Właściwości zdrowotne i kosmetyczne orzechów ziemnych

Bakalie.com

Orzechy ziemne nie są produktem często wykorzystywanym w produkcji kosmetyków. Dlaczego? Dzieje się tak głównie ze względu na alergie pokarmowe. Alergia na orzeszki ziemne, należy do grupy najsilniejszych. Osoby cierpiące na to uczulenie, są bardzo poważnie zagrożone, gdyż w większości produktów spożywczych, dostępnych na rynku występują śladowe ilości orzeszków ziemnych.

Fistaszki w kosmetyce

Wykorzystanie fistaszków w kosmetyce pojawiło się przy produkcji oleju z orzeszków ziemnych, który to jest wykorzystywany w aromaterapii oraz do masaży relaksacyjnych.

Wśród niewielkiej ilości kosmetyków opartych na orzeszkach arachidowych pojawia się ich kluczowy składnik- utwardzany olej z orzechów ziemnych. Olej ten ma blado żółty kolor. W kosmetykach i produktach do pielęgnacji ciała, składniki uzyskiwane z orzeszków ziemnych są głównie składnikami balsamów nawilżających, produktów do pielęgnacji skóry oraz produktów do oczyszczania cery.

Kilka powodów, dla których fistaszki są wykorzystywane w produkcji kosmetyków do pielęgnacji ciała

 

  • mają właściwości ścierające - mąka z orzeszków ziemnych wykazuje właściwości lekko ścierające, dzięki czemu staje się naturalnym składnikiem pillingującym,
  • mają właściwości odżywiające skórę - głównie olej z orzeszków, utwardzany olej z orzeszków oraz glicerydy w nich zawarte,
  • posiadają czynnik oczyszczający skórę – zawarty w kwasie z orzechów ziemnych.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com