany sposób.

- Czarna herbata jest dziś najbardziej popularnym gatunkiem herbaty, również w polskich domach. Sięgamy nie tylko po tradycyjne mieszanki, takie jak Assam, czy English Breakfast. Sporą popularnością cieszy się herbata Earl Grey, która podbija podniebienia wyjątkowym aromatem bergamotki - mówi Joanna Fijałkowska, Trade Marketing Manager TEEKANNE Polska.
 

Herbata nie zawiera kalorii

Ten fakt ucieszy szczególnie tych, którzy dbają o dobre samopoczucie i uważnie bilansują swoją dietę. Herbata to napój, który można pić bez obaw o nadprogramowe kalorie. Bogactwo dostępnych gatunków i mieszanek sprawia, że każdego dnia można sięgać po inny napój i cieszyć się jego walorami smakowymi. Z tego powodu herbata jest doskonałą alternatywą dla słodkich napojów!

Kiedyś dostępna tylko w aptekach

Dziś trudno to sobie wyobrazi, ale gdy herbata pojawiła się po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii można było ją nabyć tylko w aptekach. Dopiero po jakimś czasie trafiła do szerokiej dystrybucji, a współcześnie, dzięki five’o’clock, jest jednym z nieodłącznych elementów kultury brytyjskiej.

Herbata jako środek płatniczy

W dobie popularności elektronicznych systemów płatniczych, ta ciekawostka może zaskoczyć niejednego fana herbaty. Okazuje się bowiem, że w niektórych częściach Tybetu i Mongolii herbata wciąż jest popularnym środkiem płatniczym i wykorzystuje się ją w handlu wymiennym.

Nie tylko do picia

Na świecie rocznie wypija się ponad W niektórych krajach herbata jest nie tylko napojem. Przykładem jest Birma. W kraju tym można kupić jadalne liście zielonej herbaty, a lokalnym przysmakiem jest kiszona herbata, nazywana Laphet.

 

Dziękujemy Firmie TEEKANNE za 5 ciekawych faktów na temat herbaty.